Maailm

New York Times: Euroopa kallal on Vene salaüksus  (34)

Tõnis Erilaid, 9. oktoober 2019 17:50
HAKKASID KOHE SILMA: Tšepiga ja Miškin oma käpardlikul missioonil Salisburys.Foto: AFP/Scanpix
Tuginedes küll valdavalt Vene ajakirjandusse lekitatud andmetele, kuid kasutades nimepidi nimetatud asjatundjana ka Eerik-Niiles Krossi, kirjutab New York Times Vene sõjaväeluure salajasest üksusest 29155, kelle eesmärk on muuta Euroopa ebastabiilseks.

Ajalehe väitel on see üksus tegutsenud kümmekond aastat, kuid sattus Lääne eriteenistuste tähelepanu alla alles siis, kui kukkus läbi nende paari kaastöötaja riigipöördekatse 2016. aastal Montenegros: taheti tappa peaminister ja vallutada parlamendihoone. Järgmine kord pälvis üksus terast tähelepanu 2018. aastal, kui nende kaks ohvitseri püüdsid närvimürki kasutades mõrvata riigireeturiks peetud, Inglismaal Salisburys elavat Sergei Skripali ja tema tütart Juliat. Nad jäid ellu, kuid kõrvalisena hukkus Dawn Sturgess, kes pihustas ohvitseride minema visatud „lõhnaõlipudelist“ mürgigaasi oma ihule.

Samal teemal

Vene uurivate ajakirjanike abil tuvastati peagi, et tapjaiks olid valenime all Inglismaale tulnud polkovnik Anatoli Tšepiga ja Aleksander Miškin. Paljastus ka, et Skripali tapmiseks eelluuret teinud ohvitserid varjunimedega Sergei Pavlov ja Sergei Fedotov koos kolme kaaslasega püüdsid 2015. aastal kahel korral tappa Bulgaaria relvaärimeest Emilian Gebrevit. Ajalehe väitel sõidavadki üksuse ohvitserid varjunimede all takistamatult Euroopas ringi, et täita president Putini käsul ülesannet destabiliseerida lääneriike.

Sõjaväeluuure GRU eruohvitser, kes tunneb Üksuse 29155 tegevust, rääkis New York Timesile, et sealsed kaastöötajad on spetsialiseerunud diversiooniaktidele, mida sooritatakse üksi või mitmekesi: plahvatused, tapmine, mis iganes. „Nad on karmid poisid,“ iseloomustas ta. Ajaleht märgib, et 29155 (see on tegelikult juba Nõukogude Liidus tavaks saanud välipostinumber, mitte üksuse õige nimi) kõrval on teisigi. Venemaa kaitseministeeriumi autasustamiskäskkirjadest selgub, et on ka Üksus 74455, mis osales viimastesse USA presidendivalimistesse sekkumises, ja Üksus 99450, kes tagas Krimmi annekteerimise 2014. aastal.

New York Times märgib lisaks, et kuigi on tegu eriüksustega, näib nende eelarve olevat napp. Nende komandör, Tšetšeeni sõja veteran kindralmajor Andrei Averjanov elavat räämas nõukogudeaegses paneelmajas väeosa lähedal ja sõitvat 1996. aasta väljalaske VAZ 21053ga. Arvata võib, et need väited on võetud Vene ajakirjanduse raporteist –  ajakirjanikud lihtsalt ei leidnud viimaste aastate andmeid.

Samal teemal

03.10.2019
VEEL ÜKS SPIOON: endisest kapo ametnikust sai Venemaa salakuulaja
01.09.2019
Berliini mõrva jäljed viivad Moskvasse
14.03.2019
PALJASTATUD: Rootsi saadab välja luurajast Vene diplomaadi