Halles on hukkunud vähemalt kaks inimestFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 9. oktoober 2019 20:40
Ida-Saksamaal Halle linnas toimus tulistamine, milles hukkus teadaolevalt vähemalt kaks inimest ning veel kaks sai viga, vahendavad BBC ja Deutsche Welle. Kahtlusalune on esialgseil andmeil 27aastane sakslane.

Politsei arreteeris ühe isiku ning esialgu levis jutt, et veel mõned kahtlusalused põgenesid tõenäoliselt varastatud sõidukiga Müncheni suunal. Õhtupoolikul polnud enam kindel, kas tulistaja mitte üksi ei tegutsenud ning hiljem selguski, et  rohkem kahtlusaluseid pole. Teatati ka tulistamisest Hallest 15 kilomeetrit idas asuvas Landsbergis, ent pole selge, kas intsidendid on seotud.

Tulistamine Halles leidis aset Pauluse linnaosas, kahes eri kohas. Tunnistajate sõnul kandis tulistaja kas sõjaväe või politsei mundri värvides riideid ning tal oli mitu relva.

Saksa meedia vahendab, et tulistajaks oli 27aastane neonats Stephan Balliet. Väidetavalt filmis tulistaja kiivri külge kinnitatud kaameraga oma tegevust ning voogedastas rünnakut sotsiaalvõrgustikus Twitch. Platvormi haldurid võtsid video kiirelt maha, ent seda näha jõudnud kirjeldavad, kuidas kõva häälega karjuv mees üritas Halle sünagoogi sisse murda. Spiegel vahendab, et varasemalt pole Balliet politseile millegagi silma jäänud.

Pealtnägijad teatasid, et mees avas esmalt tule Türgi kebabirestoranis. „Mees ilmus restorani ja viskas granaadi sarnase eseme, mis ei plahvatanud. Seejärel avas ta automaadist tule. Mees, kes minu taga seisis tõenäoliselt suri... Ma peitsin end WC-sse,“ rääkis juhtunust üks sündmuskohas viibinud isik. 

Teist korda kõlasid lasud Halle sünagoogi lähedal. Üks tunnistaja kirjeldas, et ründaja viskas juudi surnuaeda käsigranaadi. Tulistamise hetkel oli sünagoog rahvast täis, kuna 8-9. oktoobril käib juudi püha Yom Kippur. Kui esialgu polnud infot, et sünagoog oli rünnaku sihtmärgiks, sõnas siseminister Horst Seehofer õhtul, et antisemitism on tõenäoliselt üks kuriteo motiive. Saksa politsei saatis korravalvurid igaks juhuks Halle, Leipzigi ja Dresdeni sünagooge valvama.

Ohvritest on esialgu teada, et türklaste söögikohas sai surma üks meesterahvas, teine ohver on naine, kes hukkus juudi surnuaia lähedal. Kiirabi toimetas kohalikku haiglasse kaks vigastatut.

Politsei palus nii Halle kui Landsbergi elanikel võimalusel kodus püsida, kuid kohaliku aja järgi kella poole viie paiku teatas, et oht on möödas ning avas ka Halle rongijaama.