Jaak Madison ja Mart HelmeFoto: Rauno Volmar / Ekspress Meedia
Viljar Voog 9. oktoober 2019 15:19
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Mart Helme sõnas riigikogu ees, et tema ei oleks käitunud Jaak Madisoni kombel. Nimelt palkas Europarlamendi saadik oma Eestis paiknevaks assistendiks (palk kuni 3324 eurot) oma tulevase abikaasa isa Kaupo Männiste.

Madison ise kommenteeris möödunud nädalal Õhtulehele, et pole oma alluvavalikul käitunud kuidagi reeglitevastaselt: „Kuna Kaupo Männiste ei ole minu lähisugulane, pole isegi sugulane, siis polegi siin midagi märkimisväärset. Kaupo Männiste pole ametlikult ka minu äi.“

Riigikogu infotunnis esitas Madisoni käitumise kohta parteijuht Helmele küsimuse Vilja Toomast. „Euroopa Parlamendi reeglite kohaselt ei ole lubatud palgata oma lähisugulasi, kuid kuna Madison ei ole oma elukaaslasega abielus, on tehniliselt tegemist JOKK-olukorraga, mida ei saa minu hinnangul kuidagi kohaseks pidada. Kuidas ikkagi teie erakonna juhina ja siin peaministri kohusetäitjana sellesse suhtute? Kas te isiklikult peate sellist käitumist õigeks ja eetiliseks, kui palgatakse oma hõimkonna liikmeid maksumaksja raha eest endale assistendiks?“ päris isegi endine eurosaadik.

„Mis puutub Jaak Madisoni, siis jah, kui ma teile ausalt ütlen, mina ei oleks niisugust sammu astunud,“ tõdes Helme vastuseks. „Ma ei ole Jaak Madisoni näinud, ma ei ole temaga sel teemal vestelda saanud. Ma kindlasti küsin temalt, miks ta nii otsustas ja kas ta jääb sellele otsusele kindlaks.“

Toomasti küsimuse üks pool puudutas ka homme eelistungiga algavat Marti Kuusiku koduvägivalla kohtuasja. Helme on varasemalt riigikogus öelnud, et Kuusiku vastu puuduvad igasugused tõendid ning rõhutas seekordki, et kriminaalasi pole veel süüdimõistev kohtuotsus.

„Eks me kõik võiksime vaadata oma elulugu ja otsustada, kas me oleme igas oma eluetapis käitunud eetiliselt. Kindlasti me ju kõik peeglisse vaadates ütleme, et mõnikord on asi läinud viltu. Teie mõistate siin juba mitmes kord Marti Kuusikut süüdi. Ootame ikkagi ära, kas ta mõistetakse süüdi. Ootame ära.

Süüdistuseni on jõutud jah. Ma saan aru, et süüdistus, see on ka prokuratuurile teatud auküsimus, et tuli ju süüdistuseni jõuda. Aga kas see süüdistus ka kusagile välja jõuab? Ootame ära, ärme mõistame inimesi hukka ilma selleta, et nad on tõepoolest süüdi mõistetud,“ ütles Helme parteikaaslase kohta.