Repliik

Vastukaja | Baltisakslased peaksid Eesti ees alandlikult vabandama

Andrus Mölder, ajaloohuviline, Vikerraadio kunagise saatesarja „Riigita rahvad“ autor, 9. oktoober 2019 18:01

82 KOMMENTAARI

v
Võiks ka seda teada/ 10. oktoober 2019 18:23
See et sakslased ehitasid losse, tuli orjade arvelt.Orjad ei toonud seda kasu otseselt. Suurde mõisad ehitati ka suuresti nii et tsaari Venemaal oli Balti mõisnikel viinamonopol, olid uhked viinköögid ja-tehased. Mõisad ehitati vägevad, äri õitses. Tooraine ju tasuta, laksuta piitsa teise seljal. Maa eest ei tulnud kunagi maksta ja tööjõud oli tasuta.
n
njoah/ 10. oktoober 2019 18:53
Mõsinuikud ajaasid alkapitali kokku, kokku röövitud maade ja orjade arvelt. Meie esiisade tapmise sandistamise ja esiemade vägistamise ja tapmise arvelt. need kes jäid pidid kõigega nõus olema. II amailmsõjas võeti härrasrahva poolt venemaal täielikud inimlikud õigused ja staatus, meie mail olid teisejärgulised õigused ja keskeuroopas olid 1 järgulised õigused. Sellest pole 80 aastatki, kui Vene tsiviilelanikke hukati lõbu pärast, põhiliselt küll Vene partissanide rünnakute eest kättemaksuks.
v
v/ 10. oktoober 2019 14:47
https://www.youtube.com/watch?v=dxcmGzeaW5E
t
to 10 : 28 / 10. oktoober 2019 14:40
Tegelikult seda minagi mõtlen , sakslased ehitasid Eestisse ilusaid losse ja mõisaid . Imelik oleks nüüd ütelda , et meil poleks neid ehitisi vajagi olnud . Käisin suvel Eestis ja külastasin oma 23 aastase tütrega (isa on sakslane ) Alatskivi lossi . Olime mõlemad arvamusel , et imeilus loss ja lossipark .
o
on/ 16. oktoober 2019 21:38
sakste ajal olnud esimese öö õigus aga statistika ei kajasta kui palju on eestlaste seas järeltulijatel sakste geene...tütrel kindlasti on.
v
10. oktoober 2019 14:33
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
a
Absurd/ 17. oktoober 2019 06:02
Tark notar Priidu Pärna tahab vabandada B sakslaste ees, mina tahaks vabandada venelaste ees, et nende nsvl-i ära lõhkusime...
n
Noh,/ 10. oktoober 2019 14:01
kas haiglane orjameelsus või ka möödunud aegade reaalne lugu, aja lugu, on muidugi kaks erinevat seisukohta. Igal ajal, ajastul on oma lood ning nende lugude kokkuvõttes ilmubki lagedale aja lugu, ajalugu. Ning iga ajalugu sisaldab eneses nii positiivset ja negatiivset. Täna, meie iseseisvas riigis on meil kõigil aega rahulikult uurida me pika mineviku lugusid ja teha faktipõhiseid järeldusi, mitte üksnes lahmida oma tunnete ja egodega.
m
10. oktoober 2019 13:41
meenutus. Aastaid tagasi puhusin juttu ühe baltisakslannaga, parunessiga, väga lihtsa ja meeldiva inimesega. Kes ei soovinud meilt midagi "tagasi", ta ema oli Saaremaal sündinud ja mingid sidemed olid kunagise Riiaga. Muuseas mainis ta, et Saksamaal võeti neid kui väärakaid, irvitati, et kui sakslased poleks neid siit ära päästnud, oleksid nad oma suure sugulusega peagi neljal jalal käima hakanud. Nimelt olla suur osa baltisakslasi kõik omavahel tihedates sugulussidemetes, põlvkondi juba sugulased omavahel peresid loonud. See proua oli äraminemiste aegu alles väike laps, praegu natuke üle 80 a
h
hahahaaaa/ 10. oktoober 2019 11:28
oli naljakas. Olge õnnelikud, et siia sohu ja muda sisse kasvõi mingeidki mõisaid ehitati ja veidi kultuuri toodi. Mis oleks selleta olnud, on raske kujutledagi. Muidugi püüdsid sooelanikud põletada ja hävitada kõike, mis polnud porikujuline. Nüüd kui mõistust veidi rohkem, võib ju vabandada küll, et seegi vähene, mis toodi, sai hävitatud.
o
on/ 16. oktoober 2019 21:48
vastupidiselt eestimaale setomaal hoopis teistmoodi kultuur kuigi polnud ühtki mõisat siin läheduses, sest liivased maad ja saksad kartsid tööd. Küll aga on uhkelt setodel hõbedased sõled rinnal ja nahksaapad jalas kui kirikusse mindi ja pühasid peeti, ka põllul on filmimees üles võtnud sõlgedega naiste viljalõikuse, kuigi kahtlen, kas ikka Johannes Pääsuke ei palunud naistel end nn. mundrisse panna filmi jaoks.Lähim oli Veriora karjamõis, st suviti oldi seal, muul ajal saksamaal...Setomaal polnud mõisaid aga kanged meistrid käisid venes ja mujalgi omi töid tegemas- kust see hõbe tuli naiste r

s
sooh/ 10. oktoober 2019 10:37
Enne, kui baltisakslaste kallale minna, tasub paluda andeks venelastel
t
tuleviku mälestus/ 10. oktoober 2019 10:34
See maa , kus sündinud kasvanud ma, See maa ei ole mu isamaa. See maa on Pudivere mõisasaksa maa.
h
10. oktoober 2019 09:49
hoopis eestlased peaksid vabandama,et nad baltisakslastelt nende maa ebaseaduslikult ära röövisid.mitte miski ei õigusta teise inimese omandi vargust.
d
10. oktoober 2019 08:06
Die deutsche Republik Türkei ist eine Schande für Europa
0
07:06/ 10. oktoober 2019 09:24
paneb kohe imestama, et see tobu ei kirjutanud Die estnische Republik Türkei ist eine Schande für Europa
v
v/ 10. oktoober 2019 06:59
Iga eestlase põhikohus oleks teha sellele ülekohtule lõpp.Minu riik, rahvas ja maa on püha ja meie vastasel hävitusprogrammide loojad hakake varuma paberit ja pliiatsit, et tõde saaks päevavalgust. Leida lahendus, mis inimrassil laseks lvõimaluse edasi eksisteerida. Kõik olete oma kasuks ümber vormistanud , nagu oleksite süütumad kui lambatallekesed, aga energeetiliselt pesta musta maha väga raske, see kiirgab kaugele! Ja hakkas see juba kiiremini välja paistma, kelle mõtted mustad. Või muutuks valetades punaseks nagu tuli!
w
10. oktoober 2019 08:01
t
täna 18 : 25 , 18 31 / 9. oktoober 2019 21:42
Rahune maha ! Pole keegi siin huvitatud ei Ratasest ega ka mitte Eestist . Usu mind ja ära keera teemat pea peale , vastasin ainult kommentaarile , kes tahtis selgeks teha , et sakslased ei salli eestlasi . Gehe jetzt schlafen und beruhige Dich !
e
10. oktoober 2019 11:47
esimese öö õigus on müüt,tõsiste ajaloolaste poolt ammu ümber lükatud.
t
tegelt/ 9. oktoober 2019 18:33
Baltisakslaste järeltulijad on ka eestlaste järeltulijad, sest algusaegadel naisi siia kaasa ei võetud, vaid naised võeti siit.
j
ja ehk tead siis ka seda/ 9. oktoober 2019 19:33
Kes need raudristidege mehed siia külla kutsus ja oma naisi üheöö lõbudeks pakkus?
t
tõsi/ 9. oktoober 2019 19:34
ja oli lisaks veel nn esimese öö õigus, nii saadi veel küllaga saksa-eestiverelisi järeltulijaid.
p
palju toone selles vallas/ 9. oktoober 2019 18:17
Ilukirjanduslik lora baltisakslaste vägitegudest ammusel ajal ei olnud 19. sajandi keskpaigast alates küll enam relevantne. Maa riigistati inimestelt, kelle najal mõisamajandamine püsti seisis. Need, kes maamajandamisega koomale tõmbasid, müüsid renditalud 20-aastase järelmaksuga aastakümneid varem maha. Seda seltskonda ei olnud vähe. Lihtsalt üks kamp tahtis vara vägisi, õiglast hinda maksmata (või siis õigusriiklikult kui tahate) ära võtta. Ja võetigi ning neist tehti pagulased. Baltisaklased eestlasi oma maalt minema ei ajanud ega viinud.

i
imho/ 9. oktoober 2019 17:19
jah jah,muidugid.,Eestlased olid Vallenbergidele 100miljonit krooni võlgu ning müüsid võlad Stalinile.Tehing osutus õhumulliks,samas Stalin maksis kinni ka sakslaste repatrieerimise kodumaale.Võtke võtke võlgu,kellele teid järjekord maha müüdakse te ei tea.
t
Teeline/ 9. oktoober 2019 16:57
"... tapetu sugulased peaks mõrvari käest vabandust paluma..." Oli ju juhtum, kus liiklusmõrvari poolt tapetute sugulane pidi mõrvarile kahjutasumaksma. Kohtu otsusel!
t
to täna 11 : 51 / 9. oktoober 2019 16:53
Tead sa mis , tavaline ja ka mitte tavaline sakslane ei teagi tegelikult kus on Eesti ja kes on eestlased . Neile on tegelikult kõik üks Ida - Euroopa . Nad ajavad kõik segamini Eesti ja Riia ., Tallinna ja Läti jne .. . See vihkamise jutt on küll natuke rumal , neid ei huvitagi üks väike riik kusagil kaugel , kaugel . Isegi uudistes ei räägita siin peaaegu kunagu Eestist samuti ka mitte Soomest .
ä
ära soni, alates Eesti EUsse astumist teatakse Eestist terves Euroopas, ka USAs ja mujal/ 9. oktoober 2019 19:25
Kuule, saksa-eestlane, Eestist räägiti ja räägitakse kõige muuhulgas mitte ainult Saksamaal vaid isegi terves maailmas, näit. kuidas Ratas, kes süües oma sõnu, sai kuulsaks sellega, et ta võttis Eestis esimese peaministrina parempopulistid-ekred oma valitsusse. Mitte ükski teine riik, olgu see Prantsusmaa, Portugal, Hispaania, Saksamaa jt ei lase parempopuliste riigivalitsuse lähedalegi mitte. Itaalias ja Austrias löödi aga populistid luhvtiga valitsusest eemale.
1
15:53 igal maal on inimesi, nagu ka sina, kes ei tea geograafiast ja poliitikast ööd ega mütsi/ 9. oktoober 2019 19:31
Pole kaua aega tagasi kui maailmas levisid Eesti kohta ka väga palju negatiivsust. Ja nimelt seda, kuidas Ratase valitsusse saanud populistide juhid nii siseminister kui ta rahandusministrist pojuke terve maailma ees -Euroopa meedias, New Yorgimeedias ja mujal- ennast ise mitmeid kordi kohe ülimalt naeruväärseks tegid. Aga mis kõige hullem - nad kahjustasid selle kõigega kohutavalt ka Eesti riigi, Eesti valitsuse ja eestlaste mainet. Peaminister Ratas vabandas ju rohkem kui 17 korda nende räuskavate tölpade pärast.
v
vana ksik/ 9. oktoober 2019 16:51
pole välistatud, et mõni on jubaBrüsselis ka vabandamas käinud. Egas muidu teema nii järsku päevakorda tulnud.
s
sörgadega tarakan/ 9. oktoober 2019 16:42
kae narri vastukaja. Sakslased tõid ju siia maa, metsa, vee ja taeva . Baltisakslased ikkagi inimesed, mitte miskid pärismaised tarakanid.
r
Rikaste/ 9. oktoober 2019 16:19
Rikaste riikide ja rikaste välismaalaste ja üleüldse igatsorti rikaste ees lömitamine on paljudele eestlastele omane küll. Ja suurriikide sõja- ja ahnusehullus on Eestit nii orjastanud, hävitanud kui ka arendanud. Pole head halvata eha halba heata. Eesti vaestelt on küll laiskus välja pekstud aga tervikuna elab meie riik ikka välismaa toetusrahadega, ise hakkama saada ei osata. Võibolla hakkaks vahelduseks oma peaga mõtlema?
m
maalt ja hobesega/ 9. oktoober 2019 17:40
Sina oled mats ja jääd matsiks, mine arene
h
hobusekutsarile/ 9. oktoober 2019 18:54
sõimata on kõige lihtsam. Aa sa kummuta need väited, mis sulle ei meeldi. Kid ilmselt teadmistest vist ei piisa. Aga et selleni küündida. vajab mõni ise mõningast arenemist.
m
meiematsidest/ 9. oktoober 2019 16:16
Poleks sakslasi, oleksime endiselt tige, harimatu, jõhker ja armetu "maarahvas", mitte eestlane...
t
tänu mõisahärrade/ 9. oktoober 2019 16:47
viljakandvale esimese öö õigusele on sajandite jooksul naistest saanud pirtsakad ja rahulolematud, meestest aga häbelikud ja alandlikud pehmod
v
Valve / 9. oktoober 2019 16:11
selle, eest, et nad me rahva puhastasid, Ei mäleta Jüriöö ülestõusu ega Mahtra sõda. Loe kroonikat, mis julmuseid siin toime pandi
v
Valvele/ 9. oktoober 2019 16:45
ega siis sakslased julmusi toime pannud, matsid lihtsalt ei saanud aru, et põlvepikkuseid poisikesi raiuti lihtsalt hoolivuse ja heade südamete pärast. Pahatihti olid need poisikesed sakslaste endi poolt matsidele meisterdatud.

v
vabandamistest/ 9. oktoober 2019 15:51
Kõige rohkem vabandagu ameeriklased Aafrika ees, et nad nende rahvad sealt ära vedasid!!! Ja siis vabandagu nad põlisameeriklaste ees, kui nad nagu meie sakslased orjastasid Ameerika, "vabastasid" kedagi millestki, ise pähe istudes!
v
vaja unustada hoopis./ 9. oktoober 2019 16:46
aafrika mehed ,suguharude pealikud, m ü ü s i d oma naabreid . Saadi viina ja kulinaid, sitsi ja satsi .
a
Aga miks valged OSTSID elavkaupa? Kuhu jäi eetika?/ 9. oktoober 2019 17:22
m
mõnede ajalooteadmine on nullis/ 9. oktoober 2019 19:01
Valged poleks suutnuudki džunglites kohalikke musti kütte ja sõdalasi tabada. Orjastamisga tegelesid ikka kohalikud kuningad, et orje kaubaks tha. Musketeid, püssirohtu, alkoholi ja igasugu kulinaid. Valged tegelesid kokkuostu ja transiiteveoga, vahekaubandusega. Põhiliselt portugallased, hispaanlased ja inglased. Kes kauba üle ookeani vedasid ja plantaatoritele maha müüsid. Muuseas, oli ka valgeid orje. eurooplasi, keda veeti Inglismaalt välja müügiks veel XVIII sajandilgi.
k
Kõige rohkem orje müüdi mitte Põhja, vaid Kesk- ning Lõuna Ameerikasse. / 9. oktoober 2019 20:38
USA-sse ja USA territooriumil asunud kolooniatesse müüdi 15 miljonist üle ookeani veetud orjast vaevu 10%, Seevastu aga ainuüksi Kuubasse ja Haiitisse müüdi üle 1 miljoni orja. Viimasena kaotati läänepoolkeral orjapidamine Brasiilias. Alles kusagil 1880-ndate aastate keskpaiku. Aga idasuunaline orjakaubandus käis veel XX sajandilgi. Saudi Araabias kaotati orjus alles 1970.a. Kuid faktiliselt pidavat seda veelgi olema.
a
aus pizniss ei sõbrusta eetikaga kunagi ./ 9. oktoober 2019 22:59
miks ostsid elusat kaupa ?? SEE oli Ä R I. see tõi palju dollareid .
l
Lisaks vabandamistest/ eile, 15:51/ 10. oktoober 2019 08:58
ja siis mõne aja pärast vabandame meie ehk Euroopa samuti Aafrika ja Aasia ees selle äri pärast, mis praegu toimub. Vaid kaup on vilets, õigupoolest, võrreldes sajanditetaguse ajaga, saab rakendada vaid prääniku, mitte enam piitsa poliitikat. Mitte ei saa aru, kustkohast selle äri kasu tuleb
t
9. oktoober 2019 15:48
tänu baltisakslastele ei ole eesti praegult pihkva oblast.mis eest nad vabandama peaksid?et meid slaavi invasiooni eest kaitsesid ja siia euroopa kultuuri tõid?
O
"Meeldivatest" otsustajatest/ 9. oktoober 2019 16:08
Oli aeg, mil nad koos Eestit VALITSESID, ÜHED LÄÄNE POOL, TEISED IDA POOL...
n
näritud kont/ 9. oktoober 2019 16:48
aga seda Pihkva oblastit nõuate te kõva healega tagasi omale. Teie lahke Lenin andis vene aadlimeeste ja kloostrite maid , need on vaja tagasi saada. Oleks teil jälle peremeestele kinkida ja oma truualamlikkust demonstreerida,
t
Tänu Baltisakslastele/ 10. oktoober 2019 22:03
Enne Ii maaailmasõda käis Baltisakslaste delegatsioon tolleaegse EestiW. presidendi juures ja teatas: kui Eesti astub Venemaale vastu, hakkab Venemaaga sõdima, siis Baltisakslased abistavad. Seega olekds ka Saksamaa toetus Eestil olnud. President teatas, et Eesti Venemaaga sõdima ei hakka. Nii mitmete teistsuguste otsuste puhul oleks ka ajalugu praegu hoopiski teistsugune.
i
irvitus/ 9. oktoober 2019 15:03
Loomulikult tuleb vabandada!Sirge seljaga vabandada!Rootslaste ees...andke andeks et eestlane pole rootslastunud ega hüpersallivaks muutunud.Sakslaste ees...sama jura,venelaste ees...sama jura ja protsendina veel peale et me ühed vastikud fašistid oleme.
i
ilma irveta/ 9. oktoober 2019 16:50
noh, rootslased said siinsete matside eest 1721 aastal hunniku puhast hõberaha, seda oli 2 miljonit ja see polnud pisike raha.
s
9. oktoober 2019 14:10
Saksa parunite nn kuritegu - nad peksid, selle sõna otseses mõttes, mõisa tallides aastasadu eesti orjadest välja laiskuse, lohakuse, vargused ja muud halvad iseloomujooned. Sellepärast ongi suur enamus praegusest eesti rahvast visad, töökad ja virgad, korralikud ja ausad inimesed. Viimase vene okupatsiooni ajal hakkas aga proletariaadi päti-ja vargusementaliteet, laiskus ja lohakus aga meeletult vohama. See on fakt, mida keegi maha salata ei saa.
n
nii see oli/ 9. oktoober 2019 14:16
Nõukaajal lokkas nii riiklikul kui ka madalamal tasemel korruptsioon, onupojapoliitika, pettused ja veel kõikides väikeriikides selline läbustamine ja lagastamine, täpselt nagu on omane ainult vene rahvusele. Kuhu kirsa maha istus, sinna nad ka oma sihvka- ja s1tahunnikud maha jätsid. Sellise lägastamise tasemele pole ei sakslased, rootslased, taanlased jt rahvused Eestimaad valitsedes mitte iialgi midagi sellesarnast suutnud korraldada kui seda tegid venelased.
n
nii see oli ja nii see jätkub/ 9. oktoober 2019 14:41
paraku edasi, aga õnneks väiksemal hulgal, aga ikkagi.
h
halloo,äratus/ 9. oktoober 2019 15:43
kuidas selle "mõisa köiega" ikka lood olid?
n
nii see oli ja nii see jätkub-le/ 9. oktoober 2019 16:10
"Eesti 15 maailma kõige vähem korrumpeerunud riigi hulgas"
m
Mõnel on see vabandamin lausa veres. Vaat et igaühe ees./ 9. oktoober 2019 13:47
Teatavasti oli EW üks väheseid riike, kus mitte kunagi ei toimunud juudipogromme. Vastupidi, neile anti hoopiski kultuuriautonoomia, Tartu ülikoolis oli mingi vastav õpptoolgi (kateeder). Iisraelis pidi olema mingi EW-d kiitvalt ära märkiv mälestusmärkki. Sellegi poolest pidas meie kallis Lennu-Taadu hädavajalikuks minna holokausti pärast juutide ees vabandama. (sest Saksamaa ja mõni teinegi teeb ju nii!). Jah, Eestimaa pinnal olid koondslaagrid ja hukkamised. Aga need polnud mitte EW vaid hoopiski okupantide, Kolmanda Reichi omad. Eesti riik selle eest ei vastuta.
m
maht on kahjuks piiratud/ 9. oktoober 2019 13:53
Jah, oli mõningaid eest rahvusest elanikke, kes omal initsiatiivil ka saksa okupantide genotsiidiski kaasalõid. Aga seda tegid nad ise, omal initsiatiivil ja vastutusel. Eesti riik ja rahvas nende eest ei vastuta. Aga kui vastutaks, siis peaks ju Iisrael ise kah meiegi ees vabandama. Idel Jakobsoni ja kümnete teiste, vahest isegi sadade juudi rahvusest kommunistide, NKVD-laste, hävituspataljonlaste ning küüditajate inimsusevastaste kuritegude pärast.
a
Anton/ 9. oktoober 2019 15:15
Lennart Meri EI VABANDANUD holokausti eest, vaid teatas Tel Avivis:"Eesti ei olnud vaba riik, kui juutide vastased pogrommid toimusid"!
1
12:53 leidus juudi,vene kui ka eesti rahvusest ko,m,mu,niste, NKVD-lasi, hävituspataljonlasi ning kü/ 9. oktoober 2019 19:55
Ko.l,labor.ante ehk kaasajooksikuid leidus iga võõrvalitsuse ajal. Oli sakslastega üksikuid koostöötegjaid, aga venelastega koostöötegijaid oli meil kohe küllaga. Nõuka ajal kubises terve see Toompea eestlaste re-etur,itest ehk venelaste sa.bar.akkudest. Mõned sellised ko-m.munis.tid naudivad tänaseni Eesti Vabariigis kullas ja karras ja mitmekümne kinnisvaraga oma rasvast vanaduspõlve.
m
mäletaja/ 9. oktoober 2019 23:03
nuuuuu,aga sügiseks 1941 oli Estland esimene / ainus/ Judenfrei . Ja tervest Euroopast veeti siia juudisoost inimesi, siit olevat neil olnud lühem matk Jahve man.
m
Mis seegi muud oli kui orjameelne pugejlikkus./ 9. oktoober 2019 13:19
1939-41 lahkusid baltisakslased füüreri kutsel Saksamaale. Sel puhul maksis EW valitsus neile mingit kompensatsiooni maha jäänud varade eest. Saksamaal maksis füürer saabunud rahvuskaaslastele veel kord kompensatsioone ja kinkis neile maju, maad, kortereid ja muudki koos sisustusega. Ja kui me 1991 taasiseseisvusime, hakkasid meie poliitpugejad veel kord kompenseerima ja tagastama. Seejuures mitte ainult ära läinute otsestele järeltulijatele, vaid ka kaugematele sugulastele ja hõimlastelegi. Näiteks kas või lapse abikaasa venna järeltulijatelegi, kui need vaid suvatsesid midagi nõuda.
s
9. oktoober 2019 13:06
Sakslased on sellised "poolpeeretajad" kogu aeg olnud, enda arust tüki maad paremad kui teised, nn. "über alles", kaks maailmasõda on algatanud ja peksa saanud. Muud saavutust pole.
M
Muud saavutust pole.-le/ 9. oktoober 2019 16:11
Muidugi pole, kui s i n a millestki muust ei tea.
s
Saksa maksumaksjad peavad üleval kogu EU./ 9. oktoober 2019 16:17
Niipalju saavutustest...
1
9. oktoober 2019 19:00
12:06 oeh, üks ekrepeeretaja näitas veelkord, kuidas nende alfamõisnik neile kulbiga 'tarkusi' st rumalusi mõisatallis p.i.i.t.s.a.g.a peest pähe taob.
t
10. oktoober 2019 13:06
to 16:17 nii hull see asi ka pole, max 30 % euroopa majandusest ehk
ü
9. oktoober 2019 12:52
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
o
9. oktoober 2019 13:07
on mis on, aga nn euro*okupatsioon* 1000x parem kui punase kremli ja ekre-okupatsioon.
h
9. oktoober 2019 14:02
helme peaga mõtlev ekrelane -'Balti sakslased peaks eestlastele hüvitist maksma kõigi aastasadade jooksul tehtud ülekohtuste tegude eest.' Balti parunid ehitasid Eestisse kirikuid, koolimaju, veel sadasid ilusaid mõisaid /Lähtru mõisas peesitab praegu ka vanahelme vahmiil/, parunid hoidsid metsad ja maad, aasad ja põllud oma alamate tööga haruldaselt heas korras. Peale selle haritud baltisakslased propageerisid oma tegevuse läbi ka eesti lastele ja rahvale hariduse andmist ja rahvavalgustust.
1
13:02 järg/ 9. oktoober 2019 14:05
Peale selle haritud baltisakslased propageerisid oma tegevuse läbi ka eesti lastele ja rahvale hariduse andmist ja üleüldiselt mitmekülgset rahvavalgustust. Näiteks August Wilhelm Hupel (1737–1819 propageeris Eestis koolide asutamist ja levitas tervishoiu- ja põllumajandusalaseid teadmisi eesti keeles, rahvale eesti keeles õpetlikke jutte kirjutanud Friedrich Wilhelm Willmann Göttingeni (1746–1819), didaktilisi rahvaraamatuid kirjutanud Friedrich Gustav Arvelius (1753–1806) jne. Kas selle kõige eest peaksime nüüd baltisakslastelt hüvitusi nõudma hakkama?

b
Baltisakslased/ 9. oktoober 2019 12:51
ja tavalised sakslased tegelikult vihkavad eestlasi,just oma möla pärast,tegude pärast,neile kama,kas vabandate v6i ei
.
, 12:51-le/ 9. oktoober 2019 16:13
...nagu tavalised soomlased eestlasi...
m
9. oktoober 2019 12:43
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
m
Meie ekresekti vastu ei saa ei saa aga mitte keegi!/ 9. oktoober 2019 14:19
s
Sõber/ 9. oktoober 2019 12:32
Ei saanudki nagu pihta miks see tegelane just sakslaste ees vabandada tahtis? Meil on ju olnud siin rohkemgi "sõpru", "vabastajaid" ja "aitajaid"! Siis peaks nad ju kõik ette võtma. Sakslased, taanlased, venelased, poolakad, rootslased. Sellega saaksime maailmas ikka väga eriliselt kuulsaks!
m
Meil jagub neid, kelle ees vabandada, kummardada ja taldu suudelda./ 9. oktoober 2019 13:31
Meil üle on olnud sakslased. Saksa ordu. Püha Rooma riigi keisrid, Vatikani paavstid, Taani ja Rootsi kuningad.Poola kuningad (kes samal ajal olid ühtlasi ka Leedu suurvürstid), Üks neist Varssavi kuningatest oli muuseas prantslanegi, hilisem Valois dünastiast Henri III. Seejärel vene tsaarid ja keisrid. Vahelduse mõttes ka veel üks taani kuningasoost ja samas ka Ivan Groznõi vasall, end ise Liiviama kuningaks nimetanud hertsog Magnus.
K
???/ 9. oktoober 2019 13:36
Keisrid, kuningad, tsaarid? Aga miks ei mainita neid hilisemaid okupante, isakest Stalinit ja järgnevaid NLKP isakesi-peasekretäre? Vahest peaks kummardama ja vabandama ka nendegi ees? Ja ka Hitleri, sest eks oli ju temagi vahepeal mõni aasta Eestimaa üle valitsja.
i
irvitus/ 9. oktoober 2019 15:14
Poolakad olid siin omal ajal siiski lihtsalt läbi sõidul.
o
10. oktoober 2019 13:48
oh jeerum - ja olid Venemaal tsaarideks tegelikult viikingeid ja poolakate suurvõimu eesotsas leedukaid...
l
loogiline/ 9. oktoober 2019 12:25
baltisakslastelt vabandust palujal papil on lihtsalt rahavood otsa saanud, tahaks veel mingi tagastusega äritseda
k
9. oktoober 2019 11:54
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
a
Ants Tutt/ 9. oktoober 2019 12:53
Justament. Sellise totaka "uhke ja hää" eestlase möga pole tõesti mõtet kommenteerida. Liiga suur au sellisele.
a
ajaloohuviline/ 9. oktoober 2019 11:51
Balti sakslased peaks eestlastele hüvitist maksma kõigi aastasadade jooksul tehtud ülekohtuste tegude eest.
l
leidub ikka uhmasid/ 9. oktoober 2019 13:35
Et eestlased olid muiste nii sakslaste, taanlaste, poolakate ja rootslaste alamad, kas need riigid peaksid siis nüüd k õ i k mõne L0.LLi arust meile hüvitusi maksama hakkama?
a
ajaloolane/ 10. oktoober 2019 16:43
Enne maksku varjaagid venelastele.
t
9. oktoober 2019 11:49
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
a
9. oktoober 2019 12:55
Argpükslust põdev eestlane ei julge ise vaatama minna?
l
9. oktoober 2019 14:08
lähtrus pi-its-uta-takse tro.lle kuni nad ainult kaabude a-juga mõtlevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee