Maailm

Täiendatud kell 17.10

Kohus vabastas Soome ajaloo suurima rahapesuskeemiga seotud eestimaalased süüst (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. oktoober 2019 17:10
Foto: Robin Roots
Vene kuritegelik rühmitus pesi Soome ettevõtte kaudu raha enam kui 100 miljoni euro väärtuses, vahendas Soome meedia augustis. Rahapesus süüdistas prokuratuur kaht Eestist pärit meest, kes ise oma süüd eitavad ning väidavad, et raha läks tee-ehitusele Venemaale kuuluvas Karjalas. 8. oktoobril toimunud istungil otsustas kohus, et vabastab mehed kõigist süüdistustest.

Eestimaalased aitasid raha pesta umbes 135 miljoni euro väärtuses ning seda umbes nelja kuu vältel. Raha tuli Venemaa ettevõtetelt ning pangast, mida Venemaalgi rahapesus kahtlustati. Soomes kasutasid mehed kuritööde varjamiseks Helsingis registreeritud ehitusettevõtet HTR Talonrakennus Oy.  Ettevõtet vedasidki kaks kõnealust eestimaalast vanuses 70 ja 44. Lisaks lasus süüdistus ühel 44aastasel Venemaa kodanikul. Kõik kolm eitavad süüd.

Kostinen kirjeldas, et Soome politsei hoidis ettevõtte kahtlasena näival tegevusel silma peal juba 2014. aastast, mil Venemaalt tuli ettevõtte Danske Banki ja Nordea panga kontodele kümneid miljoneid eurosid. Politsei kahtlustas, et see raha äritegevusele ei kulu.

Soomest läks raha edasi tervelt 22 erinevasse välisriiki ning jõudis vähemalt 250 erineva ettevõtte pangakontodele. Enamik neist on libafirmad, mis päriselt äritegevust ei praktiseeri. Et kuritegevus toimus nii paljudes riikides, oli uurimine mõnevõrra raskendatud. Näiteks Küprose võimud keeldusid soomlastega infot jagamast.

Kahtlusalused ise eitasid süüd ning eitavad jätkuvalt, kirjutab Ilta-Sanomat. Nad väidavad, et raha oli mõeldud tee-ehituseks Venemaa territooriumil asuvas Karjalas. Maantee ehitamine, nn Äänineni projekt, oli 2013. aastal tõepoolest kavas ning toona vahendas meedia, et projekti läbi viimisel osutus valituks üks Soome firma. Ajakirjandusega suhtles toosama eelmainitud 44aastane venelane, kes hiljem olevat instrueerinud eestimaalasi rahapesuga tegelema. Projekti, mis pidi kohalikku majandust elavdama, esitlesid kohalikud võimud uhkelt isegi Venemaa riigipeale Vladimir Putinile.

Soome prokuratuur aga heidab ette, et projekti valmimine ja läbiviimine polnud kunagi kavaski. Siiamaani pole tee ehitamiseks midagi ette võetud. Kuna projekti rahastamine pidi tulema erakätest, siis puudub ka Karjala Vabariigil info eelarve ja tööde käigu kohta.

Prokurörid nõuavad süüalustele vanglakaristust. Nende ülesandeks on saada jälile, kust illegaalne raha pärit oli ning nad toetuvad ühele 2015. aastal Moskva kohtu langetatud otsusele, mis nende sõnul raha päritolu tõestab. (Too kohtuotsus, muide, tõsisema karistusega ei päädinud.) Süüdistatavad vaidlevad, et pelgalt see, et raha käis läbi pangast, mida Venemaal kahtlaseks peetakse, ei tähenda veel, et raha iseenesest kriminaalset päritolu oleks. Teisipäeval kella viie paiku õhtul teatas Helsingi kohus, et vabastab kahtlusalused kõigist süüdistustest. Otsus pole siiski lõplik ning seda võib edasi kaevata.

Samal teemal

16.07.2019
Eestlased osalesid Soome ajaloo suurimas rahapesuskeemis