President Trump on väljakutsuv ning nõuab järgmiste vilepuhujate esiletoomist.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 7. oktoober 2019 17:56
Advokaatide sõnul on nüüdseks nende poole pöördunud mitu tunnistajat, kes on teadlikud USA presidendi kõnest Ukraina riigipeale, milles andis mõista, et ukrainlased võiksid tema rivaali suhtes uurimise algatada.

Õige pea pärast kõne toimumist 25. juulil paigutasid Valge Maja töötajad selle salvestise äärmiselt salastatud arvuti kõvakettale, millele ligipääs on väga vähestel. Sellegipoolest tuli juhtum välja ning Valge Maja tundis survet avaldada ka telefonikõne ümberkirjutis. Sellest selgub, et ehkki Trump ei ähvarda Zelenskõid sõjalisest abist ilma jätmisega, nagu spekuleeris Ameerika meedia, käib ta ametivennale siiski peale, et too algataks Joe Bideni suhtes uurimise.

Täpsemalt on küsimuse all demokraatide presidendikandidaadiks pürgiva poliitiku Joe Bideni poeg Hunter, kes kuulus Ukrainas uurimise all oleva gaasikompanii Burisma Holdings nõukogusse. Ei Joe ega Hunter Bideni vastu pole hetkel ühtki tõendit. Zelenskõi on kõnes aga igati agar abistama ning kinnitab, et on Trumpi advokaadiga suhelnud. (Kõne tõlget eesti keelde võib lugeda SIIT.)

Möödunud nädala neljapäeval kutsus president avalikult Hiinat üles Hunter Bideni äritegevust uurima. Tõsi, Trump rääkis olukorrast nii, et kui tema oleks Zelenskõi asemel, pöörduks ta kindlasti Hiina poole. Kuidas keegi seda tõlgendab: parteikaaslaste sõnul tegi president reporterite ees vaid nalja, demokraatide meelest on tegemist otsese palvega võõrriigi poole, et Ameerika poliitikat mõjutada. Joe Biden on hetkel demokraatide populaarseim presidendikandidaat 2020. aasta valimistel, seega Trumpi tõsiseim rivaal.

Mis puudutab kõnet Zelenskõile, ei jäänud keegi Valge Maja töötaja rahule, et Trump telefonitsi sellise palve esitas ning et see vaka alla kadus. Vilepuhuja ise jääb anonüümseks. Tema advokaadi sõnul on see hädavajalik tema kaitsmiseks.

Nädalavahetusel teatas vilepuhujat esindav advokaadibüroo aga, et nende poole pöördus veel üks tunnistaja, esmaspäevaks on neid kogunenud juba mitu. Kui palju, pole täpselt avaldatudki. ABC Newsile kommenteeris üks vilepuhujate jurist Mark Zaid, et tunnistaja number kaks oli kohapeal, kui kõne aset leidis.

Esmaspäeva hommikul säutsus president Twitteris, et tema kõne Ukraina riigipeaga oli täiuslik, ei toimunud mingit survestamist ning ühtlasi andis Trump mõista, et tema hinnangul on teise vilepuhuja näol tegemist poliitilise vastasega. Ta esitab väljakutse tuua esile veel vilepuhujaid.

Presidendil on pahuruseks põhjust küll. Nimelt algatasid USA esindajatekoja demokraadid Ukrainagate'i ajendiks tuues presidendi ametist eemaldamise protsessi.

Spiiker Nancy Pelosi ei ole ise tegelikult seda meelt, et president ametist eemaldada, kuid tal ei jäänud muud üle. Foto: Reuters/Scanpix

Siiski tasub meeles pidada, et protsessi täies mahus läbi viimine ja selle soovitud tulemuse saavutamine on äärmiselt kaheldavad. Pole välistatud, et esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi kuulutas selle välja vaid selleks, et näidata valijatele, et midagi toimub ning rahustada ka oma partei rahulolematuid tegelasi – ehkki Trump on talle vastumeelne, pole Pelosi ise kunagi olnud presidendi ametist eemaldamise poolt. Demokraatide valdav enamus aga leiab nüüd, et Ukrainagate on piisavalt dramaatiline sündmus, et uurida võimalusi presidendi kukutamiseks.

Mis puudutab presidendi enda parteid, siis teadaolevalt on tema vastu vaid käputäis vabariiklasi: näiteks kunagine presidendikandidaat Mitt Romney. Telesaates Face the Nation esinenud poliitikavaatlejad aga osutavad sellele, et nii Romney kui teised parteisisesed vastased ei pea 2020. aasta valimistel kandideerima, seega ei pea nad Trumpi raevu kartma. Teistel, kelle koht on järgmisel aastal ebakindel, võib isiklikust veendumusest hoolimata kasulikum olla head nägu teha. Seda toetab tõsiasi, et partei valijate toetus Trumpile püsib endiselt kõrge.

Samal teemal

Kommentaarid  (8)

dollaroff 8. oktoober 2019 20:32
https://lounaeestlane.ee/kuum-swedbank-valetas-usa-voimudele-trumpi-endine-kampaaniajuht-sai-swedbanki-kaudu-miljon-dollarit-musta-raha/ Swedbanki tippjuhtkond varjas USA uurijate eest informatsiooni kahtlaste klientide ja ülekannete kohta. Ülekanded näitavad, et USA presidendi Donald Trumpi endine kampaaniajuht Paul Manafort sai Swedbanki kaudu ligi miljon dollarit musta raha, mis kanti üle Ukraina endise presidendi Viktor Janukovitšiga seotud varifirma kaudu.
8. oktoober 2019 20:31
https://uueduudised.ee/uudis/maailm/trumpi-rundav-demokraat-nancy-pelosi-on-hoopiski-ise-ukraina-afaaridesse-segatud/ Nancy Pelosi poja tegemistest Ukrainas.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS