Maailm

Trump lubab Türgi kurdide kallale: USA viib oma väed minema (3)

Tõnis Erilaid, 7. oktoober 2019 18:50
USA JÄTAB KURDID ÜKSI: Ühendriikide üksused lahkuvad türklaste teelt.Foto: AP/Scanpix

Veel nädalalõpul tervitasid kurdid Süüria piirilinnas Ras al-Aynis USA sõdureid kaitsjaina Türgi kallaletungi eest, kuid pidid siis pettuma, kui üksus lahkus. Pühapäeva hilisõhtul olid Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja USA president Donald Trump telefonitsi kokku leppinud, et Ühendriigid ei takista Türgil loomast „turvapiirkonda“ Eufrati jõest idas Süüria kirdeosas. 

Türgi loeb seal tegutsevad kurdi üksused terroristideks, kuid just nemad abistasid Ühendriike võitluses ISISega. Kuigi USA teatas, et ta ei toeta ega osale Türgi kavandatavas operatsioonis, jätab ta ometi türklastele vabad käed kurdide alistamiseks ja tõmbab oma piirialadel olevad sajad sõdurid sealt välja.

NATO oli otsustanud sellise turvaala loomise juba augustis. Türgi meelest on Ühendriigid seda tahtlikult pidurdanud ja seetõttu kavatseb Erdoğan alustada selle mõtte elluviimiseks pikemalt viivitamata sõjalise operatsiooniga, puhastamaks see ala kurdidest, et asustada sinna vähemalt kaks miljonit süürlast, kes praegu on pagulaslaagrites Türgi territooriumil.  

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

16.09.2019
Sajad tuhanded inimesed põgenevad Süüria valitsusvägede pommitamise eest Türgi piirile

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee