Maailm

Tuhanded meeleavaldajad protestisid Ida-Ukraina autonoomiaplaani vastu (5)

Toimetas Aare Kartau, 7. oktoober 2019 12:02
Protestijad Kiievi peakväljakul.Foto: AP/Scanpix
Moskva ja Kiiev nõustusid eelmisel nädalal peetud kõnelustel, et toetatakse plaani, millega antakse Donbassi piirkonna elanikele võimalus iseseisvust taotleda, teatab The Moscow Times.

Tuhanded inimesed kogunesid pühapäeval Kiievi peaväljakule Maidanile, et avaldada meelt Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tegevuse üle. Mees leppis eelmisel teisipäeval Moskvaga kokku, et töötatakse viis aastat kestnud konfliktide lõpetamise nimel Ida-Ukrainas ning planeeritakse anda Donbassi elanikele võimalus hääletada piirkonna autonoomia üle. Samuti lubas president tulevikus Ukraina väed separatistide kontrolli all olevalt piirialalt tagasi kutsuda.

Paljude ukrainlaste arvates on see aga Zelenskõi poolt ülim reeturlikkus. Ida-Ukraina sõda on 2014. aasta aprillist nõudnud rohkem kui 13 000 inimese elu. „See on algus kogu Ukraina kapitulatsioonile,“ teatas vihaselt 53aastane Roman, kes võitles vabatahtlikuna Donabassis.

Ukrainlased avaldasid meelt Zelenskõi tegevuse üle. Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Ukraina eelmise presidendi Petro Porošenko parteisse kuuluv poliitik Jana Zinkevitš oli üks meeleavalduse juhtfiguure. „See on Putini kätetöö, need on asjad, mis kaitsevad Venemaa, mitte meie huve. Me peame võitlema, et seda ellu ei viidaks,“ teatas Zinkevitš kokku tulnud rahvale.

Zelenskõi teatas, et rahulepingut arutatakse ka tulevastel neljapoolsetel läbirääkimistel, kus osalevad peale Ukraina ja Venemaa veel ka Saksamaa ja Prantsusmaa. Ukraina president sõnul ei toimu Donbassis aga mingeid valimisi enne sealsete Vene vägede lahkumist. Venemaa on Donbassis asuvate sõjaväelaste olemasolu aga eitanud. Kuigi Zelenskõi erakonnal on 450 kohaga Ukraina parlamendis enamus, ei piisa neist 251 häälest põhiseaduse muutmiseks ning Donbassile autonoomia andmiseks – selleks on vaja 300 häält.

Samal teemal

06.10.2019
10 000 inimest tuli Kiievis protestimeeleavaldusele
30.08.2019
OTSUSTATUD! Venemaa ja Ukraina vahetavad vange
19.08.2019
Briti uurijad avaldasid tõestusmaterjali Venemaa relvastatud üksuste sisenemisest Ukrainasse
23.07.2019
UKRAINA PARLAMENDIVALIMISED: Zelenskõi võitis ja Putin kaotas