Eesti uudised

Erik Obermann: eredalt põlenud ja kiirelt kustunud kunstnik 

Tõnis Erilaid, 5. oktoober 2019 00:01
ENNE PARIISI SÕITMIST: Erik Obermann Münchenis 1909. aastal.Foto: Tartu kunstimuuseum / muis.ee

„Erik Obermann oli üks neist, kes oleks leidnud armu kunstijumalanna palge ees, ei leidnud aga seda mitte elujumalanna palge ees,“ kirjutab Friedebert Tuglas oma toakaaslasest Pariisi kuulsas kunstnikekoloonias La Ruche, mesipuu. Vaid 19aastase Obermanni eluviisidest räägiti imesid, aga kõik olid ühel arvamisel, et tal maalikunstnikuks suur and on, lisab kunstijüngri hea tuttav Pariisi-päevadelt Ferdinand Kull.

1909. aasta hilissügisel astus Gare du Nord'i vaksalis rongilt maha keskmist kasvu kõhnavõitu noormees, kellel polnud taskus ühtki rahatähte ega ka ühegi Pariisi-tuttava aadressi. Mitu päeva hulkus ta niisama ringi, puhkas bulvaripinkidel jalga ning tuli öösel rongijaama magama.

Täpselt samal moel oli muide paar aastat varem Pariisi tulnud ja pikalt vaksalis (seekord Gare St. Lazare'is) ööbinud Itaalia kunstnik Amedeo Modigliani. Võib-olla said nii Obermann kui ka Modigliani just raudteejaama tõmbetuultes tukkudes esimesed haiguseidud, mis nad hiljem hauda viisid. 

Pealegi sattus Obermann Pariisi ajal, kus vihma valas ja valas ning peagi algas meeletu üleujutus. Tal vedas, et võõramaist hulkuvat noormeest pani tähele politseinuhk ja temaga juttu tegi. Politseinik oli varem jälginud anarhiste Rue de la Santé tänava 32. majas ja teadis, et seal nüüd keegi viiulit mängiv eestlane elab. Meie noormees asutas end kohe kõndima tänava poole Luxembourgi aia taga. Nõrkus oli juba nii suur, et ta alles õhtupimedas kohale jõudis ja asutas end õue kuulama. Varsti kostsidki ühest avatud aknast viiulihelid. Mängijaks oli Rudolf Tassa, kes juba paar aastat Pariisis elanuna võttis noore kunstijüngri oma tiiva alla ja pakkus alguseks elamist siinsamas majas, mida tervishoiuosakond oma niiskuse tõttu elamiseks koguni ohtlikuks pidas. 

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.10.2013
Kuidas Eesti kunstnik Pariisi preilit üllatas
22.04.2006
Eestlaste mesipuu Pariisis

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee