Maailm

BREXIT: Boris Johnson on valmis Euroopa Liidult lisaaega paluma (20)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. oktoober 2019, 15:20
Boris Johnson.Foto: Zuma Press/Scanpix
Briti meedia kirjutab, et ehkki varem on peaminister Johnson tagasi lükanud võimaluse, et küsiks Brexiti tarbeks uuesti tähtaega, on ta nüüd, olgu see talle vastumeelne või mitte, selleks siiski valmis. Seda juhul kui 19. oktoobriks euroliiduga kokkuleppele ei jõua. Selleks kohustab teda nüüd ka Ühendkuningriigi seadus.

Peaminister Boris Johnsoni kavatsusest, õigemini meelemuutusest annavad aimu kohtu dokumendid, mille valitsus esitas Šoti kohtule. 

Samal teemal

Johnsonit kohustab tegelikult hiljuti vastu võetud eelnõu, millest on nüüd saanud seadus: juhul kui 19. oktoobriks pole EL ja Suubritannia sõlminud rahuldavat lahkumislepet, peab peaminister paluma pikendust 2020. aasta 31. jaanuarini. 19. oktoobril lõpeb ELi suurkohtumine, kus Johnson lootis oma nõudmised edukalt läbi suruda ja ELilt temale meelepärasemad lahkumistingimused välja meelitada.

Johnson üritas piinliku palve vältimiseks parlamendis algatada erakorralised valimised, mis aga kukkus läbi. Ta on korduvalt rõhutanud, et tema midagi manguma ei lähe.

Lisaks sellele peatas peaminister ajutiselt parlamendi töö. Selleks esitas ta palve kuningannale, kes pidi peaministri soovi ka täitma. Kriitikute sõnul on Johnsoni mõte päevselge: ta ei soovinud, et parlament talle jalgu jääb ja Brexiti teemal veel arutleks ja hääletaks (mõnevõrra ebaõnnestus seegi, kuna parlament jõudis enne laialiminemist siiski talle peale suruda nii eelnõu kui kukutada läbi plaani korraldada valimised). Mõned kriitikud isegi arvavad, et Johnson tahab meelega läbi suruda Ühendkuningriigile majanduslikult ning ka muidu väga ebasoodsat leppeta Brexitit.

Ainus viis parlamendi töö peatamine ringi pöörata oleks edukalt tõestada, et Johnson ei andnud oma soovi esitades kuningannale nõu seadustest lähtuvalt. Ehk et tõestada, et peaministril õnnestus kuningannat petta ja talle valetada.

Just nimelt seda väidab Šotimaa kõrgeim tsiviilkohus, mis tunnistas parlamendi ajutise laialisaatmise seadusevastaseks. Johnson ise eitab, et oleks kuningannale valetanud. Selle kohtuasja dokumentidest ilmneski, et Johnson on ikkagi valmis ajapikendust paluma.

Samal ajal on pidev ebakindlus Brexiti osas viinud Euroopa Liidu selleni, et juba valmistutakse pigem selleks, et Ühendkuningriik lahkub EList siiski praegusel Brexiti kuupäeval (31.10) ja ilma leppeta. The Independent kirjutab, et EL andis Ühendkuningriigile aega 11. oktoobrini, et uusi plaane tutvustada, kui Johnson seda ei tee, siis enne suurkohtumist (mis algab 17. oktoobril) EL temaga midagi arutama ei hakka.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee