Juhtkiri

Juhtkiri | Odav kallis õpetaja (6)

Ohtuleht.ee, 4. oktoober 2019, 18:45
Foto: Robin Roots
Õpetajate päeva igaaastane tähistamine ning hiljuti sellele lisandunud parematele pidulik tiitlite jagamine on igati tore ja hinnatav ettevõtmine. Õpetajaameti prestiiž on uues Eestis aga paraku loksunud nagu jumal juhatab. Alates vanemate ja õpilaste silmis õigusteta klienditeenindajaks surumisest kuni näpuotsaga jagatud palgatõusude ja streigiähvardustega vaheldumiseni välja. Nii ongi selle ameti helgemad ja ehedamad hetked kevaditi lõpetanute lendulaskmisel. 

Kuid ega pedagoog ela üksnes koolialguse või –lõpu lillekimpudest. Üha vananev õpetajaskond ja napilt koolitulevad noored õpetajad on fakt, mida eirata pole võimalik. Muidugi pole olukorras süüdi üle keskea või pensionieaski õpetajad. Vastupidi – neile tuleb olla tänulik raske töö tegemise eest, mille tulemusi näeme kasvõi PISA testide kõrgetes tulemustes.

Fakt on aga seegi, et õpetajate töötasudega on poliitikud närutanud kogu taasiseseisvuse aja. Jutust, et õpetaja palk peaks olema vähemalt 1,2 riigi keskmist, on vähe kasu, kui selleni tegelikult ei jõuta. Õpetajaameti väärtustamisest ei kõnele seegi, kui palka tõstetakse vaid napilt niipalju, et ära hoida streigi puhkemist. Pigem on selline suhtumine õpetaja kannatlikkuse ja ohvrimeelsuse ärakasutamine ning näitab, et haridus ei ole tänini riigi prioriteet. 

Viimane väide pole sugugi meelevaldne, kui arvestada, et mitte kuigi ammu õpetajatega samal palgatasemel püsinud arstide keskmine palk oli tänu tulemuslikele streikidele juba mullu üle kahe korra kõrgem õpetajate omast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee