Maailm

Liibüa kodusõjas hukkus 10–35 Vene palgasõdurit  (27)

Aadu Hiietamm, 4. oktoober 2019 12:00
LAHING TRIPOLI LÄHISTEL: Tuld annavad  rahvusvaheliselt tunnustatud Liibüa ühtsusvalitsuse võitlejad. Nende vastas on välimarssal Khalifa Haftari juhitavad üksused, keda toetavad Vene palgasõdurid. Foto: AFP/Scanpix
Venemaale saabusid eelmisel nädalal esimesed Liibüa kodusõjas hukkunud palgasõdurite surnukehad. Kokku võib hukkunuid olla 10–35, teatab veebiajaleht Meduza. 

Ametlikult Venemaa Liibüas lahingutegevuses ei osale, kuid Vene sõjaväelased abistavad konflikti üht osapoolt. Täpsemalt välimarssal Khalifa Haftari juhitavaid vägesid, mis alates aprillist üritavad vallutada Liibüa pealinna Tripolit, et kukutada Fayez al-Sarraji ühtsusvalitsus, mida tunnustavad nii ÜRO kui ka suurem osa lääneriikidest. 

Samal teemal

 Vastutasuks mastaapse abi eest lubas Khalifa Haftar Venemaale naftat ja maagaasi. Liibüal on väga suured nafta- ja maagaasivarud, mis on juba praegu suuresti Haftari kontrolli all. Tema saamisel Liibüa ainuvalitsejaks avaneks Vene naftafirmadel taas juurdepääs sealsetele naftavarudele. Lisaks saaks Liibüast Süüria järel teine Venemaa platsdarm Vahemere ääres.

Haftari vägede pealetung Tripolile sai kõigi märkide järgi võimalikuks tänu eelkõige Venemaalt saadud relvaabile. Tema võitlejatele on abiks Vene erasõjafirma Wagneri grupp ning agentuuri RPK andmetel ka Vene kaitseministeeriumi saadetud eriüksuslased. 

Meduza andmetel pöördus välimarssal Khalifa Haftar abi saamiseks Venemaa poole 2015. aastal. Haftarile meeldis Venemaa sõjaline sekkumine Süürias ning ta lootis, et Putin saadab ka talle Liibüasse väed appi. 

Venemaa kaitseministeerium suhtus esialgu kahtlevalt Haftari palvesse ja lubadustesse anda Venemaale naftat. Haftar õppis küll 1980. aastate algul Moskvas sõjaväeakadeemias, kuid on jõudnud teha koostööd ka USA luure keskagentuuriga. Haftar ei jätnud aga jonni ning esimesed teated Liibüas viibivatest Vene palgasõduritest tulid mullu oktoobris.

Mullu novembris käis välimarssal Khalifa Haftar viimati avalikul visiidil Moskvas, kus pidas läbirääkimisi Venemaa kaitseministri Sergei Šoiguga. Kõnelustelaua taga istus tookord ka president Vladimir Putini lähedane liitlane Jevgeni Prigožin, keda peetakse erasõjafirma Wagneri grupp faktiliseks omanikuks. 

LAHINGUS: Liibüa ühtsusvalitsuse võitlejad Tripoli lähistel. Neil tuleb vastu seista välimarssal Khalifa Haftari juhitavatele üksustele, keda toetavad Vene palgasõdurid.Imago/ScanpixFoto: Amru Salahuddien

Tänavu märtsis kirjutas Inglise The Telegraph, et Liibüas on juba vähemalt 300  Vene palgasõdurit. Esimesed teated Liibüas hukkunud Vene palgasõduritest tulid 9. septembril, kui araabiakeelses Twitteris kirjutati Tripoli lähistel õhurünnakus hukkunud seitsmest Wagneri grupi palgasõdurist.

Tänaseks on hukkunute arv tõusnud kuni 35ni, kirjutab Meduza viitega allikatele, mis on lähedalt seotud Wagneri grupiga. Venemaa võimud seda infot kinnitanud ei ole, kuid esimeste hukkunute surnukehad on toodud Venemaale. Meduzal on teada ka nende nimed.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee