VASTURÜNNAKUL: USA president Donald Trump nimetas kolmapäeval Valges Majas koos Soome presidendi Sauli Niinistöga antud pressikonverentsil demokraatide algatatud tagandamisjuurdlust pettuseks ja petturlikuks kuriteoks Ameerika rahva vastu.Ta kordas, et demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv endine asepresident Joe Biden ja tema poeg Hunter on üdini korrumpeerunud.Foto: AFP/Scanpix
Allan Espenberg 3. oktoober 2019 17:30
USA kongressi esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi teatas 24. septembril, et esindajatekoda on valmis alustama president Donald Trumpi ametist tagandamise protsessi ning sestsaati on niinimetatud Ukrainagate nii USA kui muu maailma tähelepanu keskmes. Kuigi impeachmenti alustamise algatamise õigus on esindajatekojal, kus praegu on demokraatidel ülekaal, ütleb viimase sõna senat, kus on ülekaalus vabariiklased. 

Tegelikult sai impeachment alguse mittemillestki, sest kui varem otsisid USA demokraadid põhjust president Donald Trumpi tagandamiseks venelaste tegevusest ja midagi ei leitud, siis nüüd algas asi hoopis tühja koha pealt. Trump ise on nimetanud impeachmenti algatamist riigipöördekatseks.

Nagu teada, olid demokraadid eriti vihased demokraadid Trumpi vastu tema võimuperioodi algusaegadel. Aga nüüd oli mõnda aega selles osas vaikus, kuni leiti uus ajend katsetada impeachmenti. Eks vahepeal väsisid tagandajad ka ära, aga nüüd on nad seda enam jõudu ja veendumust täis. Pealegi jääb uute valimisteni vaid veidi enam kui aasta ning kui mitte praegu katsetada, siis rohkem ei pruugigi demokraatidel võimalust tulla. 

Demokraatide väitel kuritarvitas Donald Trump 25. juulil toimunud telefonikõne ajal Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga oma ametipositsiooni, et mõjutada eesseisvaid valimisi ja halvustada oma suurimat võimalikku rivaali demokraatide leerist Joe Bidenit.  

Pelosi teatas: „Telefonivestluse stenogramm tõestab, et presidendi tegevus õõnestab valimisprotsessi ausust, presidendi ametikoha väärikust ja meie riiklikku julgeolekut.“ Samas pole demokraatidel konkreetseid tõendeid selle kohta, et Trump oleks rikkunud USA seadusi.

Kuna demokraadid saavad ka ise aru, et senistest tõenditest, mida praktiliselt ei olegi, ei piisa Trumpi vastu välja astumiseks, on hakatud esitama uusi nõudmisi. Nii on näiteks demokraadid soovinud ligipääsu Trumpi ja Putini jutuajamistele, aga The New York Times tuli välja versiooniga, et Trumpi ja Giuliani arvates on Ukraina püüdnud mõjutada USA valimisi. 

Demokraadid: Trump ei ole õige president

Kuigi peaks olema enam-vähem kindel, et impeachmenti lõpptulemuseni ei õnnestu viia, s.t presidenti ametist ei tagandata, siis sellegipoolest püüavad demokraadid sisendada ameeriklastele, et Trump pole õige president ning et ta on USA rahvale isegi ohtlik, mistõttu ei tohiks teda kindlasti 2020. aasta novembris Valgesse Majja tagasi hääletada. Praegu panustavadki demokraadid eelkõige mitte sellele, et Trump saaks impeachmentiga ametist maha võetud, vaid pigem sellele, et Trump kaotaks tulevased valimised ja Biden või mõni muu demokraat pääseks peremeheks Valgesse Majja.

VASTURÜNNAKUL: USA president Donald Trump nimetas kolmapäeval Valges Majas koos Soome presidendi Sauli Niinistöga antud pressikonverentsil demokraatide algatatud tagandamisjuurdlust pettuseks ja petturlikuks kuriteoks Ameerika rahva vastu.Ta kordas, et demokraatide presidendikandidaadiks pürgiv endine asepresident Joe Biden ja tema poeg Hunter on üdini korrumpeerunud. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

USA ajaloos on impeachment algatatud kolmel korral, kuid ühelgi korral pole jõutud tagandamiseni. Lahti taheti saada 1868. aastal Andrew Johnsonist ja 1998. aastal Bill Clintonist, kuid Senatis algatused blokeeriti ja presidendid jäid ametisse. Aga Richard Nixon lahkus 1974. aastal ise vabatahtlikult ametist, ootamata ära kongressi otsust. Samal ajal tuleb meeles pidada, et Nixoni skandaali ajal keeras Vabariiklik Partei oma presidendile selja – kas on võimalik, et midagi sellist juhtub ka nüüd?

Kuigi kõik pahandused said alguse Joe Bideni poja  Hunter Bideni isikust, siis nüüdseks on USAs esile kerkinud suur hulk poliitikuid ja ametnikke, kes võivad selle afääriga ääripidi seotud olla ja võivad seeläbi varem või hiljem kahjustatud saada.

Nendeks on lisaks presidendile näiteks veel Trumpi isiklik jurist ja endine New Yorgi linnapea Rudy Giuliani, justiitsminister William Barr, USA endine eriesindaja Ukrainas Kurt Volker (pani ameti maha hiljuti), USA endine suursaadik Ukrainas Marie Yovanovitch, välisminister Mike Pompeo, asepresident Mike Pence, luuredirektor Joseph Maguire, Valge Maja advokaat Pat Cipollone, esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi, esindajatekoja luurekomitee esimees Adam Schiff (Trump süüdistab teda riigireetmises), USA suursaadik Euroopa Liidus Gordon Sondland, välisministri nõunik Ulrich Brechbuhl ja paljud teised. Nagu nimekirjast nähtub, võib Ukrainagate muutuda saatuslikuks ka nii mõnelegi demokraadile.