Eesti uudised

PARADOKS: miks müüakse kortereid valdadesse, mida ei ole olemas? (9)

Madleen Vapper, 4. oktoober 2019 16:20
OLEMATU VALD: Pärast haldusreformi enam Ülenurme valda ei eksisteeri. Küll aga saab kinnisvaraportaalis otsida uut kodu olematusse valda.Foto: Aldo Luud
Sel suvel sai lõplikult kindlaks, et hoolimata kohalike soovist ei muudeta Kambja valla nime Ülenurmeks, ent ometi on kinnisvaraportaalis www.kv.ee ikka veel alles müügipiirkond nimega Ülenurme vald. Samuti on portaalis alles teisedki nüüdseks kadunud haldusüksused. Kuidas on võimalik müüa kortereid ja maju valdadesse, mida ei eksisteeri?

Kv.ee portaali turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristiana Põld selgitas, et kv.ee leheküljel on säilitatud vanad haldusüksused selleks, et inimestel oleks lihtsam kinnisvara otsida. Näiteks tõi ta Saaremaa valla, kus ühe nime alla liitusid kokku viis-kuus valda. Inimeste otsimisharjumused ei muutu Põllu sõnul vaid paari kuu jooksul, seega hoitakse vanade haldusüksuste nimesid portaalis veel mõnda aega.

Samal teemal

Endise Ülenurme valla rahva jaoks teeb nimeküsimuse eriti teravaks rahulolematus uue ühendvalla nimega. Nimelt liideti 2017. aastal haldusreformi käigus Kambja ja Ülenurme vallad. Ühinenud valla nimeks pidi kohanimenõukogu ekspertide soovitusel jääma Kambja, kuna tegu on ajaloolisema kohanimega, mis pärineb kihelkonnanimest.

Kambja vallavolikogu esitas 2018. aasta aprillis valitsusele taotluse valla nime muutmiseks. Taotluses oli välja toodud, et Ülenurme vallas elab ligi kolm korda rohkem inimesi kui Kambja vallas. Lisaks on Ülenurme tuntud pigem linnalise vallana ja Kambja hoopis hajaasustatud maavallana ning piirkonnad ei pruugi seetõttu hästi ühtlustuda.

Selle aasta juulis võttis valitsus vastu otsuse, et valla nimeks jääb siiski ajalooliselt tähtis kihelkonnanimi Kambja.

Kambja vallavanem Aivar Aleksejev nendib, et pärast Ülenurme aleviku liitmist Kambja vallaga ei märgita kinnisvarakuulutustesse enam Ülernurme valla nime. Seega kuigi kinnisvaraportaalist www.kv.ee saab ikka veel otsida kortereid ja maju sellisesse piirkonda nagu Ülenurme vald, on kuulutustes kõigi kinnisvarade aadressi juurde kirjutatud, et tegu on  Kambja vallaga.

Kinnisvarabüroo Domus Kinnisvara kutseline kinnisvarahindaja Mihail Važnõi ütles, et kuulutuses peabki olema täpselt märgitud, kus asub reklaamitav kinnisvara. Tema andmetel on varem ette tulnud, et Ülenurme alevikus olevat kinnisvara märgitakse hoopis Tartu äärelinna piiridesse. Selliste juhtumite puhul tehti müüjatele märkus.

Kinnisvarabüroo Skanton Kinnisvara maakler Kaire Nirk sõnas, et Kambja valla nimega käib kaasas negatiivne meelestatus. „Inimesed võivad Kambja valla nime müügikuulutuse juures nähes ära ehmuda ja mõelda: „Ma ei ela ju kuskil Kambja vallas, jumal teab kui kaugel Tartust!““ Tema sõnutsi ei seosta huvilised Tartust 20 km eemal asuvat Kambjat sugugi Ülenurme piirkonnaga, mis on rohkem linnastunud.

Kinnisvaraarenduse ettevõtte Arte House maakler Kadi Uibo kinnitas, et kuulutuste juurde märgitakse kindlasti õige valla nimi. Ta lisas, et mida täpsem info on kuulutusel, seda lihtsam on ostjal. Nii Uibo kui ka Važnõi sõnul ei tohiks Kambja valla nimi ostjaid ära ehmatada ning panna kinnisvara otsima mujalt piirkonnast. Mõlemad lisavad, et valla nimemuutus ei mõjuta hindu negatiivselt ning kinnisvarahinnad on Ülenurme piirkonnas viimasel ajal pigem tõusnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee