ohtuleht.ee 2. oktoober 2019 19:36
Ajateenijate linnaloale lubamine mitte ainult nädalavahetuseks, vaid ka õhtuti, kui baas- ja erialakursused on juba läbitud, võiks suurendada noorte huvi ajateenistuse vastu, mis paljudele paistab niivõrd tüütu kohustusena, et sellest ära nihverdamiseks pole kahju trahvi maksta või end isegi sandiks luisata.

Reservväelased meenutavad ajateenistuse ebameeldivaima küljena tihti just kasutut molutamist. Samas on arusaadav, miks see paistab lumehelbekeste hädaldamisena neile, kelle ajateenistus jäi aega, kui sõdurite kannatuste vastu (rääkimata nende leevendamisest) ei tundnud huvi õieti keegi. Vaevalt igatseb keegi neid aegu tagasi.

Kutsealuste keset nädalat koju lubamise tavaks saades – praegu katsetatakse uut korda Tapal – tõstatub küsimus ajateenijate võrdsest kohtlemisest teisegi nurga alt: kui linnaloale lubatakse pärast õhtusööki ja tagasi peab olema hommikuseks äratuseks, saavad kodus käimise privileegi praktikas siiski kasutada vaid need, kelle elukoht juhtub olema väeosale piisavalt lähedal.

Luba peaaegu igal õhtul vabalt poes, kinos või isegi spaas käia jääb vaid harva kasutatavaks võimaluseks aga kõigile neile, kelle eelarve piirdubki vaid 100eurose reamehe toetusega. Seda muidugi juhul, kui üha enam palgatööd meenutav ajateenistus ei jõua sellele järele ka palgaküsimuses. Kuna õhtuks väljasaamine oleneb aga ajateenijate distsiplineeritusest, piisab vaid kiuslikust ülemast, et unistust inimlikumast ajateenistusest osa kutsealuste jaoks hoopis nullida. Väljaluba saamine vaid hea õnne korral ei võimalda oma vaba aega planeerida.

Nii paistab mitmes mõttes tegu olevat kunstliku muudatusega, mis teeb paljude ajateenijate elu mõnusamaks ainult näiliselt. Küll aga tuleb uuenduse juurutajaid tunnustada selle eest, et vanadesse harjumustesse kinnijäämise asemel püütakse leida viise, et muuta ajateenistus vähem vastumeelseks. Siit edasi tuleb aga küsida, et kui vaba aja mõtestatud sisustamine on endiselt probleem, siis miks ei võiks ajateenistus olla tunduvalt lühem?