Maailm

USA presidendivalimiste populaarne kandidaat jättis ootamatu terviserikke tõttu kõik üritused ära (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. oktoober 2019 18:16
Alles hiljuti oli Bernie Sanders kampaaniarajal.Foto: Zuma Press/Scanpix
USA 2020. aasta presidendivalimiste kandidaat, senaator Bernie Sanders katkestas kolmapäeval ootamatult kõik kampaaniaüritused seoses südamerikkega, vahendab ABC News.

Alles teisipäeva õhtul kõneles Sanders Nevadas oma kampaaniaüritusel, kui tundis end õhtu edenedes järjest halvemini ning kurtis, et tal on rinnus valu. Haiglas leidsid arstid, et üks tema arteritest on ummistunud ning olukord vajas otsekohe sekkumist.

Vermonti osariigi senaator Bernie Sanders on New York Timesi küsitluse andmeil hetkel populaarsuselt kolmas demokraatide presidendikandidaat. Tema ees on endine asepresident Joe Biden ning Massachusettsi senaator Elizabeth Warren. Viimasega on Sandersil tõsisem konkurents, kuna Warren tõstab kampaaniaürituste algusest saati järjekindlalt populaarsust ning tõukas Sandersigi teiselt kohalt minema. Sellegipoolest õnnestus Sandersil möödunud kvartalis koguda rohkem toetusi kui ühelgi teisel demokraatide kandidaadil: 25,3 miljonit dollarit (u 23 miljonit eurot).

Põhikonkurendid Biden ja Warren soovisid juba Twitteris Sandersile kiiret paranemist ning mõlemad ootavad teda tagasi kampaaniarajale.

78aastane Sanders oleks valituks osutumise korral vanim ametisse astuv president USA ajaloos (seni on selleks praegune president Donald Trump). Mure eaka kandidaadi tervise pärast pole esmakordne, selle aasta veebruaris ilmus ta avalikkuse ette, suur plaaster üle pea, kuna olevat duši all käies kukkunud.

Avalikkuse ees on Sandersi kuvand energiline ja häälekas. Valju jämeda häälega ning žestikuleeriv mees pakub koomikutele tööainest, neile meeldib tema „pahura vanaisa“ imagot parodeerida. Sandersi põhiliseks (kriitilisemate vaatlejate arvates ainsaks) jututeemaks on tervishoiureform. USAs nimelt pole tervishoid tasuta, vaid inimesed sõltuvad kas riiklikust abist või tööandjast, kui too pakub alluvatele tervisekindlustust, mida paljud tööandjad, näiteks enamik restorane ning poekette ei paku. Isegi kui pakub, pole arsti juures käimine ja protseduurid tasuta, osa tuleb ikkagi endal ära maksta, mis võib tähendada tuhandetesse, kui mitte kümnetesse tuhandetesse ulatuvaid haiglaarveid. Kindlustus ei kata ka kõiki tervisehädasid. Paljud Ameerika elanikud elavad tohutu meditsiinivõla tõttu vaesuses. Võimalik, et tervishoiust saab üks 2020. aasta valimiste põhiteemasid, võib-olla isegi olulisim teema, kuna rahulolematus tervishoiuteenuste hindade osas on kõrge kogu elanikkonna seas.

Samal teemal

01.07.2019
ÕL USAs | Pooleldi mahajäetud Detroidi elanikud tahavad presidendikandidaatidelt tasuta arstiabi ja uusi töökohti