Maailm

SOOME POLITSEI: Kuopio mõõgarünnak on praeguse seisuga müsteerium (51)

Aadu Hiietamm, 2. oktoober 2019, 15:30
ÜHISELAMU: Politseinikud Kuopios Särkiniemi ühiselamu juures. Seal elas alates 2015. aasta märtsist teisipäeval Savo ametikoolis ühe inimese mõõgaga tapnud ja üheksat haavanud Joel Otto Aukusti Marin.Foto: AFP/Scanpix
Kuopios asuvas Savo ametikoolis tappis 25aastane sama kooli õpilane Joel Otto Aukusti Marin teisipäeval saabliga ühe ja vigastas üheksat inimest. Politsei kasutas tema kinnipidamisel tulirelva. Uurimise juht Olli Töyräs rääkis kolmapäeval ajakirjanikele, et ründaja tegutses üksi, tema tegutsemismotiiv on veel teadmata ning politsei silmis on juhtunu esialgu suur müsteerium, vahendab Ilta-Sanomat.  Helsingin Sanomat seevastu ei välista, et mõõgarünnaku üks põhjus võib olla varasemalt talutud koolikiusamine. 

Veretöö toimus õpinguruumis, kuhu Joel Otto Aukusti Marin saabus teisipäeval keskpäeva paiku alanud tundi hilinemisega. Noormehel oli kaasas piklik kott. Ta vabandas, et oli sisse maganud ning võttis seejärel kotist välja kõvera mõõga ning lõi sellega õpetajat. Seejärel puhkes õpinguruumis paanika. Mõõgamees ründas õpilasi ja mõned õpilased loopisid teda toolidega. Mõõgamehe käe läbi sai ametikoolis surma üks noor naine ja vigastada veel kaheksa inimest.

Politsei pidas ründaja kiiresti kinni 

Kuopio ülikoolihaiglasse toimetati sündmuskohalt ravile kümme inimest, nende seas olid ka mõõgamees ja politseinik. Neli haavatut lubati juba samal päeval haiglast koju. Kolmapäeva hommikul viibis haiglaravil kuus inimest. Neist kahe vigastused on rasked ja neid hoitakse intensiivraviosakonnas. 

Uurimise juht Olli Töyräs kinnitas, et mõõgamehel olid kaasas veel õhupüstol ja süütepudelid. Neist õhupüstolit ta ei kasutanud, kuid süütepudeliga tekitas ta enne kinnipidamist väikese tulekahju, mis kustutati kiiresti.  

Politsei kinnitas, et üks raskelt vigastatu on mõõgamees ja seetõttu ei ole teda saadud ka üle kuulata. Küll aga otsiti Särkiniemi ühiselamus läbi tema tuba, kust samuti leiti süütepudeleid.  

Joel Otto Aukusti Marin on pärit Kuopiost 20 kilomeetri kaugusel asuvast Siilinjärvist, kus lõpetas 2014. aastal gümnaasiumi. Seejärel asus noormees õppima Savo ametikoolis ja Särkiniemi ühiselamus elas ta alates 2015. aasta märtsist. 

Sama ühiselamu elanikud iseloomustavad teda pikkade heledate juustega rahuliku nohikuna, kes kandis tumedaid rõivaid ja ei vastanud teretamisele.

Ajaleht Keskisuomalainen spekuleeris pärast mõõgarünnakut, et selle peamine sihtmärk oli surma saanud naine. Helsingin Sanomat seevastu teatas kolmapäeval, et ründajal ei olnud teadaolevalt suhet ei tapetu ega haavatutega. 

SÜNDMUSKOHT: Kuopios asuva Hermani kaubanduskeskuse juurde on toodud lilli ja küünlaid. Seal asub ka Savo ametikool, kus mõõgarünnak toimus.Foto: Imago/Scanpix

Kuopio ülikoolihaigla teatel on ohvrid vanuses 15-50 aastat ja neist seitse on naised. Savon Sanomat teatas kolmapäeval, et üks ohvritest on Ukrainast Harkivist pärit noor naine. Kuna uurimise juht Olli Töyräs keeldus ajakirjanike küsimustele vastamisel avalikustamast tapetu rahvust, siis ei välistatud, et ta ongi ukrainlanna. Pisut hiljem kinnitaski Ukraina saatkond Soomes, et Kuopios sai mõõgarünnakus surma 1996. aastal sündinud ukrainlanna, kes oli läinud Soomes mehele.

Mõõgameest oli varasemalt alg- ja põhikoolis kiusatud

Helsingin Sanomat teatas viitega mõõgamehe koolikaaslastele alg- ja põhikooli päevilt, et  teda oli ülekaalu tõttu koolis kiusatud ning tal ei olnud sõpru. Seejuures ei olnud ta omal soovil üksi, vaid koolikaaslased vältisid teda. 

Gümnaasiumi juht Aurora Hansen ütles, et temale meenub Joel Otto Aukusti Marin kui üks tavaline koolipoiss paljude teiste seas.

Mõõgarünnak Kuopio ametikoolis toimus USA selle sajandi ohvriterohkeima massitulistamise teisel aastapäeval. 1. oktoobril 2017 avas 64aastane Stephen Paddock Las Vegases hotelli Mandalay Bay 32. korruse rõdult tule. Ta tulistas rahvast, kes nautis vabaõhukontserdil kantrimuusikafestivali „Route 91 Harvest“. Surma sai 58 inimest ja haavatuid oli 821 (sealhulgas 422 tulirelvahaavadega). Enne politsei saabumist tegi Paddock enesetapu. Soome politsei sõnul selgitab uurimine, kas Joel Otto Aukusti Marin võis saada varasematest massitulistamistest inspiratsiooni. 

Soome parlamendis alustati kolmapäeval seoses Kuopio mõõgarünnakuga tööd leinaminutiga.     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee