Eesti uudised

Maaeluminister M.V.Woolist: toidu ohutust ei määrata ajakirjanduses ilmunud pealkirjade järgi (33)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 2. oktoober 2019 13:48
Maaeluminister Mart JärvikFoto: Teet Malsroos
Maaeluminister Mart Järvik asus kaitsma tapva listeeriabakteri skandaali kistud ettevõtet M.V.Wool. 

„Vastutustundetute ja põhjendamatute süüdistustega on nädalaga Eesti toiduainetetööstusele juba tekitatud nii ulatuslik rahaline kui ka mainekahju. Meie kaubanduspartnerite silmis on löögi saanud  Eesti kui usaldusväärse tootja maine. Siseriiklikult on tarbijad loobumas või loobunud mitmete kalatoodete tarbimisest,“ kirjeldas minister Mart Järvik olukorda ja mõistis toimunu hukka.

Samal teemal

„Pean lubamatuks Eesti meedias toimuvat „avalikku hukkamist“, mille käigus püütakse üldsust hirmutada, et Eesti kalatöötlejate teatud tooted on tervisele ohtlikud ning põhjustavad inimeste surma. Taolise paanika külvamisega ei kahjustata mitte ainult ühe ettevõtte mainet, vaid terve Eesti kalatööstuse usaldusväärsust,“ pahandas Järvik.

Maaeluministri sõnul ei sobi avalikkuse hirmutamine ja meedias toimuv kohtupidamine õigusriiki. „Õigusriigis ei määrata toidu ohutust ajakirjanduse pealkirjade alusel, vaid seaduses ettenähtud riikliku järelevalve menetluse käigus, järgides kõiki seaduses toodud nõudeid,“ kommenteeris Järvik ja toonitas kõikide ametnike vastutust, kes sellisele õigusvälisele „paralleelmenetlusele“ kaasa aidanud.

Ministeerium kinnitab, et Eesti kalatööstuses, sh M.V.Woolis valmistatud tooted, on praegustel andmetel ohutud. Vastupidiseid tõendeid ei ole veterinaar- ja toiduamet (VTA) ministrile esitanud. „Toiduseadus näeb ette väga selged ja jõulised abinõud, et takistada tervisele ohtlike toodete turule pääs. Olukorras, kus ettevõtja on VTA tegevuse kohtusse kaevanud, ei pea VTA ametnikud „Pealtnägijasse“ ega mujale meediasse minema, et avalikkuses kahtlusi külvata ning kohtu suhtumist kallutada, vaid ootama ära kohtulahendi,“ sõnas minister, kes märkis, et temale ei ole esitatud mitte ühtegi riikliku järelevalve menetluses kogutud tõendit, mis kinnitaks, et M.V.Wooli kalatooted on põhjustanud isikute surma.

Maaeluminister kinnitab, et nii ministeerium kui ka VTA jälgivad järjepidevalt, et Eesti tarbijate lauale ei jõuaks ohtlikud kalatooted. Samas tuleb viivitamatult välja töötada abinõud, et taastada Eesti kalatööstuse usaldusväärsus ja maine ning kaupmeeste ja tarbijate usaldus Eesti kalatoodete suhtes

Samal teemal

02.12.2019
LUGEJATE NÕUDMISEL: 10 turvalist ahjukala, lihtsad ja listeeriavabad retseptid
01.11.2019
PRIA protokoll: maaeluminister kuulis listeeriast ja kohtus Vetevooluga juba juunis
31.10.2019
Maaeluminister Järvik: ma ei saa kinnitada väidet, et listeeriabakter on tapnud Eestis inimesi
07.10.2019
Maaelukomisjon: listeeriakandaal tugines oletustele ning M.V.Wooli tooted on ohutud