Jutt ei ole sugugi mõttetu, kuid seda mõtet tuleb siiski edasi arendada. Nimelt peaks olema pensioni osa % laste poolt makstavatest maksudest, mis on tasutud Eesti riigile. Kui sa kasvatad üles 7 tööpõlgurit või alkohoolikut, siis seda ei peaks premeerima. Kui kasvatad üles kolm töökat inimest ja aitad neil omandada hariduse, mis tagab neile hea töökoha ja suurema sissetuleku on ka vanema pension suurem. Kasu ei ole ka kümnest lapsest, kui need suunduvad tööle Austraaliasse, sest riigile nad makse ei maksa ja pensioni sellisel juhul saada ei ole.
Siiski. Kui paljud jäävad lastetuks vabal valikul? Inimesed ei saa lapsi. Tahavad aga ei saa. Miks neile pensiga lisaks pasunasse sõita? kust tuleb ka see väide et tulevikus on lastetuid tohutult? Praegused 30 a hakkavad lapsi saama 5-6 a jooksul. Paljudel ongi. Minu arust on see mõne üksiku näite alusel tehtud oletus et oh mul tulevikus pinss olemas ja ma ei tahagi lapsi. Võiks ju põrutada sama julmalt edasi ja küsida et kus on eelmiste generatsioonide vähemalt 3 last peres. Miks tänased noored peavad "tegemata jätmise" tasa tegema? Eks ole, nii ka ei tahaks päris mõelda.
Just tahtsin selle laste "kvaliteedi" teemaks võtta. Tõsi, on tähtis panustada ühiskonna jätkusuutlikkusesse kvaliteetse "toodangu" andmisega. Olen kasvatanud üles, koolitanud kolm last, kellest on saanud tublid inimesed õpitud erialadel. Kuidas saab olla minuga võrdne pensioni, laste kasvatamise pealt, saama ema, kelle lapsed igapäevaselt kella 10-st ikka poeukse taga ja nii see kestab aastakümneid. Elavad riigi poolt heldelt jagatavatest toetustest, abirahadest, mõnest juhutööst(mille pealt riik sentigi ei saa), aga ema saab laste pealt pensioniaastaid juurde. Tegelikult ei ole see õiglane.
Üksikemal on palju lapsi raske kasvatada, miks peab ta vähem pensioni saama?Pealegi maksavad lastetud kinni emapalgad ja lastetoetused. Ja milleks peaks lastetu kodumaale jääma kui mujal saab parema pensioni?
48 a. abielustaažiga vanaema 2. oktoober 2019 22:27
Kuidas on see võimalik, et üksikemal palju lapsi? Iga ema peab ikka hoolega mõtlema, kui mitu last ta suudab üksi üles kasvatada, sest elu on näidanud, paraku ei püsi pered enam tänapäeval kuigi kaua koos jatulebki arvestada üksi toime tulemisega. Ei ole keegi kaitstud ka õnnetuste eest, mis jätavad pere ilma isata. Rohkem oleks tarvis ennast pühendada kogu perele, ka mehele, liiga kergekäeliselt jäetakse lapsed ilma isata, uus mees, jälle uued lapsed, jälle uus mees ja uued lapsed, aga iga isa vajab oma lapsi, ka see, kes oma lapse juurest minema aetakse.Lõpuks on ema lapsekarjaga üksi.
"Pealegi maksavad lastetud kinni emapalgad ja lastetoetused." Jaah? Ja need kellel on lapsed, ei kuluta nende peale midagi? Kulla rumalake, emapalku ja lastetoetusi maksavad kõik ühtmoodi, ka need, kellel palju lapsi on, sest see raha tuleb maksudest. Ja teiseks, emapalgad ja lastetoetused katavad vaid murdosa laste kasvatamisega seotud kulutustest. Nii et lastetud võikski sunniviisiliselt välja saata, sest neil pole mingit õigust kätt siinse pensioni järele sirutada.
Ka lastetud pered aitavad lapsi kasvatada,sest lastetoetused ei tule vaid lastega perede tööst, vaid ka lastetute perede tööst. Nõukogude ajal maksis lastetu mees 30 aastat 6 protsenti palgast lastetusmaksu riigile,millega andis oma panuse teiste laste kasvatamiseks. Tehke nüüd samuti,siis on kust raha võtta ka pensionideks,mitte vöhendama tema pensioni siis,kui ta on vana ja enam ei teeni.
No küll on sündivuse-sünnitamise asjatundja ja selline püüab veel olla õppejõud. Kuidas seda siduda viljakus probleemiga, kuna järjest rohkem on vaja maksta kunstviljastamise eest, seega on prohvuse mõte otseselt kasulik kunstviljastajatele? Ma arvan, et elu ei ole mõtet reglementeerida, vene aeg tegi seda üksjagu, nüüd püütakse üle trumbata.
...arvates tuleb riiklik pension siduda ka sovjeti ajal komparteisse kuulumisega. Krdi raadiomaja endine parteinuhk kvalifitseeruks siis hiilgavalt. Kust Phd maha kirjutasid ?
Minu pensionieelikust tuttaval on 6 täiskasvanud last. Neist 4 elavad ja töötavad välismaal, on seal perekonnad loonud ja Eestisse naasta ei kavatse. 1 laps on sünnist saadik puudega ja elab hooldekodus, kuna vajab pidevat kõrvalabi. Ja ainult üks laps elab ja töötab Eestis.
Kirjutasin selle kommentaari lihtsalt mõtlemisaine andmiseks...
Just ja mina kes ma looduse poolt pole saanud ühtegi last sünnitada olen kogu selle aja tööl käinud ja aidanud kaudselt kasvatada-koolitada ka neid 6 last kellest neli on välismaal ja maksavad oma maksud võõrastesse riikidesse.
Ka mina ei pretendeeri mitte millelegi ja tahan lisada samuti ühe nüansi antud teemasse. Ei ole must-valget elu, on paljude tahkudega elud.
Ja tublid vanemad, kes on suutnud kasvatada üles palju lapsi.
Jumal tänatud, et inimesed praeguse pensionisüsteemi absurdsusest aru ei saa. Kui saaksid, siis lastega vanemad lahkuksid kõik. Kes tahaks, et ta lapsed nagu pärisorjad teeniksid pensioni härradele, kes pole ise viitsinud oma pensioni jaoks töötegijaid kasvatada.
sa tead, et sinu vanaduspõlves on sul laste tuge - nii moraalset kui ka materiaalset - tarvis, siis suhtud sa laste kasvatamisse hoopis teisiti. kuni kestab mantra, et lapsed toetavad ainult oma lapsi (s.o. siis ühepoolne side), ei suuda osa vanemaid mõista laste eetilise kasvatuse ja omavaheliste soojade suhete vajadust ja mõju.
See süsteem kus iga järgnev põlvkond kindlustab pensioni eelmisele on Eestis kehtinud piisavalt kaua,et tunda huvi kuhu on kadunud need varad mida tootis praegune põlvkond,kes kindlustas pensioni oma vanematele osaliselt,sest riigikordade vahetusel tekkis hulga noori kasusaajaid kadumaläinud varade arvelt(NSVL lagunemisel EV-le jäänud osak,NSVL sõjaväevarad,rublamüügtulu jne).Põhimõtteliselt peaks kehtima üks riiklik pension ilma eritasudeta,vaid eripanustamise perioodil tehtud panusedkompensatsiooniga.Igasuguseid fonde võivad luua kõikmakstes riigis kehtivaid makse ja Riik võib neid ka toetad
Lapse saamine on igaühe enda asi, Terepingi jutt on lihtsalt rumal 2. oktoober 2019 08:00
Miks? Lihtsalt laste olemasolu ei ole mitte mingi näitaja. Kuigi lapse kasvatamine on perele luksus, nagu öeldakse (olen ka ise kolm üles kasvatanud), aga ka maksumaksja rahakotist läheb võõraste laste koolitamiseks raha (ka nende kotist, kel endal lapsi pole). Õpib mu kolm last maksumaksja kulul, aga laste jaoks tasuta arstiks, aga pärast lõpetamist lahkub kohe Eestist ja asub tööle ja elama mingit rikkamat riiki rikkamaks tegema. Kuidas see annab õiguse lapsevanemale suuremat pensioni saada? Või ei lähe lapsed tööle, neid on mitukümmend tuhat. Kas ka selliste eest peab pensioni saama.
Lapse saamine on tõepoolest igaühe enda asi. Kuid kui tuleb pensioni saamise aeg, siis nõuab see "igaüks" endale väärikat pensioni. Aga see tuleb ju nende maksumaksjateks kasvanuda laste maksudest! Ühe lapse täiskasvanuks kasvatamine maksab vähemalt 200 tuhat eurot. Lastetud ei ole seda raha kulutanud, vaid oma lõbuks kasutanud. Miks peab minu kasvatatud laps maksma kellelegi pensioni? Ja mina saan pensioni vähem, sest olen laste kõrvalt vähem teeninud. Neile, kes on lastetud meditsiinilistel põhjustel, peab muidugi samuti pensioni maksma, kuid olgu siis valik - teed kohustuslikke sissemakse.
Mida sa mõtled enda lõbuks kasutanud? Elavad nagi kõik ja püüavad säästa et pensi ajal ellu jääda. Lisaks panustavad sellesse 200 tuhhisesse mis sinu laüse jaoks kulub.
Kas sellised , nagu kodutundes üksikema ja 9 last , vanasti oli teine nimi neil ... ja nüüd siis veel pension ka pihku sokutada ? kas sellel teemaalgatajal endal on palju lapsi , et teemat tõstatas ?
Riik võiks olla drakoonilisem oma võtetes maksudega manipuleerijate ja maksupettuste puhul. Maksudega skeemitamine ja maksude maksmata jätmine mis on iga õige eesti ärimehe püha ülesanne, ümbrikupalgad jne- riigil jääb tänu sellele saamata igal aasta mitusada miljonit.
See kohustus vanemaid pensionipõlves ülalpidada on siiski väga harva ettejuhtuv. Tavaliselt saavad vanemad ise pensionieas hakkama. Pension ise on aga igat meist puudutav. Seega sidusust hakata 2 pensionisambaga tootma ei ole tõsine ettepanek.
Oleks igati õige otsus. Nendest lastest kasvavad ju ka täiskasvanud, kes saavad lapsi jne. Praegu aga makstakse ka lastetutele pensioni, kes on elanud ainult oma lõbuks. Muidugi v.a. need, kes mingil põhjusel ei saa lapsi. Ja veel pluss, pole vaja karta, et me rahvastik väheneb, et me sureme välja. Tugeva perekonna aluseks ongi lapsed. Mõelgem sellele.
See väide, et lasteteud elavad ainult oma lõbuks, on päris ajuvaba. Keegi ei käsi lapsi saada, ja Eestis on väga palju just oma lõbuks lapsi saavaid tegelasi (Kodutunne on selliseid täis, iga valla sotsiaaltöötajad teavad, kui palju selliseid naisi on, kes lihtsalt lapsi saavad (igaühel veel ise isa), aga neid kasvatada ei taha või oska. Kui inimene on otsustanud mitte last saada (või ei ole see õnnestunud, kas tervise tõttu või seetõttu, et ei leia partnerit), siis see on ainult tema enda asi. Tema maksudest makstakse Terepingi pension.
Näib, et paljud kommijad usuvad, et igavene jõumasin on võimalik. Mõtelge veidi! Kui ei ole maksumaksjaid, siis ju ei saa ka pensioni maksta. Ja need, kes on lastetud, saavad panna selle raha, mille laste kasvatajad lastele kulutavad, mingitesse fondidesse või koguda. Paistab, et kommijad ei viitsi üldse mõtelda!
Tegelikult II sammas ei ole mingi enda kogutud raha. Riik paneb sinna juurde osa, mille võtab ära I sambast. Ja kohustuslikult võetakse sinu palgast osa. Ja tagasi saad vähem kui panustati!
Kas riik üldse saab eksisteerida, kui ei ole lapsi?
Kommijad ei mõtlegi. Pealegi siin lärmavad tegelased ei ole ise tõenäoliselt suured maksumaksjad. Kui te ei võtaks ümbrikupalka, siis oleks ka pensionimaksetega lihtsam.
Arvata, et lastetud lastesse ei panusta on samuti vale. Kelle raha eest makstakse vanemapalku, lasterahasid, haridus? Keegi peab ju ka selle kinni maksma.
See ei ole nii lihtne. Käsu peale lapsi ei sünnitata, ja lastetud on tavaliselt väga head maksumaksjad, kes praegu peavad oma maksudega ülal ka Terepingi-taoliste vanameeste pensionisaamist.
Nii et kõige suuremaid pensione peaksid saama just need asotsiaalsed emad, kes on soetanud eri isadega pooltosinat või kümmekonna last. Suurem osa neist purjuspäi tehtud ja igasuguste keskmiste või raskete puuetega lapsinvaliidid.
Täpselt nii! Kuid oleks kasulik meelde tuletada, kuidas see lubadus pildilt kadus. See oli pildil veel siis, kui Isamaa koalitsioonivalitsusse läks, koalitsiooniprogrammis kirjas, ehkki küllalt lahjal kujul. Siis algas see tavaline Suure-Peetri ja Väikese-Peetri lugu. Reformierakond kui juhtiv jõud, sai oma lubadused täitmiste plaani esiotsa seada, Isamaa lisapensioni kava jäi kohe algul ajakava lõppu. Siis langes ta üldse ebamääraselt lubatud "tulevikku" ja siis valitsusevahetustega langes loomulikult üldse unustusse. Nii kui keegi seda tõsiselt võtab, tuleb aru pärida Reformierakonna käest.
Sellega, et käesolevate pensionäride pension tuleb praegu solidaarselt töötajate sotsmaksust, ongi ju uue põlvkonna hoolitsus eelmiste elusolevate ees. II sammas toetab ju isikliku kogumise ja panusega. Ei maksa pilli lõhki ajada sellega, et panna järeltulijaile iskiklikud vastutused ja kulutused nii vanade kui ka oma kasvu- ja koolieas laste eest. Praegune süsteem on õiglaselähedasim ja hoolivaim, palun ärge lõhkuge seda!
Samas saavad ka tänased pensionärid laste eest lisatasu pensionile, tööaastaid vastavalt laste arvule. Nõiteks on mul 4 last, sain 3 aastst varem pensionile. Ei maksa nüüd lastega pensionäre taevasse upitada, ühesugused inimesed oleme kõik.
näitab Eestile tagatulesid, kes peaks oma teenistusega seotud maksud oma vanemate-vanavanemate praegustekski pensionideks eelarvesse liigutama või saadud lastetoetused-stipendiumid-koolituskulud tagastama. Valikuid kui palju... Riigi näpud ikka väga põhjas, saadu-kogutu pidevalt otsas, kooreriisujaid ent jätkub, igas valimistsüklis.
Loogika on väga õige. Kui ei ole lastekasvatamisse pühendanud, oled vanaduspäevil vaesem. Ka kõik muud meetmed ( näit. noorte eluasemelaenude kustutamine, odavad riigipoolsed üürikorterid jne.) tuleb arutusele võtta, et eesti rahvus jääks püsima. Kuuldavasti on Poolas astutud iibe tõstmiseks suur samm edasi. Miks Eestis ei ole siiani tehtud midagi kardinaalset. Mille eest teile ametnikud palka makstakse?
Teie väide eeldab, et lapsevanemad pühenavad kuidagi rohkem. See ei ole tõsi, piisab, kui vaadata suurperesid (muidugi on ka korralikke selliseid, aga siiski vähemus). Mida peavad ametnikud tegema, et rohkem lapsi sünniks? Igale lastetule naisele lapse tegema??? Te olete ikka päris kuutõbised siin.
kus need kõikenägevad silmad olnud on, et laste sünd 1990-tel äkitsi otsa sai ja sellest paras skeemitamine saanud on - kes koju jääb, kelle sissetuleku suurusest millises ametis see kojujäämine sõltub. Naiste-meeste palkade erinevus noorusekultuse ja "ärategemise" ilmas. "Sundteenistus" tööturul, absoluutses ebavõrdsuses. Kelle tegemata töö... Projekti-, katseklaasilapsed ja tavalised lapsed ... Kasvukeskkond ja lähemad-kaugemad eeskujud. Tükki tüki pärast vist keegi ei tee... Kelle arvel juba mõnda aega nii pensionäre kui tööturueelikuid sotsiaalmaksu kogumise kaudu ülal peetakse.
...läheme nõukogude aega tagasi...
Tänapäeval on mõnel perel lapsed äraelamise projekt: oodatakse kõigilt nii materiaalset tuge kui ka kasvatamisel ja õpetamisel ja milles veel.
EKREIKE lärmab, et 200 000 inimest on Eestist lahkunud. Suur osa neist on noored, kes on haritud siin Eestis ja kõigi maksumaksjate kulul, aga oma maksud jätavad meist rikkamatesse riikidesse elik Eesti jaoks on nad kadunud, mitte maksumaksjad.
Isamaalased mängivad robinhoodi justkui nemad aitaks rikastelt raha ära võtta ja vaestele jagada. Tegelikult on psühholoogi enda (ja tema laste) nahk turul. Teema aga pole lastes, õigluses ega teises sambas. Kogu ülalolev jutt oleks tulnud selgeks rääkida enne kui II sammas loodi.
Täna on tegu eksperimendiga mille lõpplahendust saab ainult tagantjärgi hinnata. Pankadel on sadu tuhandeid lepinguid mida ei tohi kergekäeliselt muuta. Sest ka pankadel on õigusriigis võimalus oma õiguste eest seista. Kas veel vähe näiteid kus riigile kohtus kott pähe tõmmatud?
Ehk küsiks juristidelt arvamust?
Loogika on vigane. See oleks äärmiselt ebaõiglane nende inimeste suhtes kel bioloogilistel, majanduslikel või sotsiaalsetel põhjustel pole olnud võimalik lapsi muretseda ega ka peret luua. Sellised inimesed panustavad ühiskonda läbi maksude maksmise ja läbi oma töise tegevuse täpselt samamoodi kui lapsevanemad. Meie Põhiseadus ei luba diskrimineerida kedagi vanuse, soo ega ka muude analoogsete tunnuste läbi, st et k.a ka seeläbi kas kellelgi on õnnestunud pere luua ja lapsi muretseda. Mõelge nüüd natuke inimesed ...
KOMMENTAARID (78)