Juhtkiri

Juhtkiri | Kas kõrgharidus peab olema tasuta? (28)

ohtuleht.ee, 1. oktoober 2019, 17:07
Kas tasuta kõrgharidus on oma aja ära elanud? Kui seni on kõrgkoolid lisaraha vajadust katnud ingliskeelsete õppekavade avamisega ja osakoormusega õppe pakkumisega – vähendades vastupidiselt reformi eesmärkidele eestikeelse kõrghariduse osatähtsust –, mille eest tohib tudengitelt raha küsida, siis jutud universaalse õppemaksu kehtestamisest annavad tunnistust, et teadusraha olulise suurendamise lubadusega hanitatud kõrgkoolid ei saa senise mudeliga enam jätkata.

Küll ei tähenda see ilmtingimata pöördumist 2013. aasta eelsesse aega, kus paljud üliõpilased ei maksnud kraadiõppe eest midagi, osad aga väga palju, mõjudes kohati diplomite ostmisena. Pigem nähakse, et kõik tudengid maksaksid 1000-3000 eurot õppeaasta eest. Raha ei pea seejuures tulema alati üliõpilase (või pigem tema vanemate) taskust – erialadele, millele on tugev riiklik nõudlus, võiks üliõpilasi meelitada stipendiumitega. Ka õppelaenu tagasimaksmist saaks korraldada riigile soodsalt: näiteks nii, et sellest kohustusest pääseks parimad lõpetajad, teatud ajaperioodiks Eestisse tööle jääjad jne.

Õigesti rakendatult võiks see olla suurepäraseks hoovaks, kuidas kõrgkooli lõpetajate arvu, mis olevat praegu liigselt humanitaaralade poole kaldu, tööturu nõudlustega paremini kooskõlla viia. Pealegi võiks rahaline omavastutus nii mõndagi ülikoolis õnneproovijat panna kaaluma kutsehariduse arvukaid võimalusi, mille maine on siiani kahetsusväärselt madal. Vaid 67% kõrgharidusõpingute lõpetamise määr viib aga mõttele, et oma õpingud võiksid igal juhul kinni maksta need, kes lõputunnistuseni ei jõuagi.

Paraku näib, et uueks kõrgharidusreformiks napib poliitilist tahet. Kahjuks ei paista selle taga poliitikute kindel veendumus, et tasuta kõrgharidus on end õigustanud, vaid pigem võimetus tunnistada tehtud vigu. Kui selle helde kingituse hind on aga õppejõudude närune palk ja kõrghariduse langev kvaliteet, siis ei tasu imestada, kui paremaid õppevõimalusi otsitakse peagi piiri tagant kasvõi raha eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee