Eesti uudised

GALERII | Narva tüdruk sulatas oma silmade ja keelega Mart Helme südame (49)

Viljar Voog, 1. oktoober 2019 15:56
Foto: Viljar Voog
Narvas avati teisipäeval Integratsiooni Sihtasutuse uus peakontor ning eesti keele maja. Piirilinna olid kooki sööma ja pidukõnesid pidama tulnud suisa kolm ministrit: Tõnis Lukas, Mart Helme ja Riina Solman.

Kõige meeleolukama etteaste tegi mikrofoni taga siseminister Helme, kes avaldas, miks meie sügispealinnal leidub tema hinges eriline koht: „Minu mälestused Narvast lähevad tagasi aastasse… Aasta siis oli vist 65. Lõid läänes laineid Biit-el-sid. Kunagi ma laulsin sellist laulu.

Samal teemal

Me sõitsime klassiekskursiooniga Piiterisse, mis toona kandis veel nime Leningrad. Tegime siin Narvas peatuse ja läksime sööklasse sööma. Kuna arvasin, et Narvas on kõik ainult venekeelne, hakkasin seal vene keeles sehkendama, toitu valima, maksma ja mida kõike ma veel tegin. Sealt leti tagant vaatas mulle vastu üks säravate pruunide silmadega tütarlaps, kes täiesti puhtas, vabas, ilusas eesti keeles hakkas minuga suhtlema. Siis ma taipasin, et ma ei olegi Venemaal. Olen küll Narvas, aga see on Eesti ja siin räägitakse eesti keelt.

Sellest ajast peale on mul Narva suhtes soe tunne. Mul on need ilusad pruunid säravad silmad tänase päevani meeles. Vanamees, 70aastane, aga ikka igatsen neid säravaid silmi. Tänu sellele tütarlapsele, uskuge mind, tänu temale, on mul Narva suhtes väga soe tunne.“

Helme sõnul on Narvas avatud eesti keele maja kui lõke, mis tõmbab enda peale pilgud ning annab sooja. „Ei ole normaalne, kui Eestis vene keelt emakeelena kõnelevad inimesed ja eesti keelt kõnelevad inimesed suhtlevad omavahel inglise keeles. See on perversne. Eesti keeles tuleb suhelda!

Loomulikult avab eesti keel palju rohkem uksi, ka vene keel avab palju uksi. Pole kahtlustki, et tänu sellele, et ma oskan suhteliselt hästi vene keelt, on minu ees elus avanenud mitmeid uksi, mis muidu poleks avanenud. Aga see on kahesuunaline tänav ja kui eesti keel sellelt tänavalt puudub, on see tänav tunduvalt vaesem – justnagu mõned vaateaknad oleks kinni kaetud, tuled ära kustutatud,“ sõnas EKRE juht.

Eesti keele majja on oodatud kõik eesti keelest erineva emakeelega täiskasvanud inimesed sõltumata keeleoskusest, et õppida, harjutada või lihtsalt kuulata eesti keelt ning elada kohalikku ellu kiiremini sisse. Eesti keele majas pakutakse erinevaid keeleõppe võimalusi: erineva tasemega keelekursuseid, tandemõpet, keelekohvikus või filmiõhtutel osalemist, samuti korraldatakse keelepraktikat õpitubade formaadis. Eesti keele majas saab ka professionaalset keelenõustamist. Kõik eesti keele maja teenused on tasuta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee