Maailm

Avaldatud 1. oktoobril kell 13.50, uuendatud 2. oktoobril kell 8.40

MÕÕGARÜNNAK KUOPIOS: Soome meedia avaldas ründaja nime (200)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 2. oktoober 2019, 08:40
Ühielamu, kus mõõgamees Joel Otto Aukusti Marin elas.Foto: AP/Scanpix
Soomes Kuopios asuvas Savo ametikoolis pandi teisipäeval kella 12.30 paiku toime vägivallategu, vahendab Ilta-Sanomat. Politsei kasutas sündmuskohal tulirelva ja võttis kell 12.37 kinni ühe inimese, kelle kinnitas olevat meessoost Soome sünnijärgne kodanik. Iltalehti ja teised Soome meediaväljaanded avaldasid sündmuse erakordsust arvestades  Siilinjärvist pärit ründaja nime -  Joel Otto Aukusti Marin. Kuopiosse asus ta elama 2015. aasta märtsis.

Üks noor naine sai surma. Kuopio ülikooli haiglasse viidi kümme haavatut. Neist neli lubati hiljem koju. Kahe inimese vigastused on rasked.

Savo ametikool asub Hermani kaubanduskeskusega samas hoones. Pealtnägijate sõnul kasutas ründajaks olnud noor mees mõõka. Politsei kinnitas hiljem, et ründaja kasutas saabli taolist külmrelva, kuid tal oli kaasas ka laskerelv.

Haiglale anti algul suurõnnetuse häire, mis tühistati kell 14.10. 

Üks tunnistaja rääkis ajalehele Keskisuomalainen, et ründaja oli löönud ametikoolis tüdrukut mõõgaga kaela ja kõhtu. Mees ründas mõõgaga ka õpetajat. Politsei keeldus tema nime avalikustamast, kuid kinnitas, et tegemist on meesterahvaga, Soome sünnijärgse kodanikuga, kes sündis 1994. aastal ja on Savo ametikooli õpilane. Kriminaalne taust tal puudub.

Rünnakut näinud Savo ametikooli õpilane rääkis ajalehele Iltalehti, et ründaja tuli klassiruumi suure kotiga, võttis sellest mõõga ja lõi õpetajat. Seejärel puhkes paanika. Osa õpilastest loopis ründajat toolidega ning viimane põgenes. Õpilane kinnitas, et ründaja õpib samas koolis. Üks klassiruumis viibinud kaasõpilane kirjeldas tapjat Iltalehtile kui väga tarka ja nohiklikku tüüpi, kes ilmus keskpäeval alanud tundi suure hilinemise ja hiiglasliku pikliku kotiga. Ta vabandas õpetajale, et magas sisse, seejärel avas koti ja tõmbas sellest välja mõõga. Õpilase sõnul ei saanud klassisviibijad esiti arugi, et tegemist on ehtsa relva, mitte mänguasjaga.

Politseiautod sündmuskohal. Foto: AFP/Scanpix

Ida-Soome politsei teatel on oht möödas. Ründaja on üks kümnest haavatust. Tema vigastused on rasked. Pealtnägijate sõnul tulistasid politseinikud vihaselt karjunud ja nende poole liikunud mehe pihta vähemalt kaks lasku. Üks haavatutest on politseinik, kelle vigastused ei ole tõsised

Savo ametikoolis on kokku 600 õpilast ja 40 töötajat, kuid kõik nad ei viibinud täna koolimajas. 

Soome presidendi kantselei teatel väljendas Sauli Niinistö vapustust Kuopio sündmuste pärast ning avaldas sügavat kaastunnet hukkunu omastele. Teistele teo ohvritele soovis president jõudu paranemiseks. 

Soome peaminister Antti Rinne nimetas Twitteris avaldatud postituses rünnakut šokeerivaks ning mõistis selle hukka. Rinne lisas, et on rääkinud politseiülemaga ning kogu valitsus jälgib toimuvat tähelepanelikult.

Oma kaastunde edastas Eesti president Kersti Kaljulaid. "Jälgin murelikult uudiseid Soomest. Südamlik kaastunne kõigile rünnakus vigastatutele ja hukkunu omastele. Soovin kõigile vigastatutele kiiret paranemist," kirjutas ta Twitteris.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee