Eesti uudised

TURVAETTEVÕTE HOIATAB: oktoobriga algab teine suvilavarguste hooaeg (3)

Ohtuleht.ee, 1. oktoober 2019 10:12
SuvilaFoto: Aldo Luud
Oktoobris algab aasta teine suvilavarguste hooaeg, mil sagenevad nii sissemurdmised kui kasvab ka keskmise varguse kahjusumma.

Rapid Security varavastaste kuritegude analüüsid näitavad, et suvilatest käib igal aastal üle kaks varguste lainet – suvilatesse sissekolimise ja neist väljakolimise ajal. Rapid Security juhataja Vallo Põldma sõnul on see aeg, mil suvilates leidub väärtuslikku kraami, aga kus inimesed enam püsivalt suvekodudes ei ela.

Kahe kuu jooksul – juunis ja oktoobris – pannakse toime kokku ligi veerand kogu aasta suvilavargustest, suurimas ohus on Harjumaa ja Ida-Virumaa suvilad.

Enim himustavad vargad saaki, mida on kerge kaasa haarata ja lihtne turustada. „Neile tingimustele vastab kõige paremini olmeelektroonika ja rahakotid. Varas ei karda tööd ega ootamist, vaid tähelepanu, seetõttu üldjuhul akna või luku lõhkumisest suuremat vaeva nad ette ei võta. Kuid kevadel ja sügisel, kui vara on suvilas aga pererahvas sealt rohkem eemal, võetakse ka põhjalikumaid sissemurdmisi ette,“ selgitas Põldma.

Kuigi enamiku suvilavarguste puhul jääb kahjusumma alla 500 euro, kasvab juunis ja oktoobris ka suuremate, 500–5000 eurose kahjuga varguste osakaal. „Viimase viie aasta kuritegude statistika kinnitab veenvalt, et varastatakse neist suvilastest, mis on valveta,“ rõhutas Põldma. „Sajast varguse ohvriks langenud suvilast 97 olid ilma videovalve või signalisatsioonita.“

Viimase viie aasta jooksul on Eestis registreeritud keskmiselt 170 suvilavargust aastas. Neist 40 prütsenti toimub Ida-Virumaal ja 22 protsenti Harjumaal. „Pea igal aastal on Eesti suvituspiirkondades gastrollinud mõni, pahatihti lõuna poolt saabunud rändvaraste grupp,“märkis Põldma. „Pikas perspektiivis suvilavarguste hulk pigem kahaneb, kasvõi valveseadmete parema kättesaadavuse tõttu. Soodsad ja kvaliteetsed valveseadmed on tänaseks sageli ühendatud nutikodu funktsioonidega mida inimene nagunii vajab, näiteks tule- ja veeavarii andurite, kütte- ja elektriseadmete kaugjuhtimisega.“