Maailm

Pakistani Kim Kardashiani mõrvanud vend läheb eluks ajaks vangi (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 30. september 2019 18:31
Qandeel Balochi vend võttis oma esialgse ülestunnistuse tagasi.Foto: EPA/Scanpix
Pakistani Kim Kardashianiks tituleeritud sotsmeediastaari mõrvar, naise oma vend, kägistas 2016. aasta juulis õe surnuks, kuna too häbistas venna sõnul oma tegevusega nende perekonna au. Mees läheb eluks ajaks trellide taha, ehkki vanemad anusid, et ta vabastataks ning süüdistasid tütre mõrvas hoopis üht õpetlast, kes nende tütrega koos skandaalsetel fotodel poseeris.

BBC kirjutab, et 26aastase Qandeel Balochi mõrvar, vend Waseem, selgitas varem, et Qandeeli sotsiaalvõrgustikesse postitatud fotod olid tema jaoks rüvedad ja solvasid perekonna au. Ta uinutas oma õe ja kägistas ta surnuks. Nüüd võttis Waseem kohtus selle ütluse tagasi, väites, et uurijad survestasid teda. Reedel mõistis kohus vanemate palvetele vaatamata Waseemi eluks ajaks vangi. Kuus meest, kelle seas on ka üks usuõpetlane ning keda uurijad seostasid Qandeeli surmaga, pääsesid aga kõigist karistustest.

Samal teemal

Waseemi ja Qandeeli teine vend Arif on endiselt kahtlusalune ning ka tagaotsitav, kuna tema asukoht pole teada.

Mufti Abdul Qavi, kohalik islamiõpetlane, on mees, keda Qandeeli vanemad esialgu tütre surmas süüdistasid – hoolimata sellest, et nende poeg kuriteo kohe üles tunnistas. Mufti ise eitab igasugust seotust naise mõrvaga.

Mufti polnud Qandeelile võõras, ühes naise postitatud fotoseerias poseeris Pakistani tuntud õpetlane temaga koos. Koos poseerimine leidis aset kuu enne Qandeeli surma. Perekonna teooria kohaselt sattus Qavi ühiskonna kriitikatulva alla ning korraldas rahulolematusest Qandeeli mõrva. Fotodelt lugesid mõned Pakistani kodanikud välja, et Qandeeli ja mufti vahel võis toimuda midagi intiimsemat laadi ning skandaal sellest tõepoolest ka lahvatas. Näiteks kandis kelmikas Qandeel ühel pildil peas mufti mütsi. Õpetlase kättemaksu selle eest kohus aga ei tuvastanud.

Mufti pooldajad viskasid õnnest roosiõisi õhku.Foto: AFP/Scanpix

Mufti Qavi toetajad juubeldasid, kui pühamees karistusest pääses. Austajad loopisid kohtumajast vabana väljunud mehe pihta roosiõisi ja hõiskasid rõõmust. Samal ajal nutsid Qandeeli ja Waseemi vanemad kibedaid pisaraid. „Ta on süütu!“ kisendas ema kohtusaali ukse ees. Waseem võttis oma varasema tunnistuse kohtusaalis tagasi.

Kuid vanemad pole kunagi otseselt väitnud, et nende poeg pole üldse Qandeeli surmaga seotud. Nimelt üritasid vanemad kasutada üht vana, praeguseks tühistatud, ent 2016. aasta juulis veel kehtinud iganenud seadust, mille kohaselt võib kurjategija, kellele ohvri lähedased andestavad, vabaks lasta. Qandeeli ja Waseemi vanemad vaidlesid, et mõrva toimepanemise ajal seadus veel kehtis, seega peaks poeg andeksandmise järel vabaks pääsema. Kohus seda kuulda ei võtnud. Waseem plaanib otsuse edasi kaevata.

Tõele au andes ei olnud Qandeeli vanemad alati poegade suhtes nii leebed. Esialgu nõudis isa kõigile mõrvaga seotutele surmanuhtlust ning sõnas, et tema poja Waseemi võiks üldse kannapealt maha lasta.

„Pole maad julgetele naistele.“ Pakistan naisõiguslane kohtumaja ees.Foto: AFP/Scanpix

Kes oli Qandeel Baloch?

Qandeel Baloch sündis vaesesse perekonda. Tema sünninimi oli Fouzia Azeem. Teismelisena sundisid vanemad teda abielluma ning tal sündis poeg. Qandeel rääkis hiljem, et mees peksis teda. Qandeel põgenes koos lapsega, ent peagi sai talle selgeks, et üksi pole tal oma lapse eest hoolitsemiseks vahendeid. Ta andis poja mehele tagasi ning väidetavalt ei näinud last enam kunagi. Mees eitas, et oleks kunagi Qandeeli suhtes vägivalda kasutanud.

2014. aastal hakkas naine figureerima sotsiaalvõrgustikes, muutis oma nime ja ei varjanud oma nägu ega keha. Ta jahmatas Pakistani oma julgusega, sealses ühiskonnas isegi riskantse käitumisega. 2016. aastaks oli ta üks kümnest enim otsingumootoritesse trükitud nimedest Pakistanis. Läänemaailma standardite järgi polud Qandeeli postitatud selfides ja videotes midagi erakordset, ent Pakistani kombestiku kohaselt küll. Qandeeli kohta räägiti, et ta on kui Pakistani oma Kim Kardashian.

Naise julgus tekitas talle ka palju vaenlasi, kes pidasid teda ebasündsaks või „halvasti käituvaks“ naiseks.

Qandeel Baloch oli Pakistani ühiskonnas vastuoluline tegelane.Foto: AP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee