Eesti uudised

RISKIMINE ELUGA: millised ohud varitsevad last, kes turnib iganenud nõukogudeaegsel mänguväljakul? (42)

Madleen Vapper, 2. oktoober 2019 13:00
Foto: Teet Malsroos
Endiselt näeb üle Eesti seismas nõukogudeaegseid mänguväljakuid, milletaolistel on juhtunud saatuslikke õnnetusi. Millised ohud ähvardavad last, kes turnib iganenud redelitel ja ronimispuudel?

Kaheksa aastat tagasi suri Tallinnas kolmeaastane poiss, kelle elu viimaseks teoks jäi ronimine vanale katkisele raudredelile, kus ta jäi rippuma, pea redelipulkade vahel ja jalad abitult kõlkumas. Pärast seda surmaga lõppenud õnnetust hakati Tallinna Rukkilille lasteaia iganenud mänguväljakut renoveerima, kirjutas Õhtuleht aastal 2011.

Samal teemal

Sarnasel nõukogudeaegsel turnimispuul juhtus 2012. aastal Kohtla-Järvel õnnetus, mis oleks äärepealt surmaga lõppenud. Üheksa-aastane tüdruk jäi sallipidi mänguväljaku redeli külge rippuma ning hakkas lämbuma, kuid õnneks kutsusid möödujad kiirabi teda abistama, kirjutas Õhtuleht toona.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti ehitusosakonna juhataja Kati Tamiku sõnul on iganenud metallist atraktsioonidel kolm peamist ohukohta. Esiteks koorub mänguväljaku ehitistelt teravate tükkidena värvi. Teiseks on atraktsioonide tehniline seisukord halb ehk vanad kinnitused ei pruugi enam hästi pidada ja võivad seal turnides järele anda. Kolmandaks on ehitiste pulkade vahe kas liiga lai või hoopis liiga väike – ka Tallinna Rukilille lasteaia surmajuhtumi põhjuseks oli liiga kitsas pulkade vahe, mistõttu laps jäi kinni ja lämbus.

Hoolimata traagilistest õnnetustest on nii Tallinnas kui ka teistes Eesti linnades, näiteks Tartus, tänini näha ohtlikke nõukogudeaegseid ronimispuid ja redeleid.

Tartu linna haljastus- ja puhastusteenistuse juhataja Eda Põldma sõnul korrastatakse ja likvideeritakse ohtlikke ning vanu mänguväljakute atraktsioone. Põldma ütles aga, et mänguväljakute rajamine pole enam nii lihtne, sest nõuetekohane projekteerimine nõuab nii aega kui ka raha.

Tartu linna haljastuse peaspetsialist Eda Kiudorf ütles, et kuigi linn on oma maa pealt eemaldanud kõik ohtlikud atraktsioonid, puudub neil ülevaade sellest, millised mänguväljakud asuvad korteriühistute maa peal. Tema sõnul on kõige probleemsem piirkond Annelinn. Linnaosa ehitati nõukogude ajal, kui kehtis nõue rajada iga korteriühistu maale metallist mänguväljak.

Annelinna elanik Anneli Eller sõnas: „Amortiseerunud mänguväljakud on teisaldatud ja uusi ei ole tehtud, sest vanades majades elab palju vanemaid inimesi, kes ei hooli mänguväljaku olemasolust.“

Tänapäeval kehtib mänguväljaku atraktsioonidele tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti poolt seadus, mis lubab tootjatel turule lasta ainult ohutuid tooteid. Tootja peab tagama nõuetele vastavuse ja ohutuse. Avalikuks kasutamiseks mõeldud mänguväljaku püsitamisel tuleb järgida head ehitustava ning taotleda ehitus- ja kasutusluba.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee