Maailm

24,6 MILJONIT EUROT: Aafrika türanni poja luksusautod müüdi Šveitsis sundoksjonil (12)

Aadu Hiietamm, 1. oktoober 2019, 08:30
SUNDOKSJONI NAEL: Lamborghini Veneno Roadsteri (2014) hind kerkis 7,6 miljoni euroni. Foto: AP/Scanpix
Šveitsis Bonmont Abbey golfiklubis pühapäeval toimunud sundoksjonil müüdi Ekvatoriaal-Guinea asepresidendi Teodorin Nguema Obiangi  25 luksusautot. Ostjad käisid nende eest välja kokku 24,6 miljonit eurot. Sundoksjoni puhastulu on 17,1 miljonit eurot. See raha kulutatakse  läbi abiorganisatsioonide sotsiaalprojektidele Ekvatoriaal-Guineas, vahendab Spiegel Online.  

Aafrika läänerannikul asuv Ekvatoriaal-Guinea on pindalalt  (28 051 ruutkilomeetrit) ja elanike arvult (1,22 miljonit) Eestist väiksem rikas riik. Statistiliselt on sisemajanduse kogutoodang ühe inimese kohta 31 100 eurot ehk kõrgeim Aafrikas. Sellele vaatamata sipleb kolm neljandikku rahvast vaesuses. Nafta-, gaasi- ja puiduärist tuleva rikkuse jagab väike klikk eesotsas president Teodoro Obiang Nguema ja tema asepresidendist poja Teodorin Nguema Obiangiga. Mõlemad kuuluvad Aafrika rikkamate inimeste hulka. 

Isa juhib riiki 40 aastat

77aastasel Teodoro Obiang Nguemal täitus augustis presidendiametis juba 40 aastat. Ta tuli võimule 1979. aastal verise riigipöörde tulemusena. Ekvatoriaal-Guineast on maailma ajakirjanduses üldiselt vähe juttu. Avaldatud kirjutistes iseloomustatakse Teodoro Obiang Nguemat niisuguste sõnadega nagu türann, hirmuvalitseja, mõrvar ja diktaator.  

ELUPÕLETAJAST ASEPRESIDENT: Teodorin Nguema Obiang jäi Šveitsis korraldatud sundoksjonil ilma 25 luksusautost. Foto: AFP/Scanpix

Tema poeg Teodorin Nguema Obiang tähistas möödunud suvel 50. sünnipäeva. Neid kaht ümmargust tähtpäeva tumestas pühapäeval Šveitsis korraldatud sundoksjon, millel leidsid uue omaniku Teodorin Nguema Obiangi 25 luksusautot. Nende seas oli seitse Ferrarit, kolm Lamborghinit, viis Bentley't, üks Maserati ja üks McLaren.

Neist kõrgeima hinnaga müüdi oksjonil 2014. aasta Lamborghini Veneno Roadster. Vaid üheksa eksemplari toodetud superauto hind kerkis 7,6 miljoni euroni. Uus omanik esialgu uusi rehve veel ostma ei pea, sest Lamborghini Veneno Roadster on seni sõitnud vaid 325 kilomeetrit.

Süüdistus rahapesus

Kuidas aga sattus Teodorin Nguema Obiangi luksusautode kollektsioon sundoksjonile? Need autod konfiskeeris Šveitsi kohus juba 2016. aastal Teodorin Nguema Obiangi finantsrikkumisi käsitlenud kohtuasja arutama hakates. Täpsemalt süüdistati teda rahapesus. Tänavu veebruaris teatasid Šveitsi prokurörid, et loobuvad Teodorin Nguema Obiangile esitatud süüdistustest, kuid tema luksusautod lähevad sundoksjonile.  Nimelt lubab Šveitsi karistusseadustik selliseid tehinguid: süüdistustest loobutakse, kui süüaalune pakub kompensatsiooni ja taastab  olukorra, mis on seadusega kooskõlas. 

KOLM AUTOT SUNDOKSJONILT: Koenigsegg One:1 (2015), taustal Ferrari LaFerrari (2015) ja Bugatti Veyron EB 16.4 Coupe (2010). Foto: Reuters/Scanpix

25 luksuautost ilma jäänud Teodorin Nguema Obiangist saab pärast isa surma või võimust loobumist tõenäoliselt Ekvatoriaal-Guinea järgmine president. Alates 2016. aastast on ta esimene asepresident. Lisaks on talle varem valitsuses kuulunud põllumajandusministri portfell. Kõrgetest ametitest hoolimata elab Teodorin Nguema Obiang enamuse ajast välismaal - Pariisis, Londonis ja  Rio de Janeiros. Talle kuulub hinnaline kinnisvara Lõuna-Aafrikas,  Californias ja Pariisis. 

2017. aastal mõistis Pariisi kohus Teodorin Nguema Obiangi süüdistatuna rahapesus kolmeks aastaks tingimisi vangi.  See ei ole aga sundinud teda oma pillavat eluviisi muutma ning vaevalt muutub midagi ka pärast äsjast sundoksjonit. Teodorin Nguema Obiangil on türannist isa toetus ja ka piisavalt raha, et osta endale  uued luksusautod.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee