Poliitika

Maksuekspert: riik ühe käega annab ja teisega võtab samast rahakotist tagasi (74)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 30. september 2019 12:26
Foto: Julia Bogacheva
Peaminister Jüri Ratas on viimaste nädalate jooksul rääkinud Eesti madalast maksukoormusest ning käivitas maksudebati. Ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõu Janus Paurmani sõnul pole majandus uuteks võimalikeks maksudeks mingist otsast valmis ning pidevast reformimisest ja raha ümberjagamisest kaotaksid kõige rohkem tavalised inimesed.

Janus Paurmani sõnul on poliitikutel pidev kiusatus valimislubaduste katteks makse tõsta.

„Maksudebati jutt muudab peaministri poolt aasta tagasi välja kuulutatud maksurahu jätkumise kahtlaseks ning riivab ühiskonna ootusi ja õiguskindlust,“ rääkis Paurman.

„Maksuseadusi muudetakse pidevalt ning suur osa ümberkorraldustest puudutab ettevõtlussektorit, mis väärtust loob. Nii-öelda rikastelt ettevõtjatelt raha juurde pigistamine tundubki esmapilgul kõige lihtsam. Samas ootab nii rahandusministeeriumi kui pankade hinnangul majandust jahenemine ning ettevõtjatele lisamaksude kehtestamine pidurdaks majanduskasvu veelgi. Samuti vähendaksid rapsimine ja lisamaksud Eesti atraktiivsust välisinvestoritele, kes ei mõtle 1–2 aasta, vaid kümne või veelgi pikema aja perspektiivis,“ hoiatas Paurman pikaajalise negatiivse mõju eest.

Mainori maksuõppejõu sõnul saab valitsus vaadata ka uute varamaksude kehtestamise suunas, mis toob riigieelarvesse esmapilgul lihtsa lisatulu.

„Maksusüsteem ning ka uus kehtestatav maks peaks olema võimalikult ühetoaline ning lihtne, seega puudutaks see selgelt kõige valusamalt inimesi, kes juba on majanduslikult kehvemas seisus,“ rääkis Paurman.

„Näiteks auto- või kinnisvaramaksu täiendav kehtestamine paneks raskesse olukorda need, kes on suutnud endale soetada esimese kodu. Näiteks noored pered, kes vajavad autot tööl käimiseks ja perelogistika lihtsustamiseks. Samuti puudutab see inimesi, kes elavad vanemates kortermajades, kus püsikulud on niigi kõrged ja uute maksudega koormamine pole lihtsalt õiglane,“ rääkis Paurman.

„Kui riik otsustaks kehtestada aga uue tarbimismaksu, mida hakkaks otseselt või kaudselt tasuma tarbijad, siis võetaks tagasi kõik see, mis inimestele uue tulumaksusüsteemi ja 500eurose tulumaksuvabastusega anti,“ lisas Paurman.

Maksueksperdi sõnul üritatakse pideva reformimisega jagada ümber ühes suures potis olevat raha, mis ei too aga riigile rikkust juurde.

„Ühe käega anname ja teisega võtame selle samast rahakotist tagasi. Iga selline liigutus suurendab administratiivset kulu, mistõttu läbimõtlemata reformimisest ja raha ümberjagamisest riik ehk inimesed tegelikult kaotavad,“ ütles Paurman.