Juhtkiri

Juhtkiri | Estonia katastroofi on võimalik rohkem selgust tuua (31)

Ohtuleht.ee, 29. september 2019 19:16
Foto: Robin Roots
Reisiparvlaev Estonia hukust on küll veerand sajandit möödas, kuid mingit üldrahvalikku konsensust suurõnnetuse asjaolude suhtes pole senimaani ning ka rahvusvaheliselt ei ole lood paremad. Mitte ainult eri vandenõuteooriate hulk pole muljetavaldav, vaid ka mitmete survegruppide toel tegutsejate või isehakanud uurijate püüded katastroofi tegelik põhjus välja selgitada. Spekulatsioonide lõkkesse on hagu andnud ka mitmete riikide poolt erinevatel asjaoludel laevahukku ja hilisemaid uurimistulemusi puudutavate dokumentide pikaks ajaks salastamine.

Samas pole Eesti enam selline riik, nagu 25 aastat tagasi nõukaokupatsioonist pääsenuna uut elu vaevaliselt üles ehitades. Toona olime rikaste läänenaabrite taustal kehvas seisus mitte ainult üldise elustandardi, vaid ka päästevõimekuse ja uurimise korraldamise osas. Ses osas on lääneriikide torked nii meresõidu- kui muude oskuste suhtes osati mõistetavad, kuid oli näha ka halvasti varjatud püüdu vastutus nõrgema ja vähekogenud riigi kaela veeretada.

Eesti praegused võimalused ja oskused pole toonastega võrreldavad. Peale on kasvanud uus põlvkond, kel puudub isiklik suhe selle suurõnnetusega. Seni on mitu üleskutset algatada uus uurimine õnnetuse põhjuste väljaselgitamiseks lõppenud parimal juhul tagasilükkamisega, aga ka lihtsalt ignoreerimisega. Samas on kindlasti palju neid, eriti hukkunute lähedaste, aga ka pääsenute seas, kes tahaksid uut uurimist. Tänapäevaste tehniliste võimaluste juures oleks see kindlasti teisel tasemel kui veerand sajandi tagune – kuni kokkuleppe saavutamisel laeva ülestõstmiseni välja. Veel aitaks seni varjatult saladuskatet kergitada ka mitmeks inimpõlveks salastatud materjalide ennetähtaegne avalikustamine. 

Just ennekõike kiivas salastamine toidab eri vandenõuteooriaid võimalikest salalaadungitest ja pommidest kuni toona eriti kummalisena tundunud soovini matta vrakk kärmelt betooni alla. Samas – kas praeguses mitte midagi uskuvas ühiskonnas saabki lõplik rahu kunagi tulla? Ilmselt on alati keegi, kes väidab, et midagi ikkagi varjatakse meie eest veel edasi.