Maailm

Eestis kinni nabitud kasahhi küberpätt võib 40 aastaks trellide taha minna (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. september 2019 19:29
(Illustreeriv foto.)Foto: PantherMedia/Scanpix
Kasahhi küberkurjategijad tunnistasid end Ameerika kohtus süüdi. Petistel õnnestus teenida 36 miljonit dollarit kasumit, enne kui nad kinni võeti, üks neist Eestimaa pinnal.

Küberpätid lõid petureklaamide skeemid Methbot ja 3ve. Esimesega teenisid nad 7 miljonit dollarit (u 6,4 miljonit eurot), teisega kusagil 29 miljonit dollarit (u 26,5 miljonit eurot). 3ve'ile tegid uurijad lõpu 2018. aasta oktoobris, see jõudis kurjategijate loodud pahavaraga nakatada 1,7 miljonit arvutit kogu maailmas. Pahavara laadis fabritseeritud ja varjatud veebilehtedele, mida nakatunud arvuti kasutaja isegi ei näinud, massiliselt reklaame, jättes legitiimsetele reklaamiagentuuridele mulje, et nad maksavad petistele reaalse reklaami eest, mida tarbija ka näeb. Tegelikkuses võis arvutikasutajale ehk vaid tunduda, et arvuti on pisut aeglasem, reklaamid, mille levitamise eest keegi petistele maksis, temani ei jõudnudki.

Kriminaalse ettevõtmise juhte oli kolm, kaks Kasahstani ja üks Vene päritolu. Venelane Aleksandr Issajev viibib Ühendriikides vahi all, tema suhtes uurimine alles käib. Methbotiga abistasid mehi veel viis Vene kodanikku, kes hetkel kodumaal vabaduses viibivad.

31aastane Sergei Ovsjannikov ning 32aastane Jevgeni Timtšenko Kasahstanist tunnistasid end New Yorgi ringkonnaprokuröri sõnul süüdi. Ovsjannikovi võib oodata kuni 42 aasta pikkune vangistus, Timtšenkot kuni 40 aastat trellide taga. Süüdi tunnistamine ja koostöö võivad ehk karistust leevendada.

2017. aasta lõpus hakkasid 17 firmat, nende seas Google, Facebook jt salaja 3ve'i tegevust jälgima ning jagasid teavet ka FBIga. 2018. aasta oktoobris võtsid korravalvurid Malaisias vahi alla Ovsjannikovi, Eestis Timtšenko. Mõlemad anti 2019. aastal USAle välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee