Abu Lawha, suurim hauakamber Al-Hijrirs, mis on üks Saudi Araabia viiest UNESCO maailmapärandi objektist.Foto: AP/Scanpix
Maailm
27. september 2019 18:12

KA EESTI JULGETELE REISISELLIDELE: Saudi Araabia hakkab esimest korda ajaloos turistiviisasid väljastama (9)

Saudid avavad esimest korda oma riigi uksed tavalistele turistidele, kirjutavad The Guardian ja The Independent. Tõenäoliselt üritab suur naftariik vähendada oma majanduse täielikku sõltuvust maavaradest. Kuidas mõjutab turismi aga maine kui kinnisest, sõnavabadust summutavast ja ajakirjaniku tappa lasknud riigist?

Laupäevast hakkab Saudi Araabia väljastama turistiviisasid 49 riigile. Seni tohtisid viisat taotleda vaid palverändurid, äriasjus reisijad ning välistöölised.

Reede pärastlõunal polnud veel täpselt teada, millistele riikidele viisad kehtima hakkavad, ent turisministeeriumi sõnul huvitavad neid külastajad USAst, Euroopast ja Aasiast. The Independent vahendas täpsemalt, et viisasid väljastatakse Ühendkuningriigi, USA, Austraalia, Uus-Meremaa, Kanada, Hiina, Jaapani ning Schengeni tsooni (sh Eesti) riikide kodanikele. Seda kinnitas hiljem Gulf News, mis pani kirja täieliku nimekirja kõigist riikidest. Viisa kehtib aasta ning seda võib kehtivuse jooksul kasutada korduvalt. Seda saab taotleda internetis.

Ehkki saudide maa pole päris päikesevari-liival-kokteil-käes sihtkoht, on ranged riietusnõuded, mis naissoost külastajatele seni kehtisid, tunduvalt lõdvemad. Rõivastus peab olema küll tagasihoidlik, ent mitte kogu keha, juukseid ja nägu kattev. Samuti ei sea riik keelde üksinda, meessaatjata reisivatele naistele.

Alkoholikeeld Saudi Araabias kehtib endiselt, samuti ei tohi mittemoslemid külastada islami pühapaiku Mekat ja Medinat.

Saudi Araabia huvides on riigi teiste äriprojektide edendamine, mitte ainult naftast, lõppude lõpuks siiski taastumatust ressursist sõltumine. Riigivõim loodab, et 2030. aastaks toob turism sisse kümnendiku sisemajanduse kogutoodangust. Juba 2017. aastast tegeleb Saudi Araabia aktiivselt turisminduse arendamisega, et oma riiki atraktiivseks muuta. Saudid ehitasid viiekümnele väikesele Punase mere saarekesele ning mujalegi rannikul uhked kuurordid.

Saudi turismiminister Ahmad al-Khateeb nimetab seda ajalooliseks hetkeks. „Küll meie külalised alles üllatuvad,“ lubas ta. „Aarded, mida meil on teistega jagada: viis Unesco maailmapärandi nimistu objekti, elav kohalik kultuur ja hingematvalt ilus loodus.“ Minister ei usu, et hiljutised rünnakud Saudi naftaväljade vastu turiste minema peletavad. Tema arvamus ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva ja saudi naisaktivistide tagakiusamise mõjudest turismile pole teada. Vaid mõni päev tagasi kritiseeris ÜRO Saudi Araabiat riigi kehva inimõiguste seisukorra tõttu.

Mis puudutab alkoholikeeldu, leiab al-Khateeb veendunult, et riiki tuleb piisavalt turiste, kel on parematki teha kui napsitada.