PIISAVALT SUUR: Ahhaa teaduskeskuse tegijad panid õhupalli 90meetrise korstna kohale hõljuma.Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
26. september 2019 19:35

FOTOD | Õhupall korstna otsas: Teadlaste öö festival sai silmatorkava alguse

"Kui sa oled piisavalt suur, siis ei saa sind ignoreerida,“ vastab teaduskeskuse Ahhaa juhatuse liige Andres Juur, miks nad ajasid lumekahurite abil Tartu vana katlamaja korstna otsa hõljuma ilmatu suure õhupalli. Neljapäeva õhtune teadusetendus Tartu kohal kuulutas avatuks tänavuse Teadlaste öö festivali.

Tartlastel õnnestus Bernoulli efekti näidata ka tõeliselt suures mõõtkavas: 90meetri kõrguse korstna otsas hõljus nelja meetrise läbimõõduga õhupall umbes poolteist minutit, enne kui tuul ta Emajõe poole minema kandis. Näiteks koolitunnis demonstreeritakse Šveitsi füüsiku Danile Bernoulli järgi nime saanud efekti tavaliselt fööni ja pingpongipalliga.

„Kiiresti liikuvas õhuvoolus on rõhk millegipärast väiksem kui ümbritsevas õhus,“ kõlab Juure lihtne seletus. „Õhuvool puhub palli kõrgemale, aga see ei lenda õhuvooluga minema nagu arvata võiks, vaid see jääb suurema rõhuga ümbritsevasse õhku nii öelda vangi.“

Enne kui suurte tegudeni jõuti, seletas Juur kogu asja lahti koos Tamme gümnaasiumi füüsikaõpetaja Tanel Liiraga. Teadusteatri abiga sai suitsu ja pauku ning enne korstna otsas demonstreeritavat Bernoulli efekti näidati pealtvaatajatele täpselt sama asja veel joogikõrre, fööni ja lehepuhuri abil.

Seletamise ajal turnis katlamaja korstna otsas mitu tegelast, peamiselt vabatahtlikud päästjad. Neil oli vaja enne katse alustamist ära vooderdada piksevardad ja muud teravad kohad, mis võinuks palli puruks torgata. Siis tuli viiemeetrise läbimõõduga korstnaavale tõmmata peale present, milles ühemeetrine auk, Juure sõnul on seda tarvis õhuvoolu koondamiseks. Alles siis said päästjad täita õhuga ilmavaatluse õhupalli ja katse alguseks lülitati korstna sees tööle kaks lumekahurit.

Kogu etendust oli Ahhaa parklasse uudistama tulnud tubli sadakond inimest, kuid pealtvaatajaid võis märgata nii tigutorni kui ka Aura veekeskuse katusel. Igaks juhuks olid korraldajatel valmis ka liikluse reguleerijad, et kui pall oleks lennanud Turu tänava poole, siis oli nende ülesanne pidada liiklus igaks juhuks kinni. Korraldajad oli valmis ka korduskatseks, kuid vastu kortstent vajunud õhupall läks lihtsalt katki. Tugeva aplausi sai aga hiigelmõõtmetes eksperiment teenitult.