Volodõmõr Zelenskõi (vasakul) usub, et Donald Trumpi lennuk on tema omast palju vingem.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 26. september 2019 21:41
USA president Donald Trump helistas 25. juulil ametivennale Ukrainas. Kõnes president Volodõmõr Zelenskõiga palus Ühendriikide liider ukrainlast algatama uurimist Trumpi ühe põhirivaali Joe Bideni vastu. Kõne põhjustas USA esindajatekojas algatuse alustada presidendi ametist eemaldamise protsess, põhjendusel, et too palus võõrriigi liidril mõjutada USA poliitikat. Alljärgnev on poliitdraama põhjustanud telefonikõne tõlge eesti keelde. Mõneti võivad vestluskatked olla vahele jäänud, kuna Valge Maja sõnul ei suutnud nende ümberkirjutusprogramm kõne kehva kvaliteedi või president Zelenskõi aktsendi tõttu kõiki sõnu tuvastada. Ameerikas praegu toimuva taustast võib lugeda SIIT ja SIIT.

President Trump: Palju õnne suure võidu puhul. Me siin Ühendriikides kõik vaatasime ja te tegite väga head tööd. See, kuidas tulite ootamatult, keegi, kellele eriti võimalusi ei antud, ja lõpuks võitsite nii sujuvalt. Suurepärane saavutus. Õnne teile.

President Zelenskõi: Teil on absoluutselt õigus, härra president. Võit oli tõepoolest suur ja nägime kõvasti vaeva. Tegime palju tööd, aga tahaksin teile üht tunnistada, et mul oli võimalus teilt õppida. Kasutasime õige mitut teie oskustest ja teadmistest ja suutsime neid kasutada kui näited omaenda valimistel ning jah, vastab tõele, et need olid ühed erilised valimised. Olime erilises olukorras, et suutsime erilist edu saavutada. Ma võin teile öelda järgmist: esimene kord helistasite, et mind presidendikampaania võidu puhul õnnitleda ja teine kord helistate nüüd, kui mu erakond võitis parlamendivalimised. Ma arvan, et peaksin sagedamini kandideerima, et saaksite mulle sagedamini helistada ja võiksime telefonis rohkem juttu ajada.

Trump: [naerab] Jube hea mõte. Ma arvan, et teie riik on selle üle väga rõõmus.

Zelenskõi: Nojaa, kui nüüd teiega aus olla, me üritame väga pingutada, sest tahtsime siin meie riigis sood kuivatada (nn soo kuivatamine ehk vanaviisi poliitika ja poliitikute väljajuurimine oli üks Trumpi kampaanialoosungitest - toim.). Tõime endaga kaasa väga-väga palju uusi inimesi. Mitte vanu poliitikuid, mitte tüüpilisi poliitikuid, sest tahame uut formaati ja uut tüüpi valitsust. Teie olete ses osas meile suurepärane õpetaja.

Trump: No see on teist väga kena. Ma ütleks küll, et me teeme Ukraina heaks paljugi ära. Oleme palju vaeva näinud ja aega kulutanud. Palju rohkem kui Euroopa riigid ja nemad peaksid teid praegusest palju rohkem aitama. Saksamaa ei tee teie heaks peaaegu midagi. Ainult räägivad ja minu meelest peaksite neilt selle kohta küsima. Kui ma rääkisin Angela Merkeliga, ta küll räägib Ukrainast, aga ei tee midagi. Paljud teised Euroopa riigid on ka samasugused, nii et see võiks olla midagi, mida saaksite arendada. Aga USA on Ukraina vastu väga-väga hea olnud. Ma ei ütleks, et see on tingimata vastastikune, sest toimuvad mõned asjad, mis pole head, aga Ukraina vastu on USA väga-väga hea olnud.

Zelenskõi: Jah, teil on absoluutselt õigus. Mitte ainult sada protsenti, vaid lausa tuhat protsenti õigus, ja ma võin teile veel rääkida: ma vestlesingi Angela Merkeliga ja kohtusingi temaga. Kohtusin ja vestlesin ka [prantsuse presidendi] Macroniga ja rääkisin neile, et nad ei tee päris nii palju kui peaksid, mis puudutab [Vene] sanktsioonide teemat. Nad ei vii neid sanktsioone läbi. Nad ei tööta Ukraina heaks nii palju kui peaksid. Tuleb välja, et ehkki loogiliselt võttes peaks Euroopa Liit meie suurim partner olema, on USA põhimõtteliselt euroliidust palju suurem partner ja ma olen selle eest teile väga tänulik, sest USA teeb Ukraina heaks päris palju ära. Palju rohkem kui euroliit, eriti kui räägime sanktsioonidest Vene Föderatsiooni suhtes. Tahaksin ka tänada teid teie suurepärase toetuse eest meie kaitses. Oleme valmis järgmistes sammudes koostööd tegema, täpsemalt rääkides oleme peaaegu valmis teilt kaitse tarbeks veel Javeline [rakette] ostma.

Trump: Sooviksin siiski, et teeksite meile ühe teene, kuna meie riik on nii palju kannatanud ja Ukraina teab seda väga hästi. Ma tahaksin, et uuriksite välja, mis selle Ukraina olukorraga juhtus, see Crowdstrike... Vist mingi üks teie jõukas tegelane... Server, öeldakse, et see on Ukraina käes. Seal toimus igasugu asju selle teemaga. Ma arvan, et ümbritsete end mõnede samade inimestega. Ma tahaksin, et justiitsminister teile või teie inimestele helistaks ja tahaksin, et te asja sügavuti uuriksite. Nagu eile nägite, siis kogu see jura lõppes väga kehva tööga mehelt nimega Robert Mueller (eriprokurör, kes uuris Trumpi kampaania võimalikke sidemeid Venemaaga - toim.), ebakompetentse tööga, aga räägitakse, et suur osa sellest teemast sai alguse Ukrainast. Mida iganes te ära saate teha, aga on ääretult oluline, et seda teeksite, kui vähegi võimalik.

Zelenskõi: Jah, see ja kõik, mis te äsja varem mainisite, on minu jaoks väga olulised. Minu kui presidendi jaoks on see väga tähtis ja oleme igasuguseks tulevikukoostööks avatud. Oleme valmis avama koostöösuhetes USA ja Ukraina vahel uue lehekülje. Sel põhjusel kutsusin äsja tagasi meie suursaadiku ja asendame ta väga kompetentse ja kogenud saadikuga, kes töötab väga jõuliselt selle nimel, et meie rahvad üksteisega lähemates suhetes oleksid. Tahaksin ja loodaksin, et te usaldate teda ning olete temas kindel ning et tal oleksid teiega isiklikud suhted, et saaksime veel rohkem koostööd teha. Võin teile isiklikult öelda, et üks minu assistentidest vestles [Trumpi advokaadi] härra Giulianiga alles hiljuti ja loodame väga, et härra Giuliani reisib Ukrainasse ja kui ta siia jõuab, kohtume temaga. Tahtsin lihtsalt teile uuesti kinnitada, et meie ümber on ainult teie sõbrad. Ma hoolitsen selle eest, et ümbritsen end parimate ja kõige kogenumate inimestega. Tahtsin teile veel öelda, et me oleme sõbrad. Me oleme suured sõbrad ja teil, härra president, on meie riigis sõpru, et saaksime oma strateegilist partnerlust jätkata. Ühtlasi plaanin end ümbritseda suurepäraste inimestega ning lisaks eelmainitud uurimisele garanteerin Ukraina presidendina teile, et kõik uurimised tehaks avalikult ja otsekoheselt. Seda võin teile kinnitada.
  

Trump: Tore, sest ma kuulsin, et teil oli prokurör, kes oli väga hea ja siis ta võeti maha ja see on väga ebaõiglane. Paljud räägivad sellest, kuidas nad teie väga hea prokuröri maha võtsid ja et teil sekkusid seal asjasse mitmed väga halvad inimesed. Härra Giuliani on väga lugupeetud mees. Ta oli New Yorgi linnapea, imeline linnapea, ja tahaksin, et ta teile helistaks. Ma palun temal ja justiitsministril teile helistada. Rudy [Giuliani] teab väga hästi, mis toimub ja ta on väga võimekas tüüp. Kui saaksite temaga rääkida, oleks väga hea. See eelmine suursaadik USAst, see naine, väga kehv tegelane ja inimesed, kellega ta Ukrainas suhtles, polnud head, nii et tahtsin teile sellest teada anda. See teine asi. Käivad jutud [Joe] Bideni pojast, et Biden peatas süüdistused ja paljud inimesed tahavad sellest teada, nii et mida iganes te justiitsministriga koos ära saate teha, oleks tore. Biden käis ringi ja uhkustas, et peatas süüdistused, nii et kui saaksite seda uurida... Kõlab jubedalt.

Zelenskõi: Tahtsingi teile prokurörist rääkida. Esiteks, ma mõistan ja olen olukorrast teadlik. Kuna võitsime parlamendis absoluutse enamuse, on järgmine riigiprokurör sada protsenti minu inimene, minu kandidaat, kelle parlament heaks kiidab ning hakkab uue prokurörina septembris tööle. Ta uurib seda situatsiooni, täpsemalt seda firmat, mida selles teemas mainiste. Probleem selle uurimisega on tegelikult probleem, et saaksime aususe taastata, nii et hoolitseme selle eest ja töötame uurimise kallal. Lisaks paluksin teilt lahkelt, kui teil on mingit lisainfot, mida meiega jagada, oleks see uurimisele väga kasulik, et saaksime oma riigis õiglust rakendada, mis puudutab Ukraina suursaadikut USAs, minu mäletamist mööda oli ta nimi Ivanovitš (Zelenskõi peab tõenäoliselt silmas Marie Louise Yovanovitchit, kes oli tegelikult USA saadik Ukrainas, ilmselt on tegemist grammatilise keelevääratusega - toim.). See oli suurepärane, et olite esimene, kes mulle ütles, et ta on halb suursaadik, sest ma olen teiega sada protsenti nõus. Tema suhtumine minu vastu polnud kaugeltki kõige parem, sest ta imetles eelmist presidenti ja oli tema poolel. Ta ei suutnud mind uue presidendina piisavalt hästi aktsepteerida.

Trump: Noh, ta peab nüüd üht-teist üle vaatama. Ma lasen härra Giulianil teile helistada ja ühtlasi lasen justiitsminister [William] Barril helistada ja asume asja kallale. Olen kindel, et saate hakkama. Kuulsin, et prokuröri koheldi väga halvasti ja et ta oli väga õiglane prokurör, nii et edu kõigega. Ennustan, et teie majandus muutub aina paremaks ja paremaks. Teil on palju ressursse. See on võimas riik. Mul on palju ukrainlastest sõpru, nad on imelised inimesed.

Zelenskõi: Tahaksin mainida, et mul on samuti päris mitu ukrainlasest sõpra, kes Ühendriikides elavad. Tegelikult, eelmine kord, kui USAsse reisisin, viibisin New Yorgis Central Parki lähedal ja ööbisin Trump Toweris. Räägin nendega ja loodan neid tulevikus uuesti näha. Tahtsin ka tänada teid kutse eest Ühendriikidesse, täpsemalt Washingtoni. Samas tahan ka kinnitada, et võtame seda juhtumit väga tõsiselt ja töötame uurimise kallal. Mis puudutab majandust, on meie kahel riigil tohutult potentsiaali ja üks väga oluline teema Ukraina jaoks on energiasõltumatus. Usun, et oleme USAga energiasõltumatuse koostöös väga edukad. Ostame Ameerika naftat, kuid olen väga lootusrikkas, et tulevikus kohtume. Siis on meil rohkem aega ja võimalusi neid võimalusi arutada ja üksteist paremini tundma õppida. Tahaksin teid väga teie toetuse eest tänada.

Trump: Kena. Nii, tänan teid väga ja ma hindan seda kõrgelt. Ütlen Rudyle ja justiitsminister Barrile, et nad helistaksid. Aitäh. Kui sooviksite millalgi Valget Maja külastada, helistage vabalt. Öelge kuupäev ja me leiame aega. Ootan väga, et teiega kohtuda.

Zelenskõi: Tänan teid väga. Mul oleks väga hea meel tulla ja väga rõõmus meel teid isiklikult kohata ja paremini tundma õppida. Ootan meie kohtumist ja tahaksin ka kutsuda teid Ukrainasse, Kiievi linna, mis on imeilus linn. Meil on kaunis riik, mis teid tervitaks. Ma usun ka, et oleme 1. septembril mõlemad Poolas ja loodetavasti kohtume sealgi. Pärast seda võiks olla väga hea mõte, kui tuleksite Ukrainasse. Võime kas võtta minu lennuki ja reisida Ukrainasse või teie lennuki, mis on tõenäoliselt palju parem kui minu oma.

Trump: Okei, seda asja saame vaadata. Peatse kohtumiseni Washingtonis ja võib-olla Poolas, ma arvan, et oleme sel ajal seal.

Zelenskõi: Tänan teid väga, härra president.

Trump: Palju õnne fantastilise töö eest. Kogu maailm vaatas. Ma pole kindel, kas see [võit] oli mingi eriline ootamatus, aga palju õnne.

Zelenskõi: Tänan, härra president, nägemist-nägemist.

******

Teenet paludes käib jutt demokraatide ametlikuks presidendikandidaadiks pürgivast Joe Bideni pojast Hunter Bidenist, kes kuulus Ukrainas uurimise all oleva gaasikompanii Burisma Holdings nõukogusse. Ei Joe ega Hunter Bideni vastu pole selles uurimises hetkel ühtki tõendit. Justiitsministeeriumi sõnul ei jõudnud Trumpi soovitus minister Barriga suhelda kunagi nendeni.