Eesti uudised

Sotsid ja EKRE kutsusid Väätsa prügila tõttu kokku erakorralise Türi vallavolikogu istungi (4)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 26. september 2019 17:44
Väätsa prügila Foto: Heiko Kruusi
Türi vallavolikokku kuuluvad Sotsiaaldemokraadid ja EKRE liikmed kutsusid neljapäeval kokku Türi vallavolikogu erakorralise istungi, mille päevakorras on ainult üks punkt – AS Väätsa Prügila aktsiate müügi peatamine.

Erakorralise volikogu istungi kokkukutsumise põhjuseks on asjaolu, et Türi vallavalitsuse esitatud eelnõu järgi, mille volikogu 27. juunil heaks kiitis, annab Türi vald talle kuuluva miljoneid maksva osaluse AS Väätsa Prügilas sisuliselt niisama ära.

„Hetkel on tekkinud olukord, kus ainukesena soovib kahjuliku tehinguga edasi minna Erakond Isamaa ning neil on õnnestunud administratiivseid vahendeid kasutades enamuse tahe blokeerida, surudes komisjonide esimeeste abiga volikogu esimehe ettepanek maha päevakorra väljakuulutamisel,“ selgitas olukorda Türi vallavolikogu liige Lauri Läänemets.

Aktsiate alghinnaks on määratud 700 000 eurot, mis on väiksem kui prügila tegelik turuväärtus. Aktsiate vähemusosaluse müügilt saadakse reeglina vähem raha kui aktsiad väärt võiks olla. Samuti oli juunis aktsiate müügi otsustamise aluseks põhjendus, et prügila on kahjumis. Täna on üleval kahtlus, et prügila majandusseisu näidati varem teadlikult kehvemana ning hetkel on prügila majandustegevus kasumisse viidud.

„Raske on mõista Erakonna Isamaa vastuseisu, olukorras, kus me teame, et prügila aktsiate müük ei ole valla huvides. Praegu jääb mulje, et mängus võivad olla muud huvid ja need ei ole vallaelanike kasuks,“ ütles Läänemets.

Otsuse- eelnõu, mida Türi vallavolikogu erakorralisel istungil arutama hakkab, sisaldab alljärgnevaid põhjendusi aktsiate müügi peatamiseks:

1) 27. juunil volikogule esitatud aktsiate võõrandamise eelnõu juures puudusid prügila väärtuse hindamisaktid ja volinikel ning vallavalitsusel puudus arusaam kuidas hind peaks tekkima ning mis on selle hinna tekkimise aluseks. Pole ühtegi pädeva hindaja ekspertiisi. Väljavõte Türi vallavolikogu 27. juuni 2019 protokollist „Toomas Marrandi küsis,  mis on varade väärtus ja mis on hind ja P.-L. Siemann vastas, et vallavalitsus soovitab - mitte alla poole miljoni.“

2) AS Väätsa Prügila ja OÜ R-S Haldus vahel käib kohtuvaidlus, sõlmitud prügila varade müügi lepingu üle, mille tulemusena võib OÜ R-S Valdus saada kõigi AS Väätsa Prügila varade omanikuks. Arvestades seda asjaolu, on teada, et Türi valla poolt müüdavaid aktsiaid ei ole nõus ostma kuni kohtuvaidluse lõpuni, ükski teine ettevõte, peale AS Ragn Sellsi, millele OÜ R-S Valdus kuulub. Sisuliselt on Türi vallavolikogu teinud Türi vallavalitsuse ettepanekul suunatud pakkumise ühele ettevõttele, mis on vastuolus avaliku vara võõrandamise põhimõtetega ja võib olla karistav.

3) Tänaseks on selgunud, et Türi vallal on võimalik AS Väätsa Prügilast välja võtta peaaegu samas summas dividende, kui on määratud prügila aktsiate müügi alghind. See tähendaks, et kui prügila aktsiate müügi eest pakutakse vallavolikogu poolt otsustatud miinimumhind, annaks Türi vald talle kuuluva avaliku raha peaaegu tasuta ära.

Istungi kokkukutsumisele kirjutasid alla vallavolinikud Heigo Laaneoks, Kati Nõlvak, Jaanus Marrandi, Piret Lai, Lauri Läänemets, Toomas Marrandi, Veiko Valang, Elar Niglas ja Heli Koit.

Samal teemal

29.09.2019
HAISUKAART | Ära sinna kodu soeta: vaata, kus Tallinna lähedal lehkab!