Teadlaste öö: Ahhaas tehakse eksperimente, ERMis uuritakse keha
Kõrvitsaid saab mekkida reedel Ahhaas toimuval teaduspeol „XPRMNT Ö2“ kell 20.45. „Pakume pirukaid kolmest kõrvitsast, mis suvel Ahhaa katusel kasvasid,“ rääkis festivali peakorraldaja Anna-Liisa Ingver. Ühele kõrvitsale oli toeks sünteetiline väetis ja teisele kanasõnnik, aga kolmandat mingil moel ei turgutatud. Pirukate kõrvale saab kuulda Eesti maaülikooli aiandusteadlase Priit Põldma kommentaare eksperimendi kohta.
Laupäeval kell 12 algab Tartu ülikooli muuseumi valges saalis Cavendishi katse. Ingveri selgitusel korratakse klassikalist füüsikaeksperimenti, mille abil tõestati 18. sajandil gravitatsiooniline tõmme kõigi kehade vahel ja saadi teada Maa mass. „Lisaks teeme katse kordamisega kummarduse teadusajaloole,“ lisas ta. Ajaloolise eksperimendi kohta jagab selgitusi Tartu ülikooli füüsikaprofessor Jaak Kikas.
Teadlaste öö puhul toimub laupäeval kella 12–17 programm ka Eesti Rahva Muuseumis Silla-alal, kus on kohal arstid, teadlased ning raudmehed ja -naised. Mõõta saab tervisenäitajaid ja mürataset, juttu tuleb kliimast, toidust ja (vaimsest) tervisest.
Soovijad saavad lasta festivalil välja selgitada oma keha lihas-, rasva- ja veeprotsendi, hinnata rühi ja lülisamba liikuvust ning mõõta vererõhku. Geenivaramu kutsub panustama teaduse ja meditsiini arengusse ja kogub geenidoonoreid. Peale selle võib harjutada elustamist ja õppida nägemise eest hoolt kandma, juttu tuleb ka allergiatest ja plastmassi mõjust kehale, muuhulgas plastpudelis vee joomisest.
ERM-i üritusel saavad sõna Ironmani triatlonil osalenud raudmehed ja -naised. Kuidas on inimene suuteline ühtejärge läbima 3,8 kilomeetrit ujudes, 180,2 kilomeetrit jalgrattaga sõites ja 42,2 kilomeetrit joostes? Samuti tuleb juttu füsioteraapiast ja spordifilosoofiast.
ERM-i ürituse külastajad pääsevad tasuta püsinäitusele „Kohtumised“, sealhulgas vaatama väljapanekut „Inimene ja keskkond“, kus uuritakse, millised on inimeste ja looduskeskkonna seosed.
Kommentaarid (0)