Maailm

Suri naine, kes päästis Hiina HIV- ja hepatiidiepideemiast (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 26. september 2019, 17:59
Dr Sunshine Christensen (Shuping Wang) jõudis veel ära näha tema elust kirjutatud näidendi esietenduse.Foto: Hampstead Theatre/Facebook
21. septembril lahkus 59aasta vanusena siitilmast dr Shuping Wang, kes lõi 1990ndatel häirekella, kui avastas Hiina verekeskustes massilise standardite rikkumise ning haiguste leviku. Kolleegid ja teised meditsiinitöötajad kiusasid vilepuhujat taga, kuni too riigist põgenema pidi. Üks endine töökaaslane purustas kõik tema töövahendid, abikaasa jättis ta maha, kuid naine ise oli eluraskustele vaatamata alati veendunud, et ajab õiget asja.

1991. aastal läks doktor Wang tööle Henani provintsi verekeskusse. Hiinas on väga tavaline, et kodanikud annetavad vereplasmat, kuna valitsus maksab selle eest raha. Seega väike lisateenistuse hankimise viis.

Ei läinud kaua kui Wang mõistis, et verekeskus kujutab endast tohutut ohtu rahva tervisele. Vere kogumise praktika oli kehv, verd võttes kasutasid meedikud sageli samu süstlaid, mis tähendas, et mitmed doonorid haigestusid C-hepatiiti. Wang hoiatas oma vanemaid kolleege, et selline asi tuleb ära lõpetada, vastuseks tuli aga, et see tähendaks kulude kasvu.

Wang ei jätnud asja rahule ning pöördus Hiina terviseministeeriumi poole. Mõne aja pärast tegigi ministeerium kohustuslikuks, et enne vereplasma võtmist tuleb patsiendile teha hepatiiditest.

Wangi tööandja naise teost aga ei vaimustunud ning sundis teda lahkuma. Wang läks tööle meditsiinibüroosse, kus 1995. aastal sarnase juhtumi avastas: seekord leidis ta, et üks HIV-positiivne veredoonor müüs oma verd vähemalt neljas erinevas verekeskuses. Jalamaid teavitas Wang büroo kõrgemaid ametnikke, et kõigis Henani provintsi verekeskustes tuleb algatada HIV-testimine. Taas kuulis ta, et see läheb liiga kalliks.

Tarmukas tohter võttis asja enda kätte ja tegi oma vabast ajast testi umbes 400 vereproovile. Neist 13 protsenti olid HIViga nakatunud.

Wang saatis testide tulemused Pekingisse, tõmmates sellega enda peale ülemuste ja kolleegide viha. Üks juba ammu büroost pensionile läinud meesterahvas raevus Wangi aktivismi peale selliselt, et marssis, kumminui käes, tema kontorisse ja lõhkus naise töövahendid. Kui Wang üritas teda takistada, sai ta nuiaga valusa obaduse.

1996. aastal sulges valitsus ajutiselt kõik verekeskused kogu riigis. Taasavamise järel muutus HIVi testimine kohustuslikuks.

Kahjuks ei teinud see dr Wangi elu kuidagi lihtsamaks. Tema abielu lagunes, kuna tema samuti tervisealal töötavat abikaasat kiusasid tolle kolleegid. Naine ise kaotas töö ning ühel konverentsil pidi ta kuulama, kuidas keegi kõrge ametnik kurtis: „Mingi mees julges keskvalitsusele HIVi epideemia pärast kituma minna.“ Ärritunud dr Wang tõusis püsti ja teatas, et see naine, mitte mees, oli tema.

2001. aastal kolis naine USAsse ning võttis endale uue eesnime: Sunshine (Päikesepaiste). Ta kohtus ameeriklase Gary Christenseniga, kellega abiellus ning sai ülikoolis tööd teadurina. Samal aastal tunnistas Hiina valitsus, et Kesk-Hiinas lahvatas HIVi levik just verekeskuste kaudu ning kokku nakatus kusagil pool miljonit inimest. Kui paljud oleksid veel nakatunud, kui poleks olnud dr Wangi, võib vaid ette kujutada.

2019. aastal koges doktor taas ahistamist, ehkki küll kaudselt. Seekord Hiina režiimi poolt, mis üritas naist survestada, et takistada tema elust rääkiva näidendi lavastamist. Valitsusametnikud külastasid tema pereliikmeid ja endisi kolleege, ent naine ei lasknud ennast hirmutada ja „The King of Hell's Palace“ („Põrgupalee kuningas“ eesti k.) esietendus selle kuu alguses Londoni lavalaudadel.

21. septembril läks Sunshine Christensen kodulinna Salt Lake City lähistel abikaasa ja sõpradega matkama, ent koju kahjuks ei jõudnudki. Kindlameelne naine suri ootamatu südamerikke tagajärjel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee