Maailm

VIHKAJAD EI VÄÄRI TÄHELEPANU: kriitika alla sattunud kliimaaktivist Greta Thunberg asus vasturünnakule (112)

Aadu Hiietamm, 27. september 2019 09:40
„REEDED TULEVIKU NIMEL“: Greta Thunberg eelmisel reedel New Yorgis, kus noorte kliimaaktivistide meeleavaldusel osales 250 000 inimest.Foto: AFP/Scanpix
Rootsi 16aastane kliimaaktivist Greta Thunberg pidas esmaspäeval New Yorgis ÜRO kliimatippkohtumisel kurja kõne, milles süüdistas  riigi- ja valitsusjuhte, et nad on oma tühjade sõnadega varastanud tema unistused ja lapsepõlve. Pärast seda esinemist tabas Thunbergi tavapärasest tugevam kriitikalaine, millele tüdruk vastas Twitteri vahendusel. Täna on reede ja maailma paljudes riikides on noored kliimastreikijad taas tänavatel. Soome pealinnas Helsingis kogunesid  noored hommikul kell 10 parlamendihoone juures. Eesti noored kavatsevad välja tulla koguni kuues linnas.

Greta Thunbergi sõnul ta ei mõista, miks täiskasvanud kulutavad aega teismeliste ja laste pilkamiseks ja ähvardamiseks. Selle asemel võiksid nad teha midagi head, arvas kliimaaktivist.

Greta Thunberg lisas, et vihkajad on rünnanud tema väljanägemist, riietust, käitumist ja eripära. Ilmselt tunnevad nad end noorte kliimaliikumisest ohustatuna, arvas ta.

Samal teemal

„Maailm ärkab ja muutus tuleb!“

Kliimaaktivist rõhutas, et vihkajatele ei tasu tähelepanu ja aega kulutada. „Maailm ärkab ja muutus tuleb, olenemata sellest kas nad seda tahavad või mitte. Me kohtume juba reedel tänavatel!“ lubas Greta Thunberg. Ta ise osaleb täna meeleavaldusel Kanadas Montrealis ning sellel peaks osavõtjate seas olema ka Kanada peaminister Justin Trudeau. 

Teatavasti toimuvad kampaania „Reeded tuleviku nimel“ raames üle maailma noorte meeleavaldused kliima kaitseks ning eelmisel reedel oli üle maailma välja neli miljonit noort. Grete Thunberg ise viibis New Yorgis, kus tänavatel tuli 250 000 inimest. Uued väljaastumised on kavandatud ka selle nädala reedeks.

13 KUUD TAGASI: Greta Thunberg alustas kliimastreiki Stockholmis Rootsi parlamendihoone juures mullu 20. augustil. See pilt on tehtud streigi kolmandal päeval. Foto: TT/Scanpix

Grete Thunbergi tähelend sai alguse mullu augustis. Täpsemalt läks ta ajendatuna kuumast suvest ja riiki laastanud metsatulekahjudest 20. augustil ehk esimesel koolipäeval Stockholmis parlamendihoone juurde, kaasas plakat „Skolstrejk för klimatet“ („Koolistreik kliima eest“). Seal istus ta iga päev kuni 9. septembril toimunud parlamendivalimisteni.

Pärast seda jätkas ta streiki reedeti ning koos temaga tulid parlamendihoone juurde ka teised kliimaaktivistid.
Kliima kaitseks jõuliselt välja astunud Rootsi koolitüdrukut märgati kiiresti ka mujal maailmas ning tema eeskujul hakkasid koolilapsed paljudes riikides reedeti meelt avaldama ning kampaania „Reeded tuleviku nimel“ on pidevalt laienenud.

Kõrge tunnustus

Need on Greta Thunberg, Brasiilia indiaanlaste üks liidreid Davi Kopenawa, Hiina naiste õigusi kaitsev advokaat Guo Jianmei ja Lääne-Sahara inimõiguslane Aminatou Haidar. Iga laureaat saab miljon Rootsi krooni (93 655 eurot). Seda raha ei tohi nad kasutada isiklikuks tarbeks.

Õige Eluviisi Preemia asutas 1980. aastal filantroop Jakob von Uexküll ning see antakse organisatsioonidele või üksikisikutele, kes julgevad ka tavamõtlemise ja tabude kitsendusi rikkudes rahu, ühiskondliku õigluse ja keskkonnakaitse nimel töötada.

Greta Thunberg on tänavu nomineeritud ka Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Kokku kandideerib rahupreemiale 223 üksikisikut ja 78 organisatsiooni.

Alternatiivse Nobeli saajatest on hiljem Nobeli rahupreemia saanud Kenya keskkonnakaitsja Wangari Maathai ja Kongo günekoloog Denis Mukwege. Neist esimene sai alternatiivse Nobeli 1984. aastal ja päris Nobeli rahupreemia 2004. aastal ning teine alternatiivse Nobeli 2013. ja Nobeli rahupreemia möödunud aastal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee