Maailm

Suri Prantsusmaa endine president Jacques Chirac (11)

Toimetas Aadu Hiietamm, 26. september 2019, 13:10
Jacques Chirac. Foto: Reuters/Scanpix
Prantsusmaa endine president Jacques Chirac suri neljapäeva hommikul Pariisis perekonna keskel 86aastaselt, teatas viitega tema perekonnale agentuur AFP. Ta oli juba pikka aega haige, liikus ratastoolis ja kannatas mälukaotuse all. 

Jacques Chirac oli Prantsusmaa president aastatel 1995–2007.

28. juulil 2001 käis ta Eestis riigivisiidil ja kohtus Tallinnas Eesti tollase presidendi Lennart Meriga ja peaminister Mart Laariga. 

Pika poliitilise karjääri ajal oli Jacques Chirac veel kaks korda peaminister ja mitu korda minister ning ka 18 aastat Pariisi linnapea.

Jacques Chirac sündis 29. novembril 1932. aastal Pariisis pankuri pojana. President Georges Pompidou ajal oli ta Elysée palees erasekretär. President Valery Giscard d´Estaingi  ajal sai temast 1976. aastal peaminister. 1995. aastal võitis ta esimest korda presidendivalimised. 2002. aastal valiti Chirac presidendiks tagasi. 

Presidendina oli ta 2003. aastal avalikult Iraagi sõja vastu. Üks tema peamisi poliitilisi reforme oli presidendi ametiaja lühendamine seitsmelt aastalt viiele.

 Kokku töötas Chirac avalikus teenistuses 43 aastat. Teda saatsid ka mitmed skandaalid. 2011. aastal tunnistas Pariisi kohus Jacques Chiraci süüdi korruptsioonis ja mõistis talle kaheaastase tingimisi vanglakaristuse.  Ekspresident ise kehva tervise tõttu kohtus ei viibinud.

Korruptsioonisüüdistus puudutas tema linnapea aega (1977–1995). Chiraci süüdistati skeemis, mille järgi 28 parempoolsete poliitiliste jõudude toetajat sai aastatel 1992–1995 endale fiktiivse töökoha Pariisi linnavalitsuses või sellega lepingulistes suhetes olnud ettevõtetes. Nende töökohtade eest makstud palk läks suures osas parteikassasse.

Uurimine algas juba 1990. aastate lõpul, kuid Jacques Chirac keeldus pikka aega tunnistusi andmast, viidates enda puutumatusele presidendina. Ka ekspresidendina eitas ta lõpuni kõiki süüdistusi.

Pariisi linnavalitsus nõustus mullu kohtuvälise lahendiga, mille järgi maksti linnavalitsusele 2,2 miljonit eurot kahjutasu. Sellest 1,65 miljonit maksis partei ja ülejäänu tuli Chiraci enda taskust. Vastu ootusi kahjutasu maksmine kohtuasja ei lõpetanud.

Prantslaste silmis jäi ta aga alati armastatud presidendiks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee