TEADLASTE ÖÖL SAAB KÄRTSU JA MÜRTSU: Lisaks füüsika- ja keemiakatsetele pannakse tänavusel Teadlaste Ööl proovile inimeste meeled. Pildil eksperimenteerivad Arnold Rein Tatunts ja Mats Mikkor.Foto: Aldo Luud
Eesti uudised
25. september 2019 21:45

Teadlaste Öö paneb meeled proovile: tuul korstnasse ja piltide ilmutamine toiduga

„Me paneme Tartu katlamaja 90 meetri kõrgusesse korstnasse neli lumekahurit puhuma ja proovime kahekilose palliga, kas Bernoulli eksperiment töötab ka suures mõõtkavas. Paljud on seda efekti näinud ilmselt füüsikatunnis, kus seda tehakse pingpongipalli ja fööniga,“ kirjeldab Teadlaste Öö festivali peakorraldaja Anna-Liisa Ingver vaatemängu, millega neljapäeva õhtul festival avatuks eksperimenteeritakse.

Enne suurt ja rahvamassidele nähtavat etendust mängitakse Bernoulli efekt Ahhaa teaduskeskuse juures Ingveri sõnul korduvalt läbi, alustades isegi väiksemate riistadega kui föön ja lauatennisepall. Riistad lähevad järjest suuremaks ja viimasena üritatakse hiigelpall saada hõljuma Turu tänava ääres asuva endise katlamaja korstna kohale.

Vabatahtlikud päästjad viivad palli esmalt korstna otsa ja siis pumpavad selle õhku täis, seega peaks etendust jätkuma tükiks ajaks, lubab Ingver. Fööni asendavad korstnas lumekahurid, mis peaksid tagama piisavalt tugeva tuule.

„Me oleme varunud mitu palli mitmelt tootjalt,“ sõnab Ingver. „See on samasugune pall, mis viis 24. veebruaril kosmosesse Eesti lipu. Ega me teagi, kas eksperiment õnnestub. Igaks juhuks on reguleerijad valmis, et kui pall peaks korstna kohalt Turu tänava poole kalduma, siis pannakse liiklus seisma.“ Häda ei tohiks pall küll teha, sest kaalub vaid kaks kilo ja mingit takistust kohates jookseb õhust tühjaks.

Ingveri sõnul on selle aasta festivali pealkirjaks või hüüdlauseks „101+ eksperimenti“ ja nii korraldataksegi üle Eesti suuremaid ja väiksemaid etendusi. Asi ei piirdu ainult füüsika ja keemiaga, sest Tallinna tehnikaülikooli Tartu kolledži tudengid panevad virtuaalse orienteerumisega proovile inimeste meeled, klaasikunstnik Ave Avalo demonstreerib klaasimaali kui lõputut eksperimenti, turvakodus mõõdetakse laste õnnetunnet, Tallinna fotomuuseum teeb pildid valmis toiduainetega ja nii edasi.

„Meil on üritusi Kuressaarest Kohtla-Järveni, kaaskorraldajaid on rohkem kui sada,“ ütleb Ingver ja soovitab Teadlaste Öö festivali kodulehel vaadata otsa kavale, kust huvitavaid eksperimente peaks leidma suisa lõputult.