Foto on illustratiivne.Foto: Vida Press
Siim Randla 26. september 2019 05:34
Eestis on kodusel ja last kasvataval abikaasal võimalik üldjuhul saada riigilt ravikindlustus, kuid lesbipaari puhul keeldus riik sellest: paar kaebas otsuse kohtusse, kes nüüd leidiski, et riik on käitunud põhiseadusevastaselt.

Marina ja Jelena on paarina ühist elu elanud üle kümne aasta. 2016. aastal sõlmisid nad kooselulepingu. Jelenal sündis poeg ja kooseluseadus andis Marinale võimaluse Jelena poeg ametlikult  lapsendada. Lapsendamise tulemusel märgiti nii Marina kui ka Jelena lapse sünnitunnistusele vanemateks. 

Juunis pöördus paar Eesti Inimõiguste Keskuse poole ning koostöös advokaadibüroo Sirel ja Partnerid advokaatidega alustati kohtuteed. Sisuliselt soovis Jelena, et tema suhtes kohaldataks õigusnorme, mis näevad ette riigi poolt sotsiaalmaksu tasumise ning sellega kaasneva ravikindlustuse last kasvatavale ülalpeetavale abikaasale. 

Septembris leidis Tallinna halduskohus, et kooselulepingu sõlminud lapsevanemaid tuleb kohelda samamoodi kui abielus olevaid lapsevanemaid. Kohus leidis, et Marina ja Jelena puhul pole mõistlikku põhjust kohelda erinevalt last kasvatavat ravikindlustatud isiku ülalpeetavat abikaasat ning last kasvatavat ravikindlustatud isiku ülalpeetavat registreeritud elukaaslast, märgib inimõiguste keskus.  Kohus tuletas meelde, et  tegelikult on sellised meetmed võetud vastu laste huvides ehk lastele parema kasvukeskkonna võimaldamiseks.

"Inimõigusi austavas riigis on oluline tagada kõigile peredele võrdsed õigused ja võimalused ilma kohtuteed ette võtmata,“ kommenteeris Eesti Inimõiguste Keskuse strateegilise hagelemise ekspert Kelly Grossthal.

Samal teemal

Kommentaarid  (28)

27. september 2019 07:28
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
Lihtsalt ei jõua enam seletada.... 27. september 2019 09:58
Lapsele on kõige olulisem turvatunne ja armastus. Kas seda pakuvad ema-isa, ema-ema, isa-isa või hoopis üksikvanem, pole oluline. Homoseksuaalsed inimesed sünnivad (ka) heteroperedesse ning kedagi “homoks kasvatada” pole võimalik. Miks jukud ei muretse nende nende laste pärast, kes kasvavad peredes, kus traditsioonilises heterosuhtes vanemad on alkohoolikud, narkomaanid ja/või vägivaldsed?
eestlane 26. september 2019 19:58
maailma juhivad ja võimu juures on need, keda kritiseerida ei tohi. proovi kommentaariumisse kirjutada sõna j..t või perv.rt - mida oligi vaja tõestada
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS