Eesti uudised

Samasooline paar sai kohtus ravikindlustuse nõudes õiguse (28)

Siim Randla, 26. september 2019 05:34
Foto on illustratiivne.Foto: Vida Press
Eestis on kodusel ja last kasvataval abikaasal võimalik üldjuhul saada riigilt ravikindlustus, kuid lesbipaari puhul keeldus riik sellest: paar kaebas otsuse kohtusse, kes nüüd leidiski, et riik on käitunud põhiseadusevastaselt.

Marina ja Jelena on paarina ühist elu elanud üle kümne aasta. 2016. aastal sõlmisid nad kooselulepingu. Jelenal sündis poeg ja kooseluseadus andis Marinale võimaluse Jelena poeg ametlikult  lapsendada. Lapsendamise tulemusel märgiti nii Marina kui ka Jelena lapse sünnitunnistusele vanemateks. 

Juunis pöördus paar Eesti Inimõiguste Keskuse poole ning koostöös advokaadibüroo Sirel ja Partnerid advokaatidega alustati kohtuteed. Sisuliselt soovis Jelena, et tema suhtes kohaldataks õigusnorme, mis näevad ette riigi poolt sotsiaalmaksu tasumise ning sellega kaasneva ravikindlustuse last kasvatavale ülalpeetavale abikaasale. 

Septembris leidis Tallinna halduskohus, et kooselulepingu sõlminud lapsevanemaid tuleb kohelda samamoodi kui abielus olevaid lapsevanemaid. Kohus leidis, et Marina ja Jelena puhul pole mõistlikku põhjust kohelda erinevalt last kasvatavat ravikindlustatud isiku ülalpeetavat abikaasat ning last kasvatavat ravikindlustatud isiku ülalpeetavat registreeritud elukaaslast, märgib inimõiguste keskus.  Kohus tuletas meelde, et  tegelikult on sellised meetmed võetud vastu laste huvides ehk lastele parema kasvukeskkonna võimaldamiseks.

"Inimõigusi austavas riigis on oluline tagada kõigile peredele võrdsed õigused ja võimalused ilma kohtuteed ette võtmata,“ kommenteeris Eesti Inimõiguste Keskuse strateegilise hagelemise ekspert Kelly Grossthal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee