Juhtkiri

Juhtkiri | Paigalseisu eelarve – ei edasi ega tagasi (24)

Ohtuleht.ee, 25. september 2019, 18:48
Rahandusminister Martin Helme mõttetera uue eelarve kokkusaamisel, et kes ei oska olla tänulik pisku üle, ei oska olla tänulik ka palju üle, pole üldse kooskõlas selle bravuuri ja suurelisusega, millega EKRE võimule kerkis. EKRE juhi Mart Helme varasem ütlus, et küsimused katteallikate kohta on kohatud, kõlas suisa praalimisena.

Nüüd on käes tõehetk, kus tuleb hakkama saada piskuga – mõistagi kogu riigil. Pettuda tuleb uue eelarve puhul paljudel ja ammugi pole mõtet kehva töö eest parteile ja valitsusele tänulik olla. Alates pensionäridest, kellele suure suuga väljahõigatud erakorraline pensionitõus sulas vaid seitsmeks lisaeuroks, ning lõpetades mitme riigipalgalise elualaga, kus töötajate palgatõus võib olla sama kosmeetiline, kuid võimuliit saaks kiidelda, et palgad siiski tõusevad. Majanduskasvu ajal pole neile mingiks lohutuseks eelarve koostajate rõõmusõnumid, et koondamisi ja kärpeid ei tule.   

Paljude investeeringute vähendamine ja edasilükkamine tähendab suurte projektide pidurdumist. Kribu-krabu kallal nokitsemine meenutab pigem Rõivase-aegset peenhäälestust. Kui Rõivase meelest oli Eesti juba valmis, aga praegu, kui ka tahetaks midagi suuremat ette võtta, puudub selleks raha. Riigi arengu seisukohalt pole suurt vahet, kas stagnatsioon tuleneb ideede või raha puudusest, sest seisak on seisak. 

Nii polegi välistatud, et eelarve kokkusaajad võivad ise oma töö üle õnnelikud olla, kuid palgatõusulootuse luhtumisest nörritatud inimesed võivad ikkagi streike kaaluda või tänavale tulla, nagu meelt avaldanud päästjad juba tegid. Rahutuks teeb mõistagi ka alustatud maksudebatt, mis ähvardab maksutõusude või uute maksudega, mis viiksid taskust needki vähesed lisaeurod. Kui aga eelarve on ka headel aegadel nagu kana takus, siis ei taha mõeldagi, mis võib hakata juhtuma majanduslanguse korral.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee