USA president Donald Trump.Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 25. september 2019 18:05
USA president Donald Trump avaldas ümberkirjutuse oma vastuolulisest telefonikõnest Ukraina president Volodõmõr Zelenskõile. Kõne põhjustas teisipäeval selle, et esindajatekoja demokraadid algatasid presidendi ametist eemaldamise protsessi. Kõnest selgub, et Trump tõepoolest palus Zelenskõilt teenet ning survestas ukrainlast oma rivaali Joe Bidenit uurima, vihjates, et Ameerika on Ukrainat väga aidanud, ent see pole tingimata olnud vastastikune.

Valge Maja täpsustas kohe pärast kõne avaldamist, et tegemist ei ole siiski päris täpse ümberkirjutusega. Kõne kirja panemiseks kasutasid nad tarkvara, mis telefoni kehva kvaliteedi ja president Zelenskõi aktsendi tõttu kõiki sõnu ei tuvastanud.

Kõnes survestab Trump korduvalt Ukraina ametivenda algatama uurimist demokraadist presidendikandidaadi Joe Bideni poja Hunteri suhtes. Ta pakub Ukraina riigipeale, et too võib selleks abi paluda justiitsminister William Barrilt ning Trumpi isiklikult advokaadilt Rudy Giulianilt. Justiitsministeeriumi sõnul ei jõudnud Trumpi soovitus kunagi nendeni ning nemad kuulsid Barri soovitamisest Ukraina presidendile alles meedia kaudu. Zelenskõi vastab kõnes, et Giulianiga on juba vesteldud ning loodab, et too leiab peagi aega Ukrainasse reisida.

„Sooviksin siiski, et teeksite meile ühe teene,“ sõnab Trump Zelenskõile, „kuna meie riik on nii palju kannatanud ja Ukraina teab seda väga hästi. Ma tahaksin, et uuriksite välja, mis selle Ukraina olukorraga juhtus, see Crowdstrike... Vist mingi üks teie jõukas tegelane... Server, öeldakse, et see on Ukraina käes. Seal toimus igasugu asju selle teemaga. Ma arvan, et ümbritsete end mõnede samade inimestega. Ma tahaksin, et justiitsminister teile või teie inimestele helistaks ja tahaksin, et te asja sügavuti uuriksite. Nagu eile nägite, siis kogu see jura lõppes väga kehva tööga mehelt nimega Robert Mueller, ebakompetentse tööga, aga räägitakse, et suur osa sellest teemast sai alguse Ukrainast. Mida iganes te ära saate teha, aga on ääretult oluline, et seda teeksite, kui vähegi võimalik.“

Jutt käib demokraatide ametlikuks presidendikandidaadiks pürgivast Joe Bideni pojast Hunter Bidenist, kes kuulus Ukrainas uurimise all oleva gaasikompanii Burisma Holdings nõukogusse. Ei Joe ega Hunter Bideni vastu pole selles uurimises hetkel ühtki tõendit.

Zelenskõi kinnitab telefonitsi, et järgmine riigiprokurör saab olema „sada protsenti minu inimene“, kes hakkab Trumpi mainitud ettevõtet uurima.

Samas ei saa öelda, et Trump Zelenskõile otseselt „käsi peseb kätt“ tüüpi ettepaneku teeks või teda ähvardaks, nagu USA meedia esialgu kajastas, kuid  ta rõhutab seda, et USA aitab Ukrainat suuresti.

„Te olete meie jaoks suurepärane õpetaja,“ kiidab Zelenskõi, olles eelnevalt selgitanud, et soovis Ukraina riigi jaoks täiesti uut algust.

„No see on teist väga kena,“ vastab Trump komplimendile. „Ma ütleks küll, et me teeme Ukraina heaks paljugi ära. Oleme palju vaeva näinud ja aega kulutanud. Palju rohkem kui Euroopa riigid ja nemad peaksid teid praegusest palju rohkem aitama.“ Mehed kurdavad Angela Merkeli üle, et too vaid räägib, ent ei survesta Venemaad piisavalt. „/.../aga USA on Ukraina vastu väga-väga hea olnud,“ jätkab Trump. „Ma ei ütleks, et see on tingimata vastastikune, sest toimuvad mõned asjad, mis pole head, aga Ukraina vastu on USA väga-väga hea olnud.“ Zelenskõi nõustub ning lisab, et Ühendriigid on Ukrainale parem partner kui Euroopa Liit.

Loe toimuva taustast täpsemalt SIIT ja SIIT.