Eesti uudised

Petturid proovivad jätkuvalt õnne! Lugu ilmus algselt 25.09.2019.

ETTEVAATUST! Leedu telefonipetised ründavad jätkuvalt Eesti numbritelt (148)

Juhan Mellik, Marvel Riik, 29. oktoober 2019 18:21
Leedukad ei halasta! Petised võtavad nüüd ühendust ka Eesti numbritelt. Foto: Martin Ahven
Leedukatest telefonipetturid käivad ajaga kaasas: kui varem üritasid kelmid heausklikke eestlasi välismaalt helistades ära rääkida, siis nüüd on kõned hakanud saabuma ka kodumaistelt numbritelt.

Eesmärk ikka sama: pakkuda potentsiaalsele ohvrile aktsiaid koos lubadusega, et need toovad rikkuse majja.

„Ma eriti pikalt ei suhelnud, saatsin pikalt ja katkestasin kõne,“ jätkus ühel ohvril oidu, et mitte lõksu langeda. Seejuures olevat helistaja end esitlenud täispika nimega – mis ilmselt küll välja mõeldud. „Siis helistas uuesti ja küsis, et miks ma, värdjas, raha ei taha, ähvardas ka politseiga.“

Esimeseks helistajaks oli keegi meesterahvas. Viie minuti pärast saabus kõne mesimagusa häälega neiult, kes ajas täpselt sama juttu. Ta puhkes isegi naerma eestlase vastuse peale, et tahaks saada miljonit.

„Pakkusin, et saame näost näkku kokku ja räägime, küsisin aadressi ka,“ räägib eestlane. Neiu selgitanud, et ei maksvat oma pead selliste küsimustega vaevata, telefoni teel ikka parem. Eestlane ei jätnud aga jonni, mispeale kõne lihtsalt katkestati.

Kõned on saabunud numbritelt +372 6980411, +372 6980413, +372 6980414, + 372 698 0667, + 372 698 0678, +372 698 0687.

Politsei on varemgi hoiatanud telefonikelmuste eest. Harilikult on petukõned tulnud Leedust ehk numbritelt suunakoodiga +370. Sageli teesklesid kurikaelad, et raha vajab keegi ohvrile lähedane inimene, ning nõudsid mingit summat kas väljamõeldud ravikulude või kriminaalasjaga seotud väljaminekute tarbeks.

Sel aastal on kelmidel õnnestunud Eesti pensionäridelt välja petta summasid suuruses 300 kuni 10 000 eurot.

Kahtlastele numbritele tagasi helistades keegi vastu ei võta, tervituseks kõlab vaid venekeelne automaatvastaja jutt sellest, et huviline on pöördunud „reklaamibüroo telefonile“.

Foto: PPA

Oktoobri alguses kirjutas Õhtulehele oma loo ka Tatjana. Tema enda sõnul polnud ta ühelegi kahtlasele veebileheküljele sisestanud oma telefoninumbrit, kuid hakkas sellegipoolest saama kahtlase sisuga kõnesid.

„Põhiliselt oli tegu +372 algusega lauatelefoninumbritega. Kuna see polnud mingi imelik välismaa suunakoodiga number, ega 800ga algav telefoninumber, võtsin korra vastu, et teada saada, kes mind pommitab,“ rääkis Tatjana. „Teisel pool toru oli vene keelt kõnelev mees, kes hakkas mulle rääkima aksiatest ja info müümisest. Mõtlesin, et järgmine kuu tuleb üks jube arve ja küsisin otse, palju see kõne mulle maksab? Väideti, et kõne eest maksab nende firma. Küsisin, kust ta helistab. Mees väitis, et Moskvast, läbi interneti. Mõtlesin, et okei, hakatakse agendiks värbama.“

Numbrid, millelt on pakutud agressiivseid investeerimisvõimalusi. Foto: Erakogu

Tatjana jätkas vestlust. „Mees küsis, kuidas ma end tunneks, kui saaksin 27% iga kuu palgale juurde? Küsisin, kust ta mu numbri sai, mille peale ta vastas, et mu sõbrannalt, keda ta ei saa avalikustada, sest ta on nende koostööpartner. Ma ei tea ühtegi sellist sõbrannat, nii et ilmselt oli see mingi strateegiline vastus.“

Mees oli telefonis pealetükkiv ja rääkis palju asjadest, millest Tatjanal oli raske aru saada. „Pärast seitset minutit vestlust ütles, et tal hakkab koosolek, helistab mulle tagasi ja seletab kõik ära. Enne kui ma jõudsin midagi vastu öelda, pani ta kõne kinni. Neli päeva hiljem on mind pommitanud lühikese aja jooksul kolme erineva numbriga,“ rääkis Tatjana. „Tegemist on pettusega, kus helistatakse läbi interneti numbriga, millel on Eesti suunakood. Hea lahendus on lihtsalt mitte vastu võtta, kuid üsna tüütav on see kui sulle helistavad pidevalt tundmatud numbrid.“

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo kelmuste ja majanduskuritegude talituse juht Juhan Ojasoo kommenteeris Õhtulehele, et hetkeseisuga pole põhjust arvata, et tegemist oleks Eestis baseeruvate kurjategijatega. Tehniliselt on võimalik helistada mis iganes riigist nõnda, et suunakood kuuluks Eestile. Soovimatu ja kahtlase müügikõne saabudes on seega kõige kindlam võimalus see lihtsalt lõpetada ning anda toimunust teada politsei infonumbril 612 3000.

„Tihti pakutaksegi just „võimalust“ internetibörsil investeerida või kaubelda krüptovaluutaga,“ räägib Ojasoo. Teemavõõrale tavainimesele võib nõnda kergesti luua pettekujutluse kiirelt rikastumisest. „Reegel on lihtne – kui te ei saa aru, kuidas pakutav süsteem töötab, siis soovitame sinna mitte raha paigutada,“ ütleb politseinik.

Kindlasti soovitab Ojasoo ametivõimude poole pöörduda ka neil, kes on juba petta saanud, kuid pole mingil põhjusel – näiteks hoides ebameeldivaid uudiseid lähedaste eest varjul – seda söandanud. „Mitmedki on seda teinud ka tagantjärgi.“

Hea lugeja, anna teada, kui ka sina või su lähedane on Leedu kelmide ohvriks langenud!