Eesti uudised

PROBLEEMIUPUTUS: Ukraina võõrtöölised hülgavad autoromusid ja sõidavad taksot ilma igasuguste lubadeta (89)

Toimetas Aare Kartau, 25. september 2019 12:08
Ukraina võõrtööjõud.Foto: Mupo
Mupo inspektoritel on Ukraina päritolu kodanikega viimasel ajal palju probleeme. Ukrainlastel puuduvad isikut tõendavad dokumendid, nad sõidavad ühistranspordis piletita ning jätavad Tallinna tänavatele avariiliseid autoromusid.

Piletikontrolli sõnul on rohke võõrtööjõu sissetoomine Tallinna hüppeliselt tõstnud piletita välismaalaste arvukust. Eriti torkab see silma Ukraina ehitustööliste puhul. Lisaks sellele, et massiliselt ei osteta ühistranspordis piletit, ei ole neil tihti kaasas ühtegi dokumenti. Vastavalt protseduurireeglitele tuleb piletita kodanikule teha isikutuvastus, mida ilma dokumendita teha on võimatu. Tihti tuleb oodata, kuni üks kodanikest käib ööbimispaigas ja toob kohale dokumendid. See kõik häirib tõsiselt piletipatrulli töörütmi. Varasemast on  teada mitmeid juhtumeid, kus piletipatrull on tuvastanud illegaalselt riigis viibinud või tööloata kodanikke ja neid, kelle tööluba ning viisa on lõppenud või puudunud.

Paljud Ukraina ehitustöölised ei osta ühistranspordis piletit.Foto: Mupo

Samuti on mupo patrull tuvastanud ilma tööloata ukrainlasi, kes pakuvad taksoteenust. Lisaks puudub neil ka teenindajakaart ning nende sõidukitele ei ole tehtud vajalikku kontrolli. Enamasti pakuvad nad taksoteenust infoühiskonna platvormi kaudu, neist enim on levinud Jandex takso.

Ukrainlastega kaasneb veel üks probleem – järjest rohkem leiavad mupo inspektorid linnatänavailt avariilisi romusõidukeid, mis on kuulunud siin töötanud Ukraina kodanikele. Skeem on iseenesest lihtne – ostetakse odav vana või avariiline autoront ning sõidetakse sellega, kuni see liigub või kuni tööots läbi saab. Seejärel naastakse kodumaale ning jäetakse auto tänavale vedelema. Peagi lüüakse autol klaasid katki ja mahajäetud sõidukisse seavad end sisse asotsiaalid või narkomaanid. Auto on prügi täis, mingil hetkel süttib auto põlema – selline on üldlevinud skeem.

Ukrainlaste autoromu.Foto: Mupo

Ukrainlaste poolt maha jäetud romusid on viimaste kuudega Põhja-Tallinna inspektorite poolt tuvastatud vähemalt viis tükki. Omanike tuvastamine ja otsimine on aga ajakulukas töö, mida saaks kasutada hoopis efektiivsemalt muude probleemide lahendamiseks. Tihti leiabki selliseid võõrtööliste poolt maha jäetud romusid just äärelinnadest, kus ehitajad endale põhiliselt kortereid üürivad.

Sellest kõigest järeldub, et Ukraina võõrtööjõu kasutamine on vähe kontrollitud ning valmistab korrakaitsjatele suurt peavalu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee