Maailm

Trump lubab avalikustada kõne Ukraina presidendile ja vannub, et ei ähvardanud neid abist ilma jätta.

ASI AMETLIK: USA esindajatekoda algatab Trumpi ametist eemaldamise protsessi (59)

Toimetas Greete Kõrvits, 25. september 2019 00:17
USA president Donald Trump vannub, et tema kõnes Ukraina riigipeaga ei olnud midagi ebasünnist.Foto: Reuters/Scanpix
USA demokraatlik partei teatas teisipäeva õhtul, et algatab menetluse presidendi ametist eemaldamiseks põhjendusega, et president survestas võõrriigi juhti, Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid USA poliitikasse sekkuma. Väidetavalt ähvardas Trump Ukrainat sõjalise abi ilma jätmises, kui need ei nõustu tema põhirivaali kahjustama. Et olukorda jahutada, lubab Trump kolmapäeval avalikustada oma kõne Ukraina riigipeaga.

Eesti aja järgi kesköö paiku toetab presidendi ametist eemaldamist 180 rahvaesindajat, vastu on või ei oska öelda 72, teadmata on 183 esindaja seisukohad. Numbrid muutuvad pidevalt ning olukord on viimase paari päeva jooksul kiirelt eskaleerunud.

Jutt käis Joe Bidenist ja tema pojast Hunterist. Trump olevat kõne jooksul nõudnud Zelenskõilt vähemalt kaheksa korda uurimise alustamist Bidenite vastu. Ta olevat sõnanud, et vastasel korral külmutab USA oma sõjalise abi Ukrainale. CNN kirjutab, et umbes nädal enne kõne tegemist käskiski Trump oma personaliülemal panna miljonite dollarite väärtuses välisabi Ukrainale väljasaatmise asemel ootele.

Joe Biden on üks mitmest demokraatide presidendikandidaadist, hetkel neist ka kõige populaarsem.

Maruvihane Trump säutsus Twitteris, et avaldab täisversiooni oma kõnest Zelenskõiga ning vannub, et nendevaheline jutt oli täiesti seaduste piires ja mingitest omavahelistest vastuteenetest juttu ei olnud.

Loe Trumpi telefonikõnest lähemalt SIIT.

Ukraina-kõne draama viis selleni, et teisipäevaks toetab enam kui kaks kolmandikku esindajatekoja demokraatidest Trumpi ametist eemaldamist ja nende arv tõuseb jooksvalt. See pani esindajatekoja demokraadist spiikri Nancy Pelosi mõnevõrra ebamugavasse olukorda – ta on nimelt alati olnud veendunult presidendi ametist eemaldamise vastu, kuid sellise enamuse vastu ta enam oma mõjuvõimu kasutada ei saa. Kohaliku aja järgi kella viie paiku tegigi Pelosi avaliku pöördumise, milles kinnitas, et esindajatekojas algab protsess presidendi ametist eemaldamiseks.

Solvunud president säutsus Twitteris, et uudis rikkus muidu väga produktiivse päeva ning kurtis, et demokraadid ei oodanud isegi ära, kuni ta oma telefonikõne ümberkirjutise avaldab. „PRESIDENDI AHISTAMINE!“ kuulutas Trump suurtähtedes kirjutatud postituses.

Tasub meeles pidada kaht asja. See, millest Pelosi teada andis, on küll asjale ametliku käigu andmine, ent vaid esimene samm uurimaks presidendi ametist eemaldamise võimalusi ning uurida tema tegusid ja väidetavat süüd põhjalikumalt. Seetõttu pole võimalik ennustada, millal esindajatekoda presidendi ameti osas hääletab (kui üldse). Teiseks, isegi kui ametist eemaldamine esindajatekoja hääletusel – kas ja millal iganes see toimub – läbi läheb, peab see läbima ka protsessi, sisuliselt kohtuistungi presidendi üle senatis, kus erinevalt kojast on kohtade enamus endiselt vabariiklaste käes. Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell rõhutas, et praegu on veel vara rääkida sellest, kuidas senat võib hääletada, enne seda peavad nad kogu infoga tutvuma ja asja tõsiselt uurima.

Seega võib teisipäevane teadaanne olla ka puhtalt sümboolne samm, millel reaalset tulemust ei saagi olema.

Samal teemal

22.09.2019
Joe Biden: Trump tirib Ukraina USA valimiskampaaniasse