Eesti uudised

Inetust pardipojast kauniks luigeks: ebardiks tembeldatud kihnu maalammas taastab oma au 

Marvel Riik, 24. september 2019 21:35
 Kihnu maalammasFoto: Anneli Ärmpalu-Idavand / Kihnu Maalamba Kasvatajate Selts

Hiljuti kandis maaeluministeeriumi kihnu maalamba ohustatud tõugude nimekirja. Ent teel sellesse pidid lambad läbima tõelise kadalipu. Teised loomakasvatajad pahandasid, et lambakasvatajad kasutavad ära lõdvendatud seadust, et saada kätte oma osa ohustatud tõugudele mõeldud toetusrahast. 

Manilaiu saare loomaarst Anneli Ärmpalu-Idvand on 18 aastat kihnu maalamba eest võidelnud. Ta on võtnud oma südameasjaks tuua lammas, keda nii mõnigi omaaegne ametnik ja lihalambapidaja on nimetanud kängunud ebardiks, uuesti au sisse. „Kihnlased peitsid oma lammast ega julgenud temast rääkida,“ meenutab Kihnu maalambakasvatajate seltsi president Ärmpalu-Idvand.

Enamasti hinnatakse loomi, kes sobivad lihakombinaati. Kihnu lammas on aga väike rohumäluja – kaal 30–50 kilo ja turjakõrgus 60 cm –, keda peetakse rohkem oma tarbeks. „Kui räägime rohelisest maailmavaatest, siis tegu on väikese, vastupidava ja vähenõudliku ehk säästva loomaga, kes hooldab hästi maastikku, annab head karusnahka, villa ja liha,“ kirjeldas Ärmpalu-Idvand. „Kui lähtume sellest, et loom peab oma peremeest toitma ja katma, siis kihnu maalammas on just seesugune loom.“

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

14.09.2019
Uued loomad kolivad sisse: varsti hakkab Eestis lammutama pesukaru
13.09.2019
Kalamees Peeter Raja: „Tänapäeval pead kaval olema, et kala saada!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee