Maailm

Soome piirivalve kahtlustab, et Saksa sukeldujad rikkusid Estonia vraki rahu (85)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. september 2019 17:17
Parvlaev Estonia.Foto: Ly Menov / ETA / Õhtuleht arhiiv
Näib, et ühel Saksa sukeldumispaadil seilajad lasid Estonia vraki juures vette sukeldumisroboti, hoolimata sellest, et neid hoiatati parvlaeva rahu mitte rikkuda, vahendab Helsingin Sanomat.

Sukeldumispaat Fritz Reuter saabus Soome piirivalvele teadaolevalt esmaspäeva õhtupoolikul kohale, kus sügaval lainete all lebab parvlaev Estonia vrakk. Piirivalve sai vihje, et alusel viibivad reisijad plaanivad merepõhja sukelduda.

Otsekohe võtsid Soome võimud ühendust Fritz Reuteri meeskonnaga, et meelde tuletada Estonia vrakile kehtivat hauarahu.

„Hoiatusest hoolimata lasti Fritz Reuteri pardalt nähtavasti merre sukeldumisrobot, mis tõsteti välja hilisõhtul. Selle juhtumi põhjal võime kahtlustada, et Estonia hauarahu on rikutud,“ seisab Soome piirivalve teates.

Estonia vrakk lebab rahvusvahelistes vetes, ent Soome merepääste vastutusalas. Vraki juures kehtib sukeldumiskeeld, ent paraku pole kõik riigid sellele alla kirjutanud. Saksamaa on üks neist. Raadioside põhjal võib aga arvata, et laeva pardal oli ka Rootsi kodanikke.

Piirivalve alustas juurdlust ja teatas juhtunust Saksa võimudele. 

Parvlaev Estonia läks põhja 1994. aasta 28. septembril. Hukkus 852 inimest, kellest enamike põrmud puhkavad arvatavasti vraki sisemuses.

Samal teemal

28.08.2021
ÕL ARHIIV | Estonialt pääsenud veokijuht Raivo: laevast väljapääsu otsides haaras keegi mu kotist ja mu ainus mõte oli, et pean sellest vabanema
28.08.2021
ÕL ARHIIV | Estonialt 22 inimest parvele vinnanud mees: haarasin trossist hammastega – see oli mu ainus võimalus!
25.08.2019
Estonia vraki rahu rikkunud sukeldujad teevad dokumentaalsarja
04.08.2019
Estonia tragöödia aastapäeval osaleb ka Rootsi kuningapere