Seisukoht

Seisukoht | Pension palgast suuremaks? (55)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 24. september 2019 18:11
Foto: Julia Vakina
Ametiühingute poolt esindatud töölisklass võitleb kapitali akumulatsiooni eest seisvate tööandjatega selle pärast, et miinimumpalk küündiks 600 euroni, kuid suur osa maarahvast teenib siiani siiski 540 eurot kuus. Keskmine pension tänavu teises kvartalis oli 484,5 eurot.

Eakas saab oma pensioni kätte nagu aamen kirikus, samal ajal, kui tööline võib haigestuda või tööst ilma jääda. Mõlemal juhul ootab teda näljapajuk. Samas on just tema see, kelle panusest koolitatakse lapsi, arendatakse teadust ja makstakse pensione. Nagu see meil ikka on olnud.

Opositsioon ilgub plaanitava seitsmeeurose erakorralise pensionitõusu üle, kuid samas ei ütle keegi, kust võiks tulla näiteks sajaeurone tõus. Ja-jah, valimisreklaamides Keskerakond ja Jüri Ratas lubasid. See lubaduse asi jääb pigem huumori valda. Ei ela me paraku ka riigis, mis on viie rikkama hulgas.

Järgmisel aastal tõusevad vanaduspensionid indekseerimise ja erakorralise pensionitõusu koosmõjul 45 euro võrra ning selleks tõstetakse pärast pensionite indekseerimist baasosa erakorraliselt 7 euro võrra.

Kui pension tõuseb seitse eurot, siis on see parem varblane pihus kui tuvi katusel. Et viimanegi patrioot Eestist ei lahkuks ja pensionärid ikka ilusti väljateenitud pensioni kätte saaksid, tuleb kiiremas korras tõsta hoopis alama otsa palkasid ja lisada sotsiaalseid garantiisid veel tööd teha jaksavatele inimestele.

Oht, et riiklikud pensionid tulevikus üldse kaovad, ei ole vandenõuteooria. Samas, kes vaevuks miinimumpalga eest töötama, kui tulevast aastast oleks keskmine pension 584,5 eurot ja miinimumpalk 578?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee