Maailm

KAS TÕESTI? Prantsuse vanaproua köögis rippus kuue miljoni eurone maal 

Toimetas Greete Kõrvits, 25. september 2019 21:23
„Kristuse kiusamine“ rippus ühel vanaproual pliidi kohal.Foto: AP/Scanpix
13. sajandi maal, mis arvati olevat kadunud, rippus hoopis ühe eaka daami korteris Pariisi lähistel. Õnneks oli teos küllalt heas korras, proua nimelt pidas Jeesuse kannatusi kujutavat teost ikooniks ja suhtus sellesse väga lugupidavalt. Kuid on ka neid, kes peavad maali leidmist liiga sensatsiooniliseks, et seda kohe ehtsaks pidada.

Kunstiteadlane Éric Turquin rääkis ajalehele Le Figaro, et „Kristuse kiusamine“ on Itaalia meistri Cimabue, tuntud ka kui Cenni di Pepo maal 1280. aastast. Kunstieksperdid uurisid maali igast küljest ning leidsid, et pole kahtlustki, et tegemist on ühe maaliga Cimabue sarjast, mis Jeesus Kristuse kannatusi kujutab. Arvatavasti maalis Cimabue erinevad pildikesed mõttega need üheks, Jeesuse ristilöömise lugu kujutavaks teoseks kokku panna.

Samal teemal

Prantslanna arvamust, et tema köögis rippus ikoon, ei saa talle pahaks panna. Cimabue imetles väga bütsantsi kunsti ning jäljendas seda ka oma töödes, maalides paplipuust plaatidele kuldse värviga taustale religioosseid stseene, mis pealtnäha tõesti kristlikele ikoonidele sarnanevad. Üks pisiasju, mille abil kunstiteadlased kindlaks tegid, et tegu oli ehtsa Cimabuega, on uuristatud tunnelid puidu sees. Samasugused puusöödikutest parasiitide käigukesed leidusid ka teiste Cimabue teoste sees, mis tolle suurema teose osaks on. „See on sama paplipuust paneel,“ kinnitab Turquin.

Järgmisel kuul toimub oksjon, kus maal võib ekspertide hinnangul uue omaniku leida kuni kuue miljoni euro eest. Ühtki Cimabue maali pole veel varem oksjonile pandud. Niivõrd vanad teosed on kohutavalt haruldased, mis ka hinna nii kõrgeks teeb. Cimabue maalidest on teadaolevalt säilinud vähem kui 20 teost.

On ka skeptikuid, kes peavad maalile Cimabue nime ja võimsa hinnasildi külge kleepimist ennatlikuks. Cimabuel võis olla ka õpilasi või jäljendajaid. The Guardiani kultuuritoimetaja Jonathan Jones rõhutab, et ta ei väida, et teos pole ehtne, kuid autori väljakuulutamine käis kahtlaselt kiiresti.

Konkreetselt peab Jones silmas Éric Turquini, kelle jaoks on see juba teine samalaadne leid. 2014. aastal avastas Turquin ühes Toulouse'i elumaja pööningul tuhnides maali, mille väitis olevat Caravaggio töö. Mõningate kahtlejate kiuste õnnestus Turquinil maal maha müüa ning „pööningu-Caravaggiost“ tõeline meediasensatsioon teha. Nagu ka „köögi-Cimabuest“. Mõelda, vanamammil rippus pliidi kohal kuus miljonit!

„Paistab, et Éric Turquinil on silma enneolematutele aaretele, mis unistes Prantsuse kodukestes peituvad. Või on tal komme igasugu „avastuste“ osas ülientusiastlikku põnevust tekitada, ehkki tegelikkus võib olla veidi keerukam kui paistab?“ mõtiskleb Jones.

Samal teemal

21.08.2020
MINEVIKUHETK | 21. august: Itaalia patrioot varastas Louvre'i muuseumist „Mona Lisa“
09.09.2019
Omanik nõuab õigust: Mona Lisa Itaalia kohtu ees
11.06.2019
Maailma kalleim maal Jeesusest ehib saudi printsi jahti