Krüpt, kus puhkab Franco abikaasa Carmen ning peagi ka diktaator ise.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 24. september 2019 18:39
Hispaania ülemkohus teatas teisipäeval, et toetab valitsuse otsust diktaator Francisco Franco surnukeha välja kaevata ja see suurest mausoleumist tavalisse surnuaeda ümber matta.

Franco järglased kaebasid valitsuse otsuse edasi riigi kõrgeimale kohtuinstitutsioonile, keeldudes sellest, et Franco surnukeha välja kaevataks või apelleerides, et juhul kui seda ikkagi teha, siis saaks perekond valida uue matmispaiga.

Diktaatori surnukeha küsimus tekitab Hispaania ühiskonnas vastakaid arvamusi, ent Hispaania ülemkohtu kohtunikud olid täies üksmeeles, kui perekonna apellatsiooni ühehäälselt tagasi lükkasid. Peaminister Pedro Sanchez oli sellega väga rahul, nimetades teisipäeva Hispaania demokraatiale heaks päevaks. Ta lubab ümbermatmise korraldada enne järgmisi valimisi, mis leiavad aset 10. novembril.

Hetkel puhkab diktaatori põrm Langenute Orus, kõrvuti kümnete tuhandete kodusõjas hukkunutega. Francole on Orus pühendatud hiiglaslik mausoleum. Paljud hispaanlased ei salli Madridi külje all laiutavat mausoleumi silmaotsaski, kohalikud fašistid peavad seda endile omamoodi pühapaigaks.

Ümbermatmine toimuks Mingorrubio surnuaias, kus Franco säilmed sängitatakse mulda tema naise kõrvale. Seal puhkavad mitmete Hispaania poliitikategelaste maised jäänused. Franco perekond oleks sellele eelistanud perekonna krüpti Almudena katedraalis Madridi kesklinnas. Valitsus aga leiab, et diktaatori säilmed võiksid olla kohas, kus puhkepaigast ei saaks mingisugust altarit Franco imetlejatele. (Krüpt Mingorrubios, kus puhkab Franco naine Carmen, on samas samuti üsna silmatorkav ehitis.) Katedraalis on valitsuse hinnangul küsitav ka turvalisuse tase.

Franco ümbermatmine toimub keset poliitiliste keeriste tormi. Hispaanias toimuvad valimised viimase nelja aasta jooksul juba neljandat korda. Erinevatel poliitilistel parteidel on asjast oma nägemus, paremäärmusliku partei Vox esimees Santiago Abascal ei nõustu ülemkohtu otsusega ning peab otsust Franco ümber matta odavaks valimistrikiks. Peamise opositsioonipartei Partido Popular liige Alfonso Serrano aga ei väljendanud ei otsest toetust ega vastuseisu valitsuse otsusele. „Mul pole mingit arvamust... Austan kohtute tööd,“ sõnas Serrano Efe uudisteagentuurile. Ta lisas, et Partido Popular ei kavatse antud teemale aega pühendada.