Maailm

OOTAMATU KOHTUMINE: kliimaaktivist Greta Thunberg saatis Donald Trumpi suunas tapva pilgu (151)

Aadu Hiietamm, 24. september 2019 16:30
JUHUSLIK KOHTUMINE: Rootsi kliimaaktivist jälgib ÜRO peakorteris temast mööduvat USA president Donald Trumpi. Foto: Reuters/Scanpix
New Yorgis ÜRO peakorteris ristusid esmaspäeval ootamatult Rootsi teismelise kliimaaktivisti Greta Thunbergi ja USA presidendi Donald Trumpi teed.  Kuna Trump suhtub globaalsesse kliimasoojenemisse skeptiliselt, siis saatis Thunberg tema suunas tapva pilgu. Fotot ja videot Thunbergi ja Trumpi kohtumisest jagati laialdaselt sotsiaalvõrgustikes.  

ÜRO peakorteris toimus esmaspäeval 60 riigi- ja valitsusjuhi osavõtul kliimatippkohtumine, mille üks peaesineja oli Rootsi 16aastane kliimaaktivist Greta Thunberg.  Globaalsesse kliimasoojenemisse skeptiliselt suhtuv ja USA 2015. aasta detsembrist pärinevast Pariisi kliimakokkuleppest välja viinud president Donald Trump algse info järgi kliimatippkohtumisel osalema ei pidanud. Kõigile ootamatult tuli Trump siiski veerand tunniks saali ning teel sinna möödus ta ka Greta Thunbergist.  Pildi ja video nende ootamatust kohtumisest jäädvustasid ajakirjanikud ning neid jagati laialdaselt sotsiaalvõrgustikes.

Greta Thunberg vaatas Donald Trumpi eriti kurja pilguga. „Kui üks pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna, siis see pilt ütleb rohkem kui 10 000 sõna,“ kuulutas NowThis News. 

New York Magazin viskas nalja: „Greta Thunberg aitab oma kõrvetava pilguga kogemata kaasa globaalsele soojenemisele.“

USA demokraadist esindajatekoja liige Sheila Jackson Lee jagas tviiti: „Me oleme kõik Greta Thunberg.“

Muutused tulevad, lubas kuri Greta Thunberg

Pärast Donald Trumpi juhuslikku nägemist kliimatippkohtumisel esinenud Greta Thunberg oli tavapärasest kurjem. „Te olete oma tühjade sõnadega varastanud mu unistused ja lapsepõlve,” pöördus ta riigi- ja valitsusjuhtide poole. 

TAVAPÄRASEST KURJEM: Greta Thunberg kõnelemas ÜRO kliimatippkohtumisel. Foto: Reuters/Scanpix

„Inimesed kannatavad, inimesed surevad ja meie ökosüsteemid varisevad. Me oleme massilise väljasuremise äärel, kuid teie räägite vaid rahast ja igavese majanduskasvu muinasjutust. Kuidas te julgete?“ kurjustas Thunberg.

„Tulevate põlvede silmad on teil ja kui otsustate meid reeta, ei andesta me seda kunagi. Me ei lase teil sellega pääseda. Siit jookseb piir. Maailm on ärkamas ja muutused tulevad, kas see meeldib teile või mitte,” rõhutas 16aastane kliimaikoon.

TAVAPÄRASEST KURJEM: Greta Thunberg kõnelemas ÜRO kliimatippkohtumisel.Foto: Reuters/Scanpix

Mitu tundi hiljem jagas linki Greta Thunbergi esinemisega ka USA president Donald Trump. Ta lisas sarkastiliselt, et Greta Thunberg näib väga rõõmsa noore tüdrukuna, keda ootab särav tulevik. „Teda on tore vaadata,“ rõhutas Trump. 

USA presidendile lähedane poliitikakommentaator Michael Knowles nimetas telekanalis Fox News Greta Thunbergi vaimselt haigeks Rootsi lapseks, keda tema vanemad ja maailma vasakpoolsed oma huvides ära kasutavad. Fox News palus hiljem Michael Knowlesi sõnade eest vabandust.

Greta Thunberg ja veel 15 tüdrukut ja poissi 12 eri riigist esitasid esmaspäeval ka kaebuse ÜRO lapse õiguste komiteele, mille süüdistatakse Argentinat, Brasiiliat, Saksamaad, Prantsusmaad ja Türgit liiga väheses tegutsemises kliimamuutuste vastu ning sellest tulenevat laste õiguste rikkumises. 

ÜRO andmetel lubas kliimatippkohtumisel 193 liikmesriigist 77 saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsuse ehk seisundi, kus õhku ei paisata rohkem kasvuhoonegaase kui ökosüsteem parasjagu siduda jõuab.  

Samal teemal

05.11.2019
KUIDAS EDASI? Hätta sattunud kliimaaktivist Greta Thunberg palub abi
03.10.2019
Vladimir Putin: mind ei vaimustanud Greta Thunbergi kõne
01.10.2019
VIDEO | Nutta või naerda? Trumpi suunas tapva pilgu saatnud noorest kliimaaktivistist valmis ManU-t pilkav video
27.09.2019
VIHKAJAD EI VÄÄRI TÄHELEPANU: kriitika alla sattunud kliimaaktivist Greta Thunberg asus vasturünnakule

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee